Kratochvil Károlyra emlékeztek Nagyváradon halálának 70. évfordulóján

Kratochvil Károlyra emlékeztek Nagyváradon halálának 70. évfordulóján

A legendás Székely Hadosztály parancsnoka, a két világháború közötti Csonka-Magyarország egyik legaktívabb és legnépszerűbb közéleti személyisége, szentkereszthegyi Kratochvil Károly 1946. szeptember 19-én hunyt el Balatonszepezden.

Halálának 70. évfordulója után négy nappal a Királyhágómelléki Református Egyházkerület, a magyar Honvédelmi Minisztérium Hadtörténeti Intézete és Múzeuma és a budapesti Nemzetstratégiai Kutatóintézet megemlékezést tartott a nagyváradi református püspökség új adminisztratív székházában, történelmi tárgyú konferenciával, kiállítás megrendezésével és emléktábla-állítással egybekötve.

kratochvil-karoly1 kratochvil-karoly2Kratochvil Károly egyike a magyar történelem méltatlanul elfeledett (elfeledtetett!) nagy alakjainak. Élete és működése több szempontból is rendkívüli figyelmet érdemel. A nagy háború ideje alatt három teljes éven át volt a nagyváradi 4. honvéd gyalogezred parancsnoka. Ezredével végigjárja mind a galíciai, mind pedig az olasz hadszíntereket. A Székely Hadosztály parancsnokaként önfeláldozásból és hazaszeretetből katonáival kitűnő példát állított az utókor számára. Nemcsak nagyszerű katona volt, hanem kiváló pedagógus, kiemelkedő felkészültségű szakember és nagy hatású, rendkívüli egyéniségű ember, talán egyike az utolsó polihisztoroknak, aki festészettel, iparművészettel éppúgy foglalkozott, mint írással, történelemmel, közélettel és külpolitikával.

Miután ma reggel a székház előcsarnokában Kovács Vilmos ezredes, a HM HIM parancsnoka megnyitotta „A Doberdó hőse – Kratochvil Károly altábornagy, a sokoldalú hazafi” című kiállítást, Csűry István, az egyházkerület hivatalban lévő püspöke és Szász Jenő, a Nemzetstratégiai Kutatóintézet elnöke mondtak köszöntőt. A tudományos konferenciát Vargha Tamás, a HM parlamenti államtitkára nyitotta meg. Történészek és hagyományőrzők értekeztek a továbbiakban Kratochvil katonai pályafutásáról és Trianon utáni közéleti tevékenységéről, a Székely Hadosztályról, nagyváradi 4-es gyalogezredről, az emlékezés és emlékállítás feladatáról és eredményeiről.

kratochvil-karoly3Ebéd után megtörtént a nagyváradi magyar királyi 4. honvéd gyalogezred tiszteletére Észak-Erdély visszatérésekor állított, majd az 1944-ben bevonuló román alakulatok által szétvert és eltüntetett emléktábla hasonmásának felavatása a KREK székházának udvarán, egy frissen felhúzott emlékfalon. A meghirdetett programban „újraállítandónak” nevezték a disztingvált emléktáblát, ám annak kevés az esélye a mai romániai viszonyok között, hogy egy ilyen, egynyelvű, a dicső magyar múlt előtt tisztelgő, impozáns és tekintélyes emlékjelet bárhol fel lehessen állítani közterületen.

Az avatás diszkrét dalos-zenés-huszáros ceremónia keretében zajlott, igei áhítattal Csűry püspök szolgált, meg is áldva az emlékjelet, ünnepi köszöntőt Fráter Olivér, a Nemzetstratégiai Kutatóintézet elnökhelyettese mondott. Végül egyházi és világi intézmények, közületek képviselői helyezték el a tisztelgő emlékezés koszorúit az emléktábla körül. A politikai pártok közül csak a Fidesz és az RMDSZ képviselői voltak jelen, az EMNP-től senki.

V.T. B.

(ittHON.ma)

Facebook
Érintő hírportál