Parádé és hagyományőrzés

Parádé és hagyományőrzés

Hegyközcsatárban rendezték meg a II. Rozsarató és tarlóhántó ünnepséget

Július második vasárnapján 18 díszes fogat sorakozott fel a hegyközcsatári határban, ahol bemutatásra kerültek nemcsak a büszke mének, de a mívesen kimunkált kocsik, lószerszámok is. A verseny szabályairól és minden hozzá tartozó követelményről Rákóczi Lajos érköbölkúti lótenyésztő beszélt, aki egyben a versenyt is levezényelte. A két rangadóból álló megmérettetésen – akadály- és vadászhajtás – Nagyváradról, Szalárdról, Paptamásiból, Jákóhodosról, Jankafalváról és Kabáról (Magyarország) sorakoztak fel parádés kocsik, homokfutók és egyéb fajta fogatok. Még póni húzta kocsi is vetélkedett az elismerésért a gyermekek nem kis örömére.

kettesfogatokA 17. alkalommal megrendezett csatári kettesfogathajtó verseny akadályhajtásán Bede István Mihály (Nagyvárad) vitte el a pálmát, díjazásban követte Babó Kálmán (Nagyvárad), Lévai Zsombor (Szalárd), Molnár Lajos (Kaba), Szíki Sándor (Jákóhodos) és Tóth Géza (Jankafalva).

A vadászhajtás győztese Babó Kálmán, rangsorban követték Molnár Lajos, Bede István Mihály és Lévai Zsombor. Az ötödik helyen azonos pontszámmal Szíki Sándor, Tóth Géza és Tóth János osztoztak (Paptamási).

A Vándor Kupát Babó Kálmán vitte el.

Bede István Mihály Babó Kálmán pónifogatA fődíjakon kívül még sok más díjat és elismerést is kiosztottak, többek között a pónifogat hajtójának, a legfiatalabb és a legidősebb fogatosnak, de a szép kocsiért és a míves hámért is járt egy-egy oklevél. Nem különbül a zsűrinek, a pályamestereknek és a szervezőknek is. A díjakat és az okleveleket valamennyi fogatosnak Csomortányi István, az Érmelléki Gazdák Egyesületének (ÉGE) ügyvezető elnöke adta át.

A rendezvény főszervezője a csatári Dorsonszki család volt.

Délután igazi aratóidőre váltott a nap, így azoknak, akik fényesített kaszákkal és sarlókkal beálltak a gabonatáblába (három hegyközcsatári, egy érsemjéni, egy szalacsi és egy mihályfalvi csapat) igencsak fel kellett tűrniük az ingük ujját.

aratás hegyközcsatár 1 aratás hegyközcsatárAz aratás hagyományához hozzátartozott az egyházi áldás is, ennek Miklós Csaba helybéli lelkipásztor és Kruzslitz Imre hegyköztótteleki plébános tett eleget. Míg tartott a hagyományos kézi aratás, népdalokat énekeltek, nemcsak a marokszedők és a kéverakók, de a munka menetét a mező széléről követők is, akiket hagyományos kemencébe sütött és ott helyben megáldott házikenyérrel kínáltak körbe a szervezők. Az ízletes kenyér Varga Nusi néni keze munkáját dicséri.

A gabonatáblát a hagyományőrző aratás bemutatására Bakó Sándor bocsátotta a „betakarítók” rendelkezésére. A szervezés a községi néppárt szervezetét dicséri, akiket Ilyés Sándor és neje, Végh Gyula és sokan mások segítettek munkájukban és járultak hozzá tehetségük szerint a bemutató sikeréhez.

Korinek LászlóA rendezvény jeles vendége dr. Korinek László volt, aki a Nemzet Kenyere hagyomány elindítója és ötletgazdája is egyben. A pécsi professzor a fogathajtó verseny végeztével, valamint a hagyományos aratás kezdete előtt is elmondta a magyarok kenyerének történetét. A búzagyűjtést 2011-ben hagyományteremtő szándékkal indította útjára, amelynek célja a Kárpát-medencei magyar gazdák áldásos munkájából származó búza összeöntése volt. Ebből a nagy közös búzahalomból származó lisztet sütik meg minden esztendőben az új kenyér ünnepére. A megmaradt „életet” pedig karitatív céllal – árvaházaknak és más rászoruló intézeteknek – küldik szét, többek között Böjte Csaba ferences szerzetes árváinak is.

A rendezvény, akárcsak a tavaly Albison, az Érmelléki Gazdák Egyesületének égisze alatt zajlott, támogatta a Bethlen Gábor Alap.

Az Érmelléki Gazdák Egyesülete

Facebook
Érintő hírportál