Miniszteri rendelettel költöztettek odébb egy gólyafészket
Egy lakó megunta, hogy a vendég folyamatosan „átfesti” a háztetőt, és szépen kijárta a bürokratikus útját annak, hogyan lehet megszabadulni a madártól.
Első látásra talán túlzásnak tűnik, de miniszteri rendeletre van szükség ahhoz, hogy egy gólyafészket el lehessen költöztetni az egyik magasfeszültségű oszlopról a másikra.
Így történt az Olt megyei Balş településen is, ahol egy családi ház tulajdonosának elege lett abból, hogy a gólyák tarkára piszkítják a háztetőt, ráadásul teregetni sem tud az udvaron a folyamatos ürülékveszély miatt, ezért ügyesen utánajárt a dolognak, és sikerült elérnie a költöztetést. Az eljárás meglehetősen bürokratikus, de a panaszosnak megérte: csütörtökön reggel a helyszínre érkezett egy szakmai stáb, és a megyei környezetvédelmi hatóság szigorú felügyelete mellett áthelyezte a fészket a lakóház közeléből egy 30 méterre található, a villanyáram-szolgáltató által már felszerelt tartóra. Az ilyen műveleteket egyébként legkésőbb március 31-ig kell végrehajtani, hogy ezzel ne zavarják a fokozottan védett madarat a költésben. A miniszteri rendeletre pedig azért volt szükség, mert anélkül akár uniós szankcióra is számítani lehet. A legfőbb probléma viszont ilyenkor az, hogy az elköltöztetett fészket elfogadja-e majd a tulajdonosa, ez az ornitológusok szerint nem minden esetben van így.
Idézzük ezeket a Főtérről, mivel 2018 szeptemberében az Electrica emberei minden erre vonatkozó törvényt mellőzve, sőt segítve az érmihályfalvi elöljáróságtól is, felszámoltak egy költő gólyapár-otthont, arra hivatkozva, hogy többször is kárt tettek a vezetékekben, így le kellett bontaniuk költőhelyüket a villanyoszlop tetejéről.
A Forradalom útjáról ezzel eltűnt egy sok éves színfolt, mivel hiába tettek fészektartót az oszlopra, a gólyák azóta sem “lakták” be az új helyet. Talán ha a fészek maradványait visszahelyezik, nem lett volna idegen eme védett madaraknak lakhelyül kijelölt vaskeret. De azt csak egyszerűen leverték és a helyi városháza emberei elszállították.
Bár 2019 tavaszán mintha a gólyák mégsem hagyták volna annyiban a “kilakoltatást”, új fészekrakásba kezdtek, ugyanannak az oszlopnak a tetején, amit már azelőtt belaktak. A próbálkozás, hogy visszaállítsák az utódok régi otthonát, sikertelennek bizonyult – tán a költési időből is kifutottak volna, így feladták, végleg elköltözve a helyről.
Hát ennyit a védett madarakról és a rájuk vonatkozó törvényekről az Érmelléken. Van ahol miniszteri rendelet kell, van, ahol elég egy nagyokos hirtelen ötlet.
S. É.