Teljes a káosz az egészségügyben
Mivel nem hajlandóak aláírni az egészségbiztosítóval a szerintük kedvezőtlen feltételeket tartalmazó támogatási keretszerződést.
Teljes káosz alakulhat ki szerdától a háziorvosi rendszerben, miután az orvosok nem voltak hajlandóak aláírni az Országos Egészségbiztosítási Pénztárral az idei évre érvényes támogatási keretszerződést.
Mindez azt jelenti, hogy nem állíthatnak ki sem ingyenes vagy ártámogatott vényeket, sem beutalókat.
Vagyis elméletileg pénzt kellene kérniük a szolgáltatásokért, amely egyes megyékben valóban így is lesz, más megyékben – például Kovászna megyében – az orvosok várhatóan egyelőre ingyen vizsgálják meg a betegeket. Igaz, ingyenes vagy ártámogatott recepteket ők sem írhatnak fel.
A Háziorvosok Országos Egyesületének elnöke, Rodica Tănăsescu kifejtette: a háziorvosok továbbra is elégedetlenek az egészségbiztosító és az egészségügyi tárca legutóbbi javaslatával, miszerint márciusig hosszabbítsák meg a jelenleg is érvényben lévő keretszerződéseket
A Krónika emlékeztet: az orvosok azt kérik a biztosítótól, hogy növeljék az alapellátásra szánt költségvetést, egyszerűsítsék a bürokráciát, hiszen ilyen körülmények között nem a betegellátásra összpontosítanak, hanem kénytelenek papírhegyeket gyártani, sőt a kompetenciáikat is megnyirbálták, nem kérhetnek vizsgálatokat, nem írhatnak fel minden gyógyszert. Az egyetlen változás, hogy a tavalyi 5,77 százalék helyett az idei tervezetben a biztosító költségvetésének 5,8 százalékát fordíthatják az alapellátásra, miközben a nyugati országokban ez az arány 10-14 százalék körül mozog.
A Digi 24 hírtelevízió beszámolója szerint a háziorvosok tiltakozó akciókra készülnek a rendszer reformja érdekében.
Florian Bodog egészségügyi miniszter szerdán ellentámadásba lendült. Álláspontja szerint nem etikus és nem normális, hogy az orvosok a betegeket használják fel az alkuk során, azt ugyanakkor elismerte, hogy lenne helye a jobb finanszírozásnak.
Állítása szerint a bukaresti háziorvosok 90 százaléka aláírta a megállapodást arról, hogy márciusig meghosszabbítják a jelenlegi keretszerződést, és a minisztérium a bürokráciacsökkentés eszközeit is megtalálta, ám az orvosok elsősorban továbbra is a finanszírozással elégedetlenek.
(Főtér)