Az Érmellék és a Hegyköz gazdáinak búzája is ott lesz a Magyarok Kenyerében

Augusztus 5.-én került megrendezésre a Magyarok Kenyere program egyik kiemelt központi rendezvénye, a Kárpát-medencei Búzaösszeöntés Ünnepe a hajdúnánási Kendereskertben. Az eseményen ezúttal is mind a 19 magyarországi megye képviseltette magát, a határon túli régiókban és a diaszpórában élő magyarokkal egyetemben. Az Érmelléki Gazdák Egyesülete kilenc fős küldöttsége is elvitte a térség gazdálkodói által gyűjtött búzamennyiség szimbolikus részét, hogy az bekerüljön a közös kenyérbe.

Az ünnepségre az új kenyér további összetevői is nemzeti összefogással érkeztek meg: idén a kovász Felvidékről, a só az erdélyi Parajdról, a víz pedig Kárpátaljáról, a Fekete-Tisza forrásától érkezett.

„Bajban ismerszik meg a barát, mi pedig nem csak barátok, hanem a nemzet nagy családjának tagjai, testvérek vagyunk” – fogalmazott Jakab István, az Országgyűlés alelnöke, a MAGOSZ elnöke.

Orbán Viktor miniszterelnök levélben mondott köszönetet a gazdáknak, akik mindent megtesznek azért, hogy valamennyi magyar asztalára jusson kenyér. Az utóbbi évek legnagyobb aszályával kell megküzdeni, miközben a szomszédunkban dúló háború is nehezíti életünket, amelynek a hatására “az egekbe szöktek az árak – írta a miniszterelnök, hozzátéve: történelmünk számtalan példával szolgált már arra, hogy “a magyar vidék ereje éppen akkor mutatkozik meg a legjobban, amikor csőstül jön az országra a baj”. A kormányfő elismerését fejezte ki, hogy a gazdák, csakúgy, mint 1956-ban ma is mindent megtesznek azért, hogy kenyér kerüljön a magyar családok asztalára. “Ennek szimbóluma a Magyarok kenyere – 15 millió búzaszem program, amely több mint egy évtizede gyűjti össze a magyar gazdák adományait az egész Kárpát-medencéből, és aminek köszönhetően évente közel százezer nehéz sorú magyar gyermeknek és családnak jut kenyér” – írta Orbán Viktor, aki egyidejűleg köszönetet mondott a Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek Szövetségének (MAGOSZ), a Magyarok Kenyere Alapítványnak és a Nemzeti Agrárgazdasági Kamarának (NAK), hogy az idén is megszervezték a jeles eseményt.

Győrffy Balázs, a NAK elnöke azt mondta, a Magyarok kenyere program a Kárpát-medencei magyar gazdatársadalom meghatározó eseményévé vált. Tavaly 8000 Kárpát-medencei gazda 1100 tonna kenyérgabonát adott össze, amiből 100 ezer rászoruló családnak biztosítottak kenyeret – mondta, hozzátéve: “mindannyian egy kenyéren vagyunk”. Papp Zsolt György, a vidékfejlesztési program végrehajtásáért felelős helyettes államtitkár szerint a Magyarok kenyere program fő üzenete, hogy mindenki számíthat egymásra: a gazdák a kormányra, a fogyasztók a gazdálkodókra, a városok a vidékre, a határon túli magyar családok az anyaországra. Jakab István, az Országgyűlés alelnöke, a Magosz elnöke azt mondta, a Magyarok kenyere programmal 12 éve hitet tettek a Trianon által szétszabdalt ország lelki egyesítése mellett.

Az ünnepi beszédeket követően a magyarországi és a határon túli gazdák képviselői, köztük Csomortányi István aki az Érmelléki Gazdák Egyesülete képviseletében volt jelen, nagyméretű dézsába öntötték a kis zsákokban magukkal hozott búzaszemeket, majd a tetejére helyezték a kenyérkészítés elengedhetetlen adalékait: a Felvidékről érkezett kovászt, a Parajdról hozott sót, és a kárpátaljai vizet. Mindezt megáldották a történelmi egyházak képviselői.

A búzagyűjtés Bihar megyében is egészen augusztus végéig folytatódik, egyben határon innen és túl elindul a liszt őrlése és csomagolása. A Bihar megyei szervezetek idén az alábbi gyűjtőpontokon várják a gazdák búzaadományait:

  • Érsemjén – Ványi Attila portája
  • Érmihályfalva – Az Érmelléki Gazdák Egyesületének irodája (Köztársaság utca 40. szám)
  • Szalacs – Rencsik Ferenc – az Érmelléki Gazdák Egyesületének irodája
  • Asszonyvására – Barta Béla portája
  • Paptamási – Oláh József portája
  • Bihardiószeg – Szőnyi László portája
  • Hegyközcsatár – polgármesteri hivatal épülete, felelős Debrenti Katalin, telefon: 0771 395 109
  • Siter – Borsi Levente portája
  • Nagyvárad – Kálvin János utca 1. szám alatt, az Erdélyi Magyar Néppárt irodája

A búzagyűjtésre vonatkozó egyéb részletekről Laskovics István falugazdásznál lehet érdeklődni a 0756 / 530-912-es telefonszámon. A gyűjtés befejezésének időpontja augusztus 20.

Az Érmelléki Gazdák Egyesülete

Facebook
Érintő hírportál