Nemzeti Ünnep Érmihályfalván

Napos, de kissé szeles idő várta az érmihályfalviakat nemzeti ünnepünkön, március 15- én. Az ünnepség 16:30-tól kezdődött a református egyházközség szervezésében, a Bernáth József iskola előtt, ahol megkoszorúzták a Bernáth József emléktáblát. Ünnepi beszédet mondott Balázsné Kiss Csilla, helyi lelkipásztor és Kovács Zoltán, egyházközségi főgondnok, melyben bemutatták Bernáth József életét, hangsúlyozva, hogy mi mindent köszönhet neki a magyarság.
Bernáthfalvi Bernáth József a szabadságharc egyik jelentős mihályfalvi alakja volt. Élete összefonódott Bihar vármegye politikai életével és a szabadságharccal. 1848. március 22.-től Bihar megye állandó közcsendi bizottmányának lesz a tagja, majd az országgyűlésben a székelyhídi választókerület közfelkiáltással választja meg a bihari ellenzék népképviselőnek. 1848. május 27.-én Nagyvárad első díszpolgárává választották. Ő volt az 1848. november 7.-én elrendelt népfelkelés kinevezett kormánybiztosa. A szabadságharc leverése után előbb Pesten, majd Josefstadtban volt fogoly. Kötél általi halálra és jószágvesztésre ítélték. Ezt a halálbüntetést később életfogytiglani fogházra változtatták, amibe azonban felesége, mindszenti Kurányi Amália és fia, Kálmán nem tudtak belenyugodni, s addig nem pihentek, míg 1852-ben kegyelmet nem nyertek részére. Két és fél évig volt bezárva. Fogságból való szabadulása után egészsége megromlott, vagyonát elkobozták. 1860. március 14.-én szélütés érte és meghalt.
Az ünnepi beszédek után a Bernáth József iskola diákjai forradalmi dalokat és katonadalokat énekeltek. Ezt követően került sor a koszorúzásra, ahol többek között Takács Péter és Czeglédi Júlia a Kolozsvári Konzulátus nevében, Pap Sándor és Tóth Csaba az Erdélyi Magyar Néppárt érmihályfalvi szervezetének nevében helyezte el az emlékezés virágait. Az ünnepség végén a jelenlévők elénekelték a Himnuszt.
17 órától ökumenikus istentisztelettel várták a megemlékezőket a református templomban. Jelen volt az EMNT meghívásában Takács Péter, kolozsvári konzul, aki tolmácsolta Orbán Viktor, magyar miniszterelnöknek a világ minden magyarjához intézett ünnepi üzenetét, hangsúlyozván, hogy a magyarság 2015-ben sem kívánhat mást, mint békét, szabadságot és egyetértést. Ezt követően kisiskolások szerepeltek, majd a Musica Saccra kamarakórus járult hozzá az ünnepi hangulathoz.
Az ünnepségsorozat a főtéren folytatódott, ahol az ünnepi beszéd után megkoszorúzták a Petőfi-emléktáblát, majd zárásként elénekelték a Himnuszt.

Nyiri László

 

Facebook
Érintő hírportál