Rákóczi-emlékév – előadássorozat Nagyváradon

Rákóczi-emlékév – előadássorozat Nagyváradon

A Rákóczi-emlékév alkalmából előadássorozatot indított útjára Nagyváradon a Szent László Napokat is szervező Szent László Egyesület, amelynek során II. Rákóczi Ferenc korát szeretnénk bemutatni az érdeklődőknek. A 2019. szeptember–december között zajló rendezvényekkel nem titkolt szándékunk megismertetni szűkebb környezetünk, Nagyvárad szerepét, kapcsolódását is a kor történelmi eseményeihez.

Az eladások során szó esik a kuruc–labanc viszonyról, a Rákóczi szabadságharc történéseiről, az erdélyi kuruc hadvezetés családi hátteréről, a szabadságharc nagyváradi és partiumi eseményeiről, a Rákóczi-kori néphagyományokról, arról, hogy milyen szerepet töltöttek be a Rákócziak a történelemben, mint ahogy a szatmári béke sem marad ki.

Az első eseményre szeptember 23-án, hétfőn került sor, amikor Lakatos Máté, a Budai Ciszterci Szent Imre Gimnázium történelemtanára interaktív, játékos történelemóra keretében mesélt a Rákóczi korszakról nagyváradi diákoknak a Lorántffy Zsuzsanna Egyházi Központban. A tanulók így játékos keretek között, felszabadult légkörben ismerkedhettek meg Rákóczi korával, a szabadságharc eseményeivel és a kitörésének okairól.

Következő előadásunk október 2-an, szerdán 17:30 órától lesz a nagyváradi vár I épületének emeleti konferenciatermében: Dr. habil, Fleisz János történész, egyetemi tanár, a Sapientia Varadiensis Alapítvány elnöke Nagyvárad és a Partium a Rákóczi-szabadságharc idején (1703-1711) címmel értekezik. Dr. Fleisz János előadásában arról hallhatnak az érdeklődők, hogy milyen helyzetben találta Nagyváradot a Rákóczi-szabadságharc kitörése, milyen események  történtek a városban és környékén, illetve a közelebbi partiumi területeken, ezekben a magyar nemzet  számára napjainkig emlékezetes esztendőkben. Ugyanakkor szó lesz a Rákóczi-szabadságharc következményeiről, jelentőségéről és máig ható lelkesítő szerepéről is.

A Szent László Egyesület sajtóirodája

Facebook
Érintő hírportál