Egyértelmű siker volt, és csaknem tízezren vettek részt Nagyváradon az augusztus 19–21. között megrendezett Magyar Kulturális Napokon – tudatták azon a szerdai kiértékelő sajtótájékoztatón, amelyet Csomortányi István, az EMSZ ügyvezető elnöke, Zatykó Gyula polgármesteri tanácsadó, illetve Habinyák István, a párt Bihar megyei elnöke tartott.
Csomortányi István, az EMSZ ügyvezető elnöke fontos aspektusaként emelte ki, hogy az eseménysorozat a váradi önkormányzatot képviselő APTOR (a Nagyvárad és a Régió Turizmusát Népszerűsítő Egyesület), illetve a Szent László Egyesület, a Magyar Polgári Egyesület és az Érmelléki Gazdák Egyesülete civil szervezetek szervezésében, a Bihar Megyei Tanács támogatásával jöhetett létre. „Számunkra óriási megvalósítás, hogy nemzeti ünnepünket ilyen fontos együttműködés keretei között tudtuk megszervezni” – fogalmazott.
Az Erdélyi Magyar Szövetség ügzvezető elnöke a háromnapos rendezvénysorozatot egy kisebb Szent László Napokhoz hasonlította, kiemelve többek között a kézműves vásárt, amely a mintegy 75 standdal az eddigi legnagyobb ilyen jellegű esemény volt. Megemlítette ugyanakkor a gyermekkoncertet, táncfellépéseket, illetve a Magyar Polgári Egyesület szervezésében megvalósult Udvari Kamaraszínház előadását. A színház épületében bemutatott Anjou – A liliom útvesztői című színdarabot teltházas közönség előtt játszotta a budapesti székhelyű társaság, ami azt jelenti, hogy van igény a klasszikus előadásokra – jegyezte meg Csomortányi István. Az előadást követő kenyérszentelésen, amely a magyar történelmi egyházak képviselőinek (katolikus, református, unitárius, evangélikus, és magyar görögkatolikus felekezet) jelenlétében zajlott, 400 kilogramm kenyeret szenteltek, illetve áldottak meg, és összesen 1200 adagot osztottak ki, ami azt jelenti, hogy legalább ennyien vettek részt a kenyérszentelésen – emelte ki az EMSZ ügyvezető elnöke, aki kifejtette: a vasárnapi napot záró, negyvenéves István, a király rockopera főtéri vetítése négy évtizeddel ezelőtt elképzelhetetlen lett volna. Köszönetet mondott ugyanakkor Debrecen városának is, amely támogatásának köszönhetően a virágkocsik átjöhettek Nagyváradra.
Az Európára nyitott ablaktól, a magyar nemzeti ünnepig
A virágkocsikat illetően Zatykó Gyula polgármesteri tanácsadó elmondta: a szervezés már márciusban elkezdődött, ugyanis az alkotások tematikáját már ekkor meg kellett határozni. Nagyvárad és Debrecen közös virágkocsijának alapötlete Zatykó Gyulától származik, az alkotás Pikó Sándor virágszobrász munkája, aki a virágkocsin megjelenítette a nagyváradi vár Griffes termének két oroszlánját is. Az anyagi vonzatokról szólva elmondta: városi tanács első lépésben 130.000 lejt szavazott meg a rendezvény számára, ami felett az APTOR rendelkezett, ez viszont csak a közös virágkocsi összeállítására, illetve a többi alkotás bérlésére volt elegendő, így a programsorozat költségvetését később 240.000 lejre emelték – mondta el a polgármesteri tanácsadó. A Magyar Kulturális Napok háromnapos rendezvénysorozatában a korábbi évek három különböző elnevezésű rendezvényét gyűjtötték össze, hogy az augusztus 20. környékén valóban a magyar államalapítás ünnepe lehessen Nagyváradon – tette hozzá. „Az elmúlt egy-két év után talán ez volt az első esztendő, amikor kimondhatjuk azt, hogy nagyon tartalmas és minőségi programokkal, méltóságteljesen tudta megünnepelni a nagyváradi magyarság is az államalapítás ünnepét” – fogalmazott. Zatykó ugyanakkor megköszönte az APTOR-nak és a városi önkormányzatnak, hogy közpénzt fordít arra, hogy a nagyváradi magyarok valóban itthon érezhessék magukat, hogy ez a néhány nap tényleg a magyarok ünnepe lehessen.
Míg az idei programsorozat szervezése márciusban kezdődött, a jövő évire már idén novemberben megkezdik a készülődést, hogy minden gördülékenyen mehessen – tette hozzá, egyben rámutatva: többen megemlítették, hogy a virágkocsik rövid ideig voltak Nagyváradon, ezért a jövőben szeretnék úgy szervezni, hogy az alkotások estig maradhassanak a városban. Köszönetet mondott ugyanakkor a hétfői nap fellépőinek is, köztük a Hajdú, illetve a Nagyvárad Táncegyüttesnek.
Köszönet a civileknek és a támogatóknak
Habinyák István, a rendezvény önkénteseiért felelős szervező köszönetet mondott a civil szervezeteknek, illetve a polgármester és a megyei tanácselnök tanácsadójának. „Ezt a rendezvényt 2017-ben jelentettük be először, mint a Nagyvárad főterén megszervezendő Szent István napi ünnepséget és kenyérszentelést. Akkor ezt a programot teljesen önerőből szerveztük, hála a mellettem ülők munkájának, ezt a rendezvényt most már támogatja a megyei tanács és a városi önkormányzat is. Itt látszik, fontos, hogy ezen önkormányzatok vezetésében, akár tanácsadóként is ott legyünk” – jegyezte meg. Elmondása szerint a három nap során mintegy tízezer személy vett részt a különféle programokon. Habinyák István a maga során szintén megköszönte minden civil szervezet hozzájárulását, külön kiemelve az EMSZ tagok befektetett kétkezi munkáját.
Összefogás a siker titka
Zatykó Gyula zárásként kiemelte: örül annak, hogy a befektetett munka meghozta a gyümölcsét, és Nagyvárad után a virágkocsik láthatóak a megyében is. A politikát félretéve az embereket kell szolgálnunk, és csak öröm, hogy a nagyváradiak munkájának köszönhetően eljut más településekre is a virágkocsik által augusztus 20 szellemisége. Csomortányi István hozzátette: köszönetet kell mondanunk Debrecen megyei jogú városnak, hiszen nekik, a velük való együttműködésnek köszönhetően jönek a virágkocsik Nagyváradra, úgyhogy a történet a nagyváradi magyar civil szervezetek, a hivatalok, Debecen városa, a történelmi egyházak közös munkája, egy igazi magyar összefogás.