Az ezelőtt 144 évvel, 1878, január 19-én elhunyt Szigligeti Edére emlékezett meg halálának évfordulóján az Erdélyi Magyar Néppárt országos és helyi vezetése. A színész, drámaíró nagyváradi szobránál a megemlékezés koszorúját Csomortányi István a párt országos elnöke, Zatykó Gyula, a párt országos alelnöke, polgármesteri tanácsadó, Habinyák István az EMNP Bihar megyei, illetve Moldován Gellért Lajos, a párt nagyváradi szervezetének elnöke helyezte el.
Szigligeti Ede neve és életútja elválaszthatatlan Nagyváradtól, hiszen itt született (szülőházán felújításra váró emléktábla emlékeztet erre a tényre), az utca ahol szülőháza áll egyike azon kevés nagyváradi utcának, mely eredeti magyar elnevezését, vagyis Szigligeti Ede nevét viseli, de róla nevezték el a város impozáns kőszínházát is, mely előtt mellszobra mai napig a magyar népszínmű megteremtőjére, a sokoldalú színészre, dramaturgra emlékezteti a város magyarságát.
Margó Ede alkotása 1912-ben készült el, és hányattatott sorsa tükrözi a város magyarságának sorsát is. A trianoni diktátumot követően 1921-ben áthelyezték egy másik térre, és helyére Mária román királyné szobrát tették. 1937-ben a már áthelyezett mellszobrot is lebontották, és a Szacsvay-szoborral együtt a múzeumba került.1941-ben a második bécsi döntést követően vették újra elő a szobrot, és 1941. február 22-én helyezték vissza eredeti helyére, ahol ma is láthatjuk.
Az elmúlt évtizedek nyomait magán viselő szobor felújításának kérdése elmúlt években többször is szóba került, Nagyvárad önkormányzata pedig jóvá is hagyta ennek finanszírozását. Mint ismert, a Bémer-tér felújítása időközben befejeződött, az önkormányzattal történt egyeztetés alapján pedig várható a szobor közeljövőben történő felújítása.
Az Erdélyi Magyar Néppárt Bihar megyei szervezete