450 zacskó
Naponta 3,5 millió tonna szemetet, jelentős részben műanyagot termelünk világszerte, úgy élünk, mintha 1,7 Föld állna rendelkezésünkre – derül ki a WWF idén közzétett elemzéséből. Míg Magyarországon, Lengyelországban és Szlovákiában egy ember évente négyszázötven műanyag zacskót használ, addig a dánoknál és a finneknél az egy főre eső szám mindössze négy.
Egy másik skandináv állam, Svédország pedig már majdnem hulladékmentessé vált, mivel a szemét 99 százalékát újrahasznosítják, ráadásul pár éve már külföldről is importálnak hulladékot. Jóval több mint a feléből elektromos áramot termelnek, de biogázt és különféle alapanyagokat is előállítanak belőle.
Évente 12 millió tonna műanyag hulladék kerül az óceánokba, ezek 75 százaléka műanyag zacskó. A szemét nyolcvan százalékát a szárazföldről hordják a folyók és a szél a vízbe, a fennmaradó rész a hajókról jut az óceánokba és a tengerekbe. Ez a szemétmennyiség egymillió tengeri madarat, százezer tengeri emlőst és meghatározatlan számú halat pusztít el. Nemrég egy Indonéziánál partra dobott bálnatetem gyomrában 5,9 kilogramm műanyagot találtak: 115 pohár, 4 palack, 25 zacskó, 2 strandpapucs és több mint ezer más műanyag tárgy került az állat szervezetébe.
A műanyagok általában több száz év alatt bomlanak le, a folyamat közben kioldódó anyagok komolyan veszélyeztetik az óceánok, tengerek ökoszisztémáját, a tengeri élőlények táplálékláncába kerülve pedig visszajuthatnak az emberi szervezetbe is. A WWF figyelmeztetése szerint, ha sürgősen nem történik változás, 2050-re több műanyag lesz az óceánokban, mint hal. De a műanyagszennyezés a folyók élővilágát is veszélyezteti, a Duna és a Tisza vizében is jelentős mennyiségben mutathatók ki a mikroműanyagok.
Banglades volt az első ország, amely betiltotta a műanyag zacskók használatát, később Ruanda, majd Franciaország, Olaszország és Kenya is követte a példáját, India pedig idén jelentette be, hogy 2022-re teljesen kivonja a forgalomból az egyszer használatos műanyag termékeket. Ezzel szemben a magyar kormány a napokban utasította el az Innovációs és Technológiai Minisztérium által benyújtott termékdíjtörvény-módosítást, amely szerint 2019-től radikálisan megemelték volna az egyszer használatos műanyagok termékdíját.
(Forrás: Magyar Hang)