A székelyhídi Stubenberg-kastély ügye: Béres Csaba magyarázza a bizonyítványát, de a prefektúrának így is bűzlik
A Maszolon olvastuk Béres Csaba magyarázkodását, miszerint esze ágában sem volt Böjte Csaba ferences szerzetes személyére szabni a Stubenberg-kastély eladására készült versenytárgyalási kitételeket, hisz akár tíz olyan intézményt is fel tudna sorolni, amelynek hasonló rendszere van.
Csakhogy összességében a pártportálon olvasott önigazolás több sebből is vérzik. Béres Csaba, Székelyhíd polgármestere azt is állítja többek között, hogy mindemellett, ha az önkormányzat belekezdene a felújításba, fel kellene bontani az érvényes használati szerződést, miközben az alapítvány már jelentős javítási munkálatokat végeztetett az ingatlanon. Érti ez alatt azt a használati szerződést, amelyet Böjtével kötött 2010-ben. Hogy is van ez akkor? Licitre bocsátanának egy olyan ingatlant, amelyre Böjtének évtizedekre érvényes használati szerződése van, be is fektetett az épületbe, és nem az ő személyére szabták a versenytárgyalásokat?
Fogalma sincs a józan paraszti ésszel bíró embernek, hogy a Béres-slepp hogy nem röhögi el magát, mikor ilyen állításokkal eteti a mezei magyart, hisz ebből a kapásból fel nem sorolt tíz intézményből és minden más versenytárgyalásra jelentkezőből már eleve ki van zárva mindenki a Böjte fel nem bontott használati szerződése miatt.
Tévedés ne essék, senki nem kívánja, hogy elhanyagoltan, romokban végezze az ősi grófi fészek, de ez a nevetséges magyarázat annyira sántít, hogy szinte már kerekes székbe kényszerül. Találhattak volna hihetőbb fámát is a Dévai Szent Ferenc Alapítvány és az önkormányzati mundér becsületének mentésére, mivel ez a felemás ügy annál gyanúsabb, mennél többet magyarázzák.
A Maszol cikkéből többek között az is kiderül, hogy miután a helyi tanács május végén megszavazta, hogy eladják a kastélyt, a Bihar megyei kormánybiztosi hivatal visszajelzett, hogy az eladás feltételként szabott szempontok diszkriminatívak, ezért ezeket a kitételeket ki kell venni a kiírásból. „Tehát nem adhatom el gyermekvédelmi központnak, nem kérhetem, hogy tízéves régisége és legalább öt hasonló gyermekotthona legyen. Nem azt mondták, hogy nem törvényes a tanácsi határozat, hanem azt, hogy diszkriminatív” – mondta Béres a pártportálnak. Vagyis a többi stimmt. Törvényes. (Hogy mire gondolt, ami törvényes, nem tudjuk.)
Viszont a mezei magyar mindezek után abban a hitben marad, hogy azon a politikai tengelyen, amelyen Böjte Csabának is egyre komolyabb szerep jut, és mióta ekkora pénzeket forgat (miközben némelyik „házának” sokkal csóróbbak vesznek mosógépet, vagy „be kell buknia egy-egy jóembernek egy rekesz olajjal”, mert kifogytak), nem lesz gond megszereznie a megyei kormánybiztosi hivatal ellenére sem az ősi Stubenberg-lakot.
Sütő Éva
(Fotó: archív)