A Magyarságkutató Intézet tudományos konferenciája Nagyváradon

A tavalyi, nagy sikerrel megszervezett konferencia után, ebben az esztendőben is konferenciát szervezett a Szent László Napok alatt a Magyarságkutató Intézet és a Magyar Polgári Egyesület. Az „Üdvözlégy kegyelmes Szent László király, Magyarországnak édes oltalma” címmel megszervezett konferenciára ezúttal is a nagyváradi várban került sor.

A rendezvényre érkezőket és az előadókat Nagy József Barna, a Magyar Polgári Egyesület elnöke fogadta abban az épületben, ami a vár Bethlen Gáborról elnevezett bástyáján immár konferenciateremként is működik.

A rendezvény első felszólalója dr. Pálfi József, a Partiumi Keresztény Egyetem rektora, református lelkipásztor volt, aki igei üzenettel köszöntötte az előadókat és a termet megtöltő érdeklődőket.

Külön rangot adott a konferenciának, hogy megtisztelte jelenlétével és nyitóbeszédet mondott prof dr. Kásler Miklós főigazgató, a Magyarságkutató Intézet alapítója. A főigazgató elöljáróban köszönetet mondott a szervezőknek azért, hogy Szent László egykori sírja mellett tarthatják meg a konferenciát. A főigazgató és több előadó is megfogalmazta, igazi lelki feltöltődést jelent azon a helyen beszélni Szent Lászlóról, ahol egykor Árpád-házi királyunk nyugodott. Dr Kásler Miklós a továbbiakban Szent László életútját, a lovagkirályt, az Árpád ház egyedülálló lelkiségét, eszmei erejét mutatta be röviden a konferencia résztvevőinek.

A konferencia két részből állt, az első részt dr. Csornay Boldizsár, a Magyarságkutató Intézet tudományos főigazgató-helyettese moderálta. Sorrendben a következő előadások hangoztak el a Magyarságkutató Intézet munkatársaitól: Szent László törvényei – dr. Fazakas Zoltán József, szakmai és operatív főigazgató-helyettes; Szent Királyok kultusza, Szent Királyok nemzetsége – dr. Teiszler Éva tudományos főmunkatárs; A Szent László zarándokút szászföldi állomásai – Sashalmi-Fekete Tamás vezető kutató; A Szent László zarándokutakon található ereklyék bemutatása interaktív térképen – Jeney János tudományos segédmunkatárs.

A kávészünet után dr. Teiszler Éva moderálta a konferencia, ahol a délutáni szekcióban a következő előadásokra került sor: A Szent László herma archeogenetikai vizsgálata – dr. Neparáczki Endre igazgató, Archeogenetikai Kutatóközpont; Középkori magyar uralkodók archeogenetikai vizsgálata – dr. Varga Gergely István tudományos munkatárs; Szent László és kora a 19. század elejének magyar nyelvű történeti munkáiban – dr. Nagy-L. István tudományos főmunkatárs; Szent László városának hazatérése, 1940. szeptember 6. – dr. Vizi László Tamás, igazgató, Történeti Kutatóközpont.

Az előadások után a közönség is kérdezhetett és hozzá is szólhatott az elhangzott előadásokhoz, ezzel a lehetőséggel többen éltek is.

A tartalmas, sok új ismeretet közlő konferencia fővédnöke dr. Semjén Zsolt, Magyarország miniszterelnök-helyettese, védnöke dr. Pálfi József, a Partiumi Keresztény egyetem rektora volt.

A nagyváradi konferencia szervezője a Magyar Polgári Egyesület, támogatója a Szövetség a Polgári Magyarországért Alapítvány volt.

Facebook
Érintő hírportál