Agrárkonferenciára gyűltek össze a partiumi gazdák Szilágyperecsenben
A hétvégén újabb szakmai fórumon találkozhattak a mezőgazdászok és az állattenyésztők Szilágyperecsenben. Az agrárkonzultációt a Szilágysági Gazdák Egyesülete szervezte, melynek nevében Kui Attila Zsolt ügyvezető igazgató nyitotta meg a találkozót, és amelyen Csomortámyi István, az EMGE-Szövetség elnöki minőségében köszöntötte az egybegyűlteket.
A híres perecseni hagyma hazájában tartott szakmai expozén több környező megye mezőgazdászai és állattartói vettek részt, és amelyen a Romániai Magyar Gazdák Egyesületének (RMGE) Maros megyei szervezete is képviseltette magát.
A szarvasmarha-tenyésztésről és egyéb szaktanácsadásról a témában dr. Dán Péter mérnök, a Marosszentgyörgyi Állattenyésztési Kutatóintézet tudományos kutatója tartott expozét, majd dr. Egri Géza állatorvos a méhészeknek beszélt az ágazat aktuális kihívásairól. Fazakas Miklós, a RMGE Maros megyei elnöke pedig a fóliás és intenzív szabadföldi zöldségtermesztésről tartott átfogóbb előadást.
Mint mondta, a mezőgazdasági szakoktatásra azért nőtt meg az igény, mert egyre több mezőgazdasági pályázathoz kérnek szakképzési oklevelet, és mivel a gazdák túlnyomó részének nincs szakirányú végzettsége, ekképpen pótolhatják a szükséges szakmai tudásukat. Maros megye példájára (már évekkel ezelőtt elindították) más megyékben is természetessé vált a kihelyezett heti két-három alkalommal szervezett 60 órás szaktanfolyam, Temes, Arad és Szatmár megyében is. Az országos felnőttképzési előírásoknak megfelelően, erdélyi és magyarországi agrárszakemberekkel vállalják a szakoktatást. A gazdák nagy előnye, hogy képzés után is tarthatják a kapcsolatot az oktatókkal – referált a témában Fazakas Miklós. A növénytermesztésről szóló szakelőadásában beiktatta a magyarországi Holland Alma Kft. Gyümölcsiskola kereskedelmi menedzserének, Siklódi Istvánnak az almafajtákról szóló prezentációját is, majd folytatva a fóliás és intenzív szabadföldi zöldségtermesztésről szóló vetített képes előadását, rátért az öntözéses rendszer módozataira is. Mint mondta, a zöldségtermesztés a növénytermesztésnek olyan ágazata, amelyet egy-két órában nem lehet belesűríteni, így a gazdák bármikor megkereshetik, és szívesen szolgál szakmai tanácsokkal előadásokon kívül is.
Egy gazdaság sikeres működéséhez nem csak a mezőgazdasági és az állattartási technológiákkal kell tisztában lenni, de naprakész információkat kell szerezni az éppen aktuális vidékfejlesztési kiírásokról. Ezért fontos a kapcsolattartás a szakminisztériumhoz tartozó ügynökségekkel, ami legkönnyebben a falugazdász-hálózat emberein, valamint a meghívott előadókon keresztül valósulhat meg. Ezek lehetőségeivel és módozataival zárta előadását Fazakas Miklós.
A mezőgazdászok és az állattartók szívesen látogatnak el az effajta mezőgazdasági fórumokra, konferenciákra, mert ezeken az eseményeken juthatnak hozzá leginkább minden fontos információhoz, amit bármikor felhasználhatnak a saját gazdasági tevékenységükben is.
A szombati találkozó kiadós ebéddel zárult, de aközben is elhangzott még egy-két szakmai kérdés az előadók felé, akik készségesen osztották meg tudásukat, tapasztalataikat a gazdákkal. A konferenciát az Agrárminisztérium támogatta, szervezte Kui Attila Zsolt ügyvezető elnök, a Szilágysági Gazdák Egyesületének elnökségi tagjai, illetve a két falugazdász, Darabont Attila és Bálint Rozália. Közreműködött az Érmelléki Gazdák Egyesülete.
A Szilágysági Gazdák Egyesülete