Kirándulás a barlangok világába

Kirándulás a barlangok világába

A Magyar Polgári Egyesület a Bethlen Gábor Alap támogatásával nagyváradi gyermekeknek szervezett kirándulást több Bihar megyei barlang megtekintésére. A kirándulás a június 1-jei gyermeknap alkalmából került megszervezésre.

A kirándulók, táborozók „hadiszállása” a magyarremetei Turul panzióban volt, innen indultak el a környék nevezetességeinek megtekintésére. A tartalmas táborozás alatt sikerült két barlangot is felkeresniük, de jutott idő focizni, túrázni is.

Az egyik barlang, amelyet meglátogattak a mézgedi Czárán-barlang volt. A barlang feltárása a 19. században élt Czárán Gyula (1847–1906) természetbúvár nevéhez fűződik. Ő volt az, aki feltárta és járhatóvá, látogathatóvá tette; útjelzésekkel, lépcsőkkel látta el, és ő készítette róla az első leírást is. Emléktáblája ma is ott áll a barlang előcsarnokában. Róla nevezték el később a barlangot is, mely az ország első kiépített barlangjainak egyike volt.

A barlang bejárati része 16 méter széles és 10 méter magas. Előcsarnoka közel 200 méter hosszú, mely után következik az óriás méretű barlang, mely mintegy 200 ölnyi hosszúságban, egyenes irányban nyúlik befelé. A barlangból ágaznak szét a folyosók, és ritka szépségű cseppkőalakzatok láthatók itt. A legnagyobb különlegessége azonban hogy három emelete van, melyek egymás fölött keresztben húzódnak.

A gyermekek óriási csodálkozással nézték a barlang lenyűgöző méreteit, ámde ez a csodálkozás csak fokozódott, amikor a Farcu-kristálybarlangot is megtekintették. A legújabb technológiával berendezett és kivilágított Farcu-kristálybarlang 2012. augusztus 18-án nyílt meg.

A kristálybarlangot 1987-ben fedezték fel egy robbantás során egy már elhagyatott bánya járataiban, de a bányászatot csak 1998-ban állították itt le. Azóta a bánya állaga folyamatosan romlott, több járat megrongálódott, egy helyen teljesen be is omlott. A hatalmas kőtömböket végül a felszínről markológépekkel tudták csak eltávolítani, majd fából ácsolt áthidalókkal tették biztonságossá, a hadseregtől mozgósított utászok segítségével.

A Farcu-barlangot a korábbi omlások nyomán keletkezett természetes légaknák miatt, folyamatosan friss levegő járja át, már a hajdani üzemelés alatt használatos ventilátorokra sincs szükség, de ezeket a ventilátorokat ma is meg lehet tekinteni. Az útvonalat szépen kivilágították hideg fényű LED-lámpákkal. Az útvonal legszebb része a kristálygaléria. A kristályok a föld alatt tündökölnek a legszebben. Ezek a képződmények csak természetes környezetükben ragyognak sápadt fényű kristályként, a szabad levegőre érve hamar oxidálódnak, és elvesztik varázsukat. A barlang egyik különlegessége a kis bányamúzeum, amely bemutatja a föld alatti munka eszközeit. Láthatjuk a kisebb szobányi villanymotoros csillemozgatót, mely 150 méteres lejtőn húzta fel a kocsikat, ahol kézi erővel esély sem mutatkozott volna erre, a már említett ventilátorok egy sokat látott darabját, régi tartóoszlopokat, víztartályt, a kitermelt kőzet rakodásához használt kosarat, és valódi csillét is.

A gyermekek sok mindent megtudtak a bányászatról, a cseppkövekről, a kristályokról, a barlangok különleges, egyedi világáról.

A résztvevők és szervezők ezúton is köszönik a Bethlen Gábor Alap támogatását.

Facebook
Érintő hírportál