MNB-ösztöndíj és újabb akkreditáció a Partiumi Keresztény Egyetemen
A Magyar Nemzeti Bank (MNB) ösztöndíjasai lehetnek ezentúl a nagyváradi Partiumi Keresztény Egyetem hallgatói – jelentették be a felsőoktatási intézmény Gazdaságtudományi Tanszékének vezetői keddi sajtótájékoztatójukon, amelyen egyúttal arról is beszámoltak, hogy a bank- és pénzügyek szak is megkapta az akkreditációt, így az alapszakon végző hallgatók immár mind Váradon államvizsgázhatnak.
Szász Erzsébet dékánhelyettes elmondta, a bank- és pénzügyek szak immár hét éve működött ideiglenes engedéllyel, idén pedig megkapta az akkreditációt, amivel a kar minden szakiárnyának megvan ez a fontos minősítése. Lehetőség nyílt ugyanakkor a pénzügyi menedzsment képzés elindítására is – emelte ki a jövő terveit illetően a dékánhelyettes. Jó hír ugyanakkor a Gazdaságtudományi Tanszék hallgatói számára, hogy a PKE együttműködési megállapodást kötött a Magyar Nemzeti Bank által működtetett Pallas Athéné Domus Educationis Alapítvánnyal (PADE), amelynek kiemelt célja a határon túli, kiemelten Kárpát-medencei szakemberképzés, illetve a közgazdasági, pénzügyi, valamint interdiszciplináris kutatások elősegítése és támogatása annak érdekében, hogy a határon túli magyar köz- és felsőoktatásban, illetve szak- és felnőttképzésben részesülő diákok elsősorban a szülőföldjükön használható lehető legversenyképesebb tudást szerezhessék meg.
Szilágyi Ferenc, a PKE Gazdaság- és Társadalomtudományi kar dékánja arról tájékoztatott, hogy idéntől a PKE huszonkét hallgatója részesül kiválósági ösztöndíjban, amelynek értéke havi 30 000 forint, és halmozható az egyetem által nyújtott szociális, illetve tanulmányi ösztöndíjakkal, így egy kiemelkedően teljesítő hallgató akár 900 lejnek megfelelő ösztöndíjat is kaphat havonta. A pénzen kívül ugyanakkor szakkollégiumi tagsággal is jár az MNB Oktatási Klubban, amely a Magyar Nemzeti Bank és a Pallas Athéné Alapítványok által támogatott oktatási programok résztvevőinek, ösztöndíjas hallgatóinak és a programokban közreműködőknek kínál egyedülálló szakmai támogatást és közösséget. „A PKE ösztöndíjasainak pedig jól mutat majd a CV-jében, hogy az MNB ösztöndíjasai voltak, sikerre predesztinálja őket” – fogalmazta meg Szilágyi Ferenc, jelezve egyúttal, hogy PADE a jövőben 2-3 doktori hallgatónak is ösztöndíjat fog bizonyítani, akik a későbbiekben a PKE csapatát fogják erősíteni. A Krónika kérdésére Fogaras József, a Gazdaságtudományi Tanszék vezetője közölte, tervben van a saját doktori elindítása, ehhez „izmosítják” a szakembergárdát. Meglátása szerint 3-5 év múlva kezdődhet meg a képzés Nagyváradon.
Öt nap múlva kezdődik a felvételi a PKE-re Július 15–24. között zajlik idén a felvételi a nagyváradi Partiumi Keresztény Egyetemre, alapképzésre és mesterire jelentkezhetnek az érdeklődők. A helyek 80 százaléka ingyenes, és a tandíj is messze elmaradt az országos átlagtól, hiszen évi 300-400 euróról van szó. Az ösztöndíj viszont a 2019/2020-as tanévben éppen a kétszerese lesz az eddiginek, ami felzárkózást jelent az országos átlaghoz. Részletek a szakokról, helyekről, továbbá más információk az egyetem honlapján, valamint Facebook-oldalán.
Bálint Eszter / kronoka.ro