Hagyományteremtő borkóstoló és batyús bál volt Biharpüspökiben

Kiváló hangulatú, teltházas rendezvénnyel nyitotta meg jövendőbeli eseményei sorozatát a biharpüspöki Bocskai István Közösségi Ház, melynek működtetését nemrég az Érmelléki Gazdák Egyesülete vállalta magára. Az egyesület jóvoltából a résztvevők a bihardiószegi Yanka Pincészet és a biharvajdai Ádám Vinárium kiváló borait kóstolhatták meg.

A megjelent népes vendégsereget Nagy József Barna köszöntötte, aki örömét fejezte ki, hogy ilyen szép számban megjelentek az autentikus érmelléki borokra kíváncsiak, majd röviden arról szólt, hogy az egyesületenek komoly tervei vannak a közösségi ház tereinek élettel való megtöltése tekintetében. Őt követően Csomortányi István szólt, aki kiemelte, komolyan gondolták, hogy a helyi közösség szolgálatába állítják az épületkomplexumot, minden valóban közösségi célokat szolgáló rendezvényenek, megmozdulásnak szívesen helyet adnak, támogatják azt.

Zatykó Gyula polgármesteri tanácsadó a maga részéről felidézte, hogy amikor a kétezres évek elején meghonosította Nagyváradon a borkóstolókat, szinte csak magyarországi borokat kóstolhattak az érdeklődők, hiszen az érmelléki borok akkor még a kommunizmus utáni Csipkerózsika álmukat aludták. Szerencsére ez ma már másképpen van, hiszen fiatal borászok minőségi érmelléki borokkal jelentkeznek a piacon. Zatykó arra buzdított, hogy támogassuk az érmelléki borászokat, fogyasszuk  boraikat, hiszen a minőségi borok élvezete amúgy is kultúránk szerves része.

A rövid felvezetést követően került sor a tulajdonképpeni borkóstolóra.  Két fiatal borász, Piheni Annamária a Yanka Winery részéről, és Ádám Gergely az Ádám Vinárium képviseletében egyaránt három-három tételből álló borsorral készült, melyekhez szakszerű magyarázatokat is fűztek, illetve érdekes „műhelytitkokat” is megosztottak a közönséggel, kitérve az egyes szőlőfajták és borok  tulajdonságaira, jelentőségükre, és múltbéli valamint lehetséges jövőbeli szerepükre az érmelléki borvidék régi hírnevének helyreállításában. Mint elhangzott, mindkét borászat natúr borokat készít, és igyekeznek minőségi borokat letenni az asztalra. Felhasználva az évről-évre gyarapodó szakmai tapasztalatokat, részt vesznek számos hazai és nemzetközi eseményen, borversenyen, igyekeznek az Érmellék nevét visszahozni a borász szakma, és a minőségi borokat szerető nagyközönség tudatába. Egyebek mellett szóba került mit jelent a reduktív borkészítés, mik a fajélesztők, és sok más érdekes borászati fogalom, melyekkel a fogyasztók csak ehhez az alkalomhoz hasonló borkóstolókon találkozhatnak.

A borkóstoló vendégei összesen hatféle bort kóstolhattak meg, asztalra került száraz aromás Ottonel muskotály 2021-ből, 2022-es félédes Pinot gri (Szürkebarát)  2021-es száraz Pinot noir,, de terítéken volt még Királyleányka, Korvin (vörös házasítás), valamint Merlot is. A borkóstoló teljes egészében az autentikus érmelléki ízvilág jegyében zajlott, amit az is jelzett, hogy a kóstoláshoz elengedhetetlen borkorcsolyaként székelyhídi termelőtől származó alma, és Barta Anett érköbölkúti sajtkészítő ízletes sajtja szolgált.

A kóstolót követően rövid szünet a tulajdonképpeni batyus bál következett, melynek során a hangulat fokozásáról a citeraszóval, népdalokkal fellépő berettyóújfalui Bazsarózsa népdalcsoport gondoskodott, őket az elsősorban biharpüspökiekből álló Margaréta nótacsoport követte. Jelen volt továbbá a Német Demokrata Fórum számos tagja, és a Bihar Megyei Nyugdíjasok Szövetsége képviseletében több helyi tag mellett Bochis Dumitru elnök úr is megtisztelte jelenlétével a rendezvényt.

 Az emelkedett hangulatú, nótázással, énekszóval, tánccal záruló esemény megmutatta, van igény a minőségi borokra, és a színvonalas, saját közösségben eltöltött, a magyar hagyományokat felelevenítő rendezvényekre, kultúránk szerves és élő része, melyet érdemes és szükséges éltetni, és továbbadni  a következő nemzedékek számára.

Az Érmelléki Gazdák Egyesülete

Facebook
Érintő hírportál