Az érmelléki kisvárosnak nem ez az egyetlen komoly tartozása, hiszen még 2015-ben egy nyolcmillió lejes hitelt vettek fel a kágyai szakközépiskola felújítási munkálatainak finanszírozására. A mostani hitelfelvételről, annak céljáról és a visszafizetés mikéntjéről ugyanakkor „elfelejtették” tájékoztatni a lakosságot.
A városban terjengő információk szerint a hitel összegét részben a Petőfi Sándor Elméleti Liceum elemi és általános iskolai osztályainak helyet adó, a polgármesteri hivatallal szemben álló épület felújítására szánják, ahová majd a polgármesteri hivata irodái költöznek, az önkormányzat régi, immár szűknek bizonyuló épületéből. Ugyanakkor a település elsősorban cigányok lakta részén 2018 óta befejezetlen torzóként álló multifunkcionális központot is ebből a forrásból szeretnék végre tető alá hozni. Ennek költségeire egyébként előzőleg már két alkalommal is megszavazott a helyi tanács egyenként 450 000 lejt.
A hitelfelvételt a július havi tanácsülésen szavazta meg az önkormányzat RMDSZ-es többsége. A határozatot ugyan feltöltötték Székelyhíd város weboldalára, de az érdeklődő hiába kattint a megadott linkre, az nem él, így sajnos hivatalos módon nem derül ki, mire is szánják a felvett hitelt, annak felvételét pontosan kik szavazták meg, illetve miből és mennyi idő alatt tervezik visszafizetni azt.
Forrásaink szerint Székelyhídon a költségvetésben tátongó lyukak befoltozására ötven százalékos adóemelést tervez a város vezetése, szóba került a szemétszállítási díj megemelése 4 lejjel, valamint a közterületre nyíló pincék tulajdonosait is megadóztatnák Béres Csabáék.
A most felújítandó iskolaépületre egyébként már volt forrás, legalább is Béres Csaba polgármester még 2021-ben ezt nyilatkozta a Maszol hírportálnak:
Az oktatásra, kultúrára is összpontosítanak Székelyhíd most egy újabb összetett településfejlesztési projekt megvalósítása előtt áll, amit ugyancsak a fejlesztési minisztérium finanszíroz. „A Regionális Operatív Programban leadott pályázatról beszélünk, aminek több mint kilencmillió lej az értéke. Ebből felújítjuk a polgármesteri hivatallal szemben lévő iskolaépületet, (kiemelés tőlünk) a Székelyhídhoz tartozó Csokalyon egy multifunkcionális központot építünk, mert itt nincsen sem lakodalmas ház, sem olyan terem, ahol családi vagy kulturális rendezvényeket tarthatnának, továbbá hat kilométer hosszúságú aszfaltutat építünk Székelyhídon, Érköbölkúton, Érolasziban és szintén Csokalyon. Nagykágya és Hegyközszentmiklós ebből most kimarad, mert ott a Helyi Fejlesztési Programokban az aszfaltozásokat nagyrészt befejeztük” – tudatta Béres Csaba polgármester.
Hogy ez a pályázat nem nyert, vagy esetleg a pénzt másra költötték, azt nem tudni, hiszen a székelyhídi önkormányzatnak nem erőssége az átláthatóság, a polgárok tájékoztatása, főleg ha nagy összegekről, vagy általában a beszedett adók, vagy az elnyert támogatások elköltéséről van szó. Így maradnak a terjengő pletykák, hozzáférhetetlen tanácsi határozatok, és a gyanú, hogy Székelyhídon nem jól mennek a dolgok. A mostanival együtt ugyanis több mint tízmilló lej az önkormányzat hitelállománya, ezt pedig egy gazdag, jól működő önkormányzatnak sem könnyű kigazdálkodnia. Székelyhíd 2023 évi költségvetésében 58 millió lejes bevételi összeg szerepel, de ebből mindössze 13 millió lej a saját bevétel (adók és illetékek), vagyis a város nagyban függ az állami támogatástól, illetve a pályázati forrásoktól. A kiadási oldalon ugyanakkor 63 millió lejes összeg jelenik meg.
A lakosság persze mindebből csupán annyit lát, hogy adóemelés jön, drágák a közszolgáltatások melyek akadozva (csatornázás, szemétszállítás) vagy sehogyan sem (ivóvíz) működnek, és emellett a vezetés titkolózik, az önkormányzatnál pedig hiába egyre több a dolgozó, az ügyintézés minden, csak nem ügyfélbarát és gördülékeny. A hitelt pedig így vagy úgy, de vissza kell majd fizetni, mégpedig kamatostól, akkor is, ha nem lesz tőle jobb a székelyhídiak élete.
K. Sz. I.