Gyanús ügyek az örvéndi közbirtokosság háza táján, Sorbán Levente polgármester is érintett

Több alkalommal is írtunk már Alsólugas község RMDSZ-es polgármesterének sajátos településvezetési stílusáról, viselt dolgairól. Az elöljáró, aki egyben az örvéndi Silvana Erdő és Legelő Közbirtokosság Egyesület elnöke is, törvénybe ütköző módon legalább öt éve nem hívott össze gyűlést, ami érthető, ha figyelembe vesszük azt a tényt, hogy „elfelejtett” szólni a közbirtokosság tagjainak egy 2018-ban nyélbe ütött 332 000 eurós üzletről, mely során egy 3,6 hektáros közbirtokossági területet adott bérbe 99 évre, egy hulladékfeldolgozással foglalkozó cégnek.

A közbirtokosság vagyonát kénye-kedve szerint kezelő Sorbán természetesen nem hajlandó magyarázatot adni a véletlen folytán napvilágra került önkényesen megkötött üzletre, és továbbra sem hajlandó a tulajdonosok gyűlését összehívni. A dolog egyenesen odáig fajult, hogy a közbirtokosságért felelősséget érző tagok kénytelenek voltak hatósági végrehajtóhoz fordulni az ügyben, a végrehajtó pedig jogkörével élve kézbesítette a november ötödikére az örvéndi Ifjúsági Házba (kultúrotthon) összehívott közbirtokossági gyűlés meghívóját. Mivel a meghívót Sorbán Levente is megkapta, felhasználva hatalmi helyzetét sok közbirtokossági tagot  – ki tudja milyen módszerekkel – „lebeszélt” arról, hogy elmenjenek a gyűlésre.

 

Áramszünet, zárt ajtók, magyarázkodás

A gyűlésen a fentiek ellenére megjelenteket több kellemetlen meglepetés is érte. A gyűlés helyszíneként meghirdetett, egyébként általában nyitva álló örvéndi Ifjúsági Ház ezúttal zárt ajtókkal fogadta az érkezőket. A gyűlést megakadályozni akarók biztosra mentek, rögtön három lakatot is tettek a bejáratra.

Zárt ajtók fogadták a közbirtkossági gyűlésre igyekvőket

De ennél még sokkal tovább is mentek, a település azon része ugyanis ahol a gyűlés zajlott volna, sötétbe borult, áramszünet lépett fel, mely érdekes módon csak a szóban forgó utcát és környékét érintette, így a gyűlésre igyekvők a vaksötétben, életüket kockáztatva voltak kénytelenek átkelni a települést átszelő rendkívül forgalmas nemzetközi úton, és a gyűlést is az utcán, a sötétben tartották meg. A valószínűleg mesterségesen keltett áramszünet a gyűlést követően varázsütésre szinte azonnal meg is szűnt …

A sötétbe borult, bezárt örvéndi Ifjúsági Ház

Sorbán Levente később videóüzenetben próbált magyarázkodni, „úgynevezett tulajdonosoknak” titulálva a gyűlést összehívókat, és azt próbálta mentségként felhozni, hogy a rendőrség egy bizonyos ügyben született feljelentés nyomán tanuként hallgatta ki őt, és az eljáró rendőr felhívta a figyelmét, ne nyilatkozzon, ezért nem tart most közbirtokossági gyűlést, ami így, – ahogy Sorbán fogalmazott – „ügyefogyottá” vált, de arra a későbbiek során majd sor kerül… A magyartalan, zavaros és kevésbé hihető magyarázatból minden esetre annyi kiderül, hogy a közbirtokossággal kapcsolatos lehet a feljelentés.

Újabb feljelentés, fegyveres fenyegetésért

Sorbán egy „privát” dologról is beszámolt a videóban, miszerint a rendőrség egy feljelentés nyomán nála járt. A feljelentő egy magánszemély volt, aki szerint Sorbán megfenyegette őt önvédelmi fegyverével. Sorbán elmondása szerint a lőfegyver csupán saját maga és családja biztonságát garantálja, és ő soha nem fenyegetett senkit. Adódik a kérdés vajon milyen fenyegetések érhetnek egy vidéki polgármestert, hogy fegyvertartási engedélyt kért és kapott, mennyire magánügy, és tesz jót a közhangulatnak egy településen az a tudat, hogy egy legalább is megkérdőjelezhető módon, kiskirályként „kormányzó” polgármester fegyverrel a zsebében jöhet-mehet?

Summa summarum, Sorbán éppen csak a lényegről nem beszélt, vagyis arról, hogy miért kellett még 2018-ban titokban bérbe adnia 99 évre, egy 3,6 hektáros területet a közbirtokosság tagjainak megkérdezése nélkül egy hulladékfeldolgozással foglalkozó cégnek. illetve hol van a szerződés ellenértékét képező 332 000 eurós összeg, ki, mire, és kinek a felhatalmazásával használta fel azt? A hulladékfeldolgozó céggel kötött szerződésből egyébként az derül ki, hogy a cég kommunális és újrahasznosítható hulladék feldolgozására kért, és kapott hatósági engedélyt, de azóta már veszélyes hulladék feldolgozására is adott be kérelmet a környezetvédelmi szakhatósághoz, és meg is kapta az engedélyt erre a tevékenységre.

Az ügyre, amennyiben lesznek fejlemények, visszatérünk.

K. Szalárdi István.

Facebook
Érintő hírportál