Egyesületünk célja közösségi élet aktív alakítása, ezért a jövőben rendszeresen szervezünk majd hasonló rendezvényeket, ezáltal is erősítve az összetartozás szellemét a magyar közösség köreiben – áll az egyesület közleményében.
Egy olyan rendezvénysorozatot szeretnének beindítani, amely a Belényesi-medence kulturális és természeti szépségeit mutatja be. Az előadások, foglakozások és kirándulások kapcsán a fiatalságot célozzuk meg, jövőképet akarunk adni nekik, bemutatni, hogy miért szép a szülőföldjük, milyen egyedi értékeket rejt, ezzel is itthonmaradásra biztatva őket.
Első alkalommal megvalósult, három napot felölelő rendezvényünk kezdőnapján a megjelentek a tárkányok szerepéről hallhattak érdekes információkat Zentai Ákos amatőr őstörténet és nyelvkutató, valamint Gábor Ferenc helytörténész előadásában. Másnap a világ egyik legszebb tájegységét, a Pádis-fennsíkot látogattuk meg, ahol a virágzó krókusz mezőket csodáltuk meg, majd közel kilenc kilométeres séta következett a káprázatos Glavoj-völgyben, és a Bál-réten. Délután visszmentünk a rendezvény köröstárkányi helyszínére ahol éjszakába nyúló sütögetésbe, beszélgetésbe elegyedtünk, végül a napot tábortűzzel zártunk.
Vasárnap délben az épülőfélben levő állatparkba sétáltunk el, ahol a tulajdonos Cuc Florin vezetésével megcsodálhattuk az olyan őshonos magyar állatfajok példányait, mint a szürkemarha (1962 óta ő az első, aki ismét meghonosította Köröstárkanyban ezt az állatfajt), vagy a rackajuh. A későbbiekben törpe juhot és bárányát, kecskéket, bölényeket, vizi bivalyokat, szamarakat és pónikat vehettünk szemügyre.
A látogatást követően a rendezvény helyszínén megkezdődtek a foglalkozások: Illés Kinga képzőművészet szakot végzett köröstárkányi lakos felügyeletével és segíségével az érdeklődők a kerámia tárgyak és fa kuglik megfestésének fogásait sajátíthatták el. A fiatalabbak ízelítőt kaphattak a lovaglásból, Benedek Norbert amatőr íjász felügyelete alatt pedig az ősi magyar harci és vadászeszközzel, az íjjal ismerkedhettek fiatalok és idősebbek.
Rendezvényünk utolsó programjaként Egyed Ferenc (Feró), városfenesi származású előadó, furulya készítő saját készítésű hangszerein játszott, a furulya mellett megszólaltatva a dorombot is.
A honismereti rendezvények szervezése mellett konkrét gazdasági lehetőségek felkutatásával is igyekszünk a helyi fiatal gyümölcstermesztőket segíteni. Két pályázatunk is nyert a Bethlen Gábor Alapnál, ezek keretein belül kisipari gyümölcsfeldolgozó berendezést bocsátunk a gazdák rendelkezésére. A beruházás megtörtént és a Köröstárkányi Közbirtokosság jóvoltából nemsokára a helyszín is meglesz, ahol beindíthatjuk a berendezést. Ennek használata a helyi gazdák számára ingyenes lesz, csupán a felhasznált elektromos áram ellenértékét kell megtéríteniük. Hiszünk benne, hogy az ilyen és hasonló kezdeményezések elősegítik, hogy a magyar fiatalok szülőföldjükön maradva kezdjék el életüket, hiszen eszmei és kézzelfogható segítséget is kapnak világszemléletük alakításában, és azoknak az anyagi alapoknak a lerakásában, melyek szükségesek a jövő nemzedékek biztonságos felneveléséhez.
Ezúton is köszönjük a Magyarország kormányának a támogatást, amelyet Bethlen Gábor Alapon keresztül pályázhattunk meg.
A Belényesvidéki Gazdák Egyesülete