Az Antiochiai Szent Margit kápolna – Kopcsány

Az Antiochiai Szent Margit kápolna – Kopcsány

A szlovákiai Kopcsányban, Magyarország ezeréves határvonalát jelző Morva folyó partjától alig néhányszor száz méterre egy elhagyatott szántóföld közepén áll az egész Kárpát-medence egyik legidősebb máig fennálló keresztény temploma. Az igen egyszerű, keletelt tengelyű, nyeregtetős, ma cseréppel fedett, vakolatlan kőépület mindössze egyetlen, téglalap alaprajzú hajóból és ehhez keleten csatlakozó, némileg keskenyebb és alacsonyabb, egyenes záródású szentélyből áll.

Az érábrányi templomrom

A templom korai patrocíniuma nem ismert. Antiochiai Margit kultusza Magyarországon csak II. András király szentföldi hadjárata idején terjedt el, így e templomot is csak ekkortájt szentelhették fel (újra) Margit nevére.

A 2000-es évek elején az egész templomot felújították és új, magasabb tetőzetet is kapott. 2012-ben az épületet a Morva folyó túloldalán álló, mikulčicei nagymorva kori várral együtt a két ország UNESCO világörökségi címre terjesztette fel.

A stílusa megegyezik a mai formában létező érábrányi (Berettyó-vidék – Románia) felbecsülhetetlen értékű Árpád-kori temploméval, amely egy korábbi, már létező 12. századi egyhajós, félköríves templom alapjain áll, és amelyhez az északi oldalon egy kápolna is csatlakozott.

Egy premontrei monostorjegyzék szerint (Catalogus Ninivensis) – ehhez a rendhez tartozott az utóbbi építészeti hagyaték is – 1235-re a magyarországi rendtartomány húsz férfi és két női monostort számlált. Ezek közül való volt az érábrányi is, amely jelenlegi állapotában „B” kategóriás műemlékként van nyilvántartva a romániai monumentumlistákon.

S. É.

(Főoldalon Zubreczki Dávid fotója)

Facebook
Érintő hírportál