„Egy szolga sem szolgálhat két úrnak”
Tőkés László, az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács elnöke, európai parlamenti képviselő sajtótájékoztatót tartott nagyváradi parlamenti irodájában a lezajlott egyházkerületi és a közelgő törvényhozási választások tárgyában. Mindkét vonatkozásban leszögezte: a múlttal való őszinte szembenézés imperatívusza vezérli akkor, amikor az 1989-es rendszerváltozás be nem teljesüléséről beszél minden lehetséges fórumon és alkalommal. Az elmaradt teljes átvilágítás, szembesítés, számonkérés mindmáig akadályát képezi társadalmunk gyökeres átalakításának, öntisztulásának, demokratizálásának. Kísért a kommunista diktatúra, átkos örökségét hordozzuk mindmáig – ez Romániára különösen érvényes, s azon belül a magyar nemzeti közösség is alaposan megszenvedi a régi praktikák továbbélést és a magukat átmentett fennforgók ügyködését.
A Királyhágómelléki Református Egyházkerületben lezajlott tisztújításról szólva a KREK korábbi püspöke csupán nyugtázta az utódja újraválasztásával kialakult végeredményt: „bár nem érthetek egyet vele, meghajlok a választók demokratikusnak minősülő akaratnyilvánítása előtt, és azt kívánom, hogy Csűry István tekintse az isteni kegyelem különleges megnyilvánulásának megválasztatását, ezáltal pedig terhes múltja jóvátételének eme lehetőségét”. Elmondta, hogy azért sem lepte meg a tisztújítás kimenetele, mert Romániában negyedszázados gyakorlat, hogy a nem kellően tájékozott és tájékoztatott választók folyton újraválasztják a múlt azon embereit is a különböző tisztségekbe, akik különféle vonatkozásokban kompromittálódtak az évek során.
Éppen emiatt a jövő havi polgári választásokhoz sem fűzhetünk vérmes reményeket – utalt az EMNT elnöke a posztkommunista erők győzelmét körvonalazó felmérésekre. Nem várható valódi tisztulás az erdélyi magyar közösség politikai képviseletében sem az üdvösnek tartott nemzetpolitika mértéke alatt. Megszűnőben a demokratikus pluralizmus, miközben az autonómia ügyét az „egypárti” RMDSZ csak a választási kampányok idején veszi elő a sutból. A magyar nemzetiségű választópolgárt arra akarják késztetni minden oldalról, hogy csukott szemmel voksoljon, sokszor korrupcióval gyanúsított figurákra – mondta Tőkés László, néhány konkrét példát is említve.
Nagy József Barna, az EMNT Bihar megyei ügyvezetője is rámutatott: bizonytalanság és tanácstalanság uralkodott el a polgárok soraiban, mert az összefogás örve alatt olyan politikusok próbálnak parlamenti bársonyszékekhez jutni, akik már bizonyították alkalmatlanságukat, ám ismét köztiszteletben álló polgárokkal tolatják előre saját szekerüket. Kijelentette: az RMDSZ még mindig megtisztíthatná a jelöltlistáit a nemkívánatos elemektől, s akkor talán számíthatna szélesebb népi támogatásra. Erre vonatkozik Tőkés László ez alkalommal kiadott Nyilatkozatának (mellékeljük közleményünkhöz) megállapítása is: „Ebből a szempontból a romániai magyar választópolgárok s velük együtt egyházaink igen nehéz, már-már feloldhatatlan helyzetbe kerültek, mivel az RMDSZ pártlistáin kívül semmilyen más magyar politikai párt jelöltjeire nem áll módjukban leadni szavazatukat. (…) A mögöttünk álló, több mint két és fél évtized alatt reánk kényszerített, jelenlegi helyzetben többszörös zavarodottság nyomja reá bélyegét nemzeti és politikai közéletünkre. Az RMDSZ választási propagandakampánya »nemzeti egységként« próbálja eladni a pártegységet, és ezzel leplezi politikájának kudarcát.”
Végezetül az EMNT elnöke emlékeztetett: az Erdélyi Magyar Néppárt – a választási megméretkezésből visszalépve – azokat a hiteles jelölteket támogatja, akiknek nincsenek korrupciós ügyeik és elkötelezett képviselői az erdélyi magyar önrendelkezésnek. A Székely Nemzeti Tanács pedig olyan képviselők megválasztására buzdít, akik elkötelezettek Székelyföld autonómiája iránt. A Szentírás megfelelő útmutató azok számára is, akik nem egyik vagy másik szervezet szavára kívánnak hallgatni – mondotta Tőkés László, az evangéliumot idézve: „Egy szolga sem szolgálhat két úrnak” – tanítja Jézus. „Nem szolgálhattok az Istennek és a mammonnak” – közölte Tőkés László EP-képviselő sajtóirodája.
N Y I L A T K O Z A T
Választások után, választások előtt
„Egy szolga sem szolgálhat két úrnak” (Lk 16,13)
Legutóbb folyó év október 7-én tartott sajtóértekezletünkön foglalkoztunk a küszöbön álló egyházi és polgári választások kérdésével. Azóta a Királyhágó-melléken már lezajlott az egyházkerületi tisztújítás, de még előttünk állnak a parlamenti választások.
- A 2016. október 21-i egyházkerületi közgyűlés túlnyomó többséggel bizalmat szavazott Csűry István előző püspöknek, és újabb hat évre megerősítette tisztségében. Sajnálattal vettem tudomásul, hogy hivatali utódom az ellene szóló bizonyítékok és érvek ellenére, nem lépett vissza a jelöltségtől, megszegve ezáltal saját, erre vonatkozó, előzetes ígéretét. Mindazáltal, bár nem érthetek egyet vele, meghajlok a választók demokratikusnak minősülő akaratnyilvánítása előtt, és azt kívánom, hogy Csűry István tekintse az isteni kegyelem különleges megnyilvánulásának megválasztatását, ezáltal pedig terhes múltja jóvátételének eme lehetőségét. Ebben az értelemben kívánom, hogy irgalmas, megbocsátó Istenünk tegye eredményessé jövendő működését.
Az egyházi tisztújítás fejleményei közé tartozik még, hogy a generális direktori tisztség két hivatalos jelöltje közül az egyik, Fazakas Csaba volt temesvári esperes visszalépett, a másikat pedig, Nagy Sándor volt nagykárolyi esperest az Egyházkerületi Választási Bizottság fosztotta meg jelöltségétől. Csak üdvözölni lehet, hogy ez utóbbi – volt Szatmár megyei RMDSZ-es tanácstag – vélhetően titkosszolgálati múltja miatt nem indulhatott a választásokon.
- A továbbra is nyitva álló országos választások vonatkozásában viszont elengedhetetlenül fontos volna, hogy a Királyhágómelléki Református Egyházkerület (KREK) eddigi pártos magatartását felülvizsgálja, és ne az egyeduralomra törő RMDSZ-t, hanem – egészében véve – magyar nemzeti közösségünk ügyét támogassa.
Ebből a szempontból a romániai magyar választópolgárok s velük együtt egyházaink igen nehéz, már-már feloldhatatlan helyzetbe kerültek, mivel az RMDSZ pártlistáin kívül semmilyen más magyar politikai párt jelöltjeire nem áll módjukban leadni szavazatukat. A kialakult helyzet nem a fennen hangoztatott „magyar egységet”, hanem a szabad választás és a demokratikus pluralizmus megszűnését jelenti kisebb ország népességével felérő erdélyi magyarságunk számára. Ehhez képest a többségi román választópolgárok helyzete egyenesen irigylésre méltó, akik korlátozás nélkül, szabadon választhatják meg parlamenti képviselőiket. Velük szemben a magyar választók sokaságát kényszeríti arra a kommunista időket idéző, egypárti RMDSZ, hogy vagy ne vegyenek részt a választásokon, vagy idegen pártok jelöltjeire adják le szavazatukat (am. abszentizmus és átszavazás). A néhai Magyar Polgári Párt által végül kitűzött, majd többszörösen megtagadott választási szabadság helyreállítása halaszthatatlan jövőbeni feladata kell hogy legyen magyar közösségünknek.
- A mögöttünk álló, több mint két és fél évtized alatt reánk kényszerített, jelenlegi helyzetben többszörös zavarodottság nyomja reá bélyegét nemzeti és politikai közéletünkre. Az RMDSZ választási propagandakampánya „nemzeti egységként” próbálja eladni a pártegységet, és ezzel leplezi politikájának kudarcát. Az MPP „nemzeti összefogásként” próbálja elsütni elvtelen önfeladását. Az Erdélyi Magyar Néppárt – a választási megméretkezésből visszalépve – „azokat a hiteles jelölteket támogatja, akiknek nincsenek korrupciós ügyeik (…) és elkötelezett képviselői az erdélyi magyar önrendelkezésnek”. A Székely Nemzeti Tanács olyan képviselők megválasztására buzdít „akik elkötelezettek Székelyföld autonómiája iránt”. Az a Kövér László házelnök, aki nemrégen még bolsevik vétetésű pártnak minősítette az RMDSZ-t, most arra szólít fel, hogy az SZNT „mozgósítson” és szavazzon az RMDSZ-listákra. Szili Katalin autonómiaügyi megbízott pedig azzal serkent az „összefogásra”, hogy: „Amíg két indián egymás skalpját követeli, addig a sápadt arcúak örülnek.” Ezenközben csak arról feledkeznek meg, hogy az RMDSZ az, amely kezdettől fogva mindmáig durván elszabotálja az autonómiát, továbbá arról, hogy az egyik „indiánt” (am. RMDSZ) maguk a „sápadt arcúak” támogatják azon törekvésében, hogy a másik „indián” (am. EMNP) skalpját megszerezze. Ezen körülmények között, a listás szavazás természete miatt, ama „hiteles jelöltekre” lehetetlen szavazni, hiszen a konkoly és a búza egymástól elválaszthatatlanul, együtt szerepel a listákon, s aki reájuk szavaz, mindannyiukat hitelesíti.
- „Az RMDSZ nem Markóé vagy Borbélyé” – jelenti ki egy magas rangú RMDSZ-funkcionárius annak láttán, hogy „a régi csúcspolitikusok számára fontosabb, hogy saját embereiket hozzák helyzetbe”. Az RMDSZ nem Kiss Sándoré, nem Szabóé és nem Bíróé, akik saját magukat vagy csatlósaikat hozzák helyzetbe, megfosztva ezáltal a bihari RMDSZ-t attól, hogy a korrupciótól megtisztuljon és megújuljon, a bihari választópolgárokat pedig attól, hogy jó lelkiismerettel, szabadon válasszanak.
Ezen a helyzeten csak úgy lehet változtatni, hogyha a bihari RMDSZ elhatárolódik nevezett jelöltjeitől, ők pedig visszalépnek. Nyomatékképpen a KREK-nek is el kell határolódnia azoktól, akik a Mecénás Alapítvány égisze alatt meglopták, és többi egyházunknak is állást kellene foglalnia korrupt üzelmeikkel szemben. Minden bizonnyal Meleg Vilmos jeles színművészünkre és társaira is többen szavaznának, hogyha Szabó Ödön és Biró Rozália nem terhelnék meg az RMDSZ képviselőjelölti listáját. Másfelől magyarhoni barátaink is megmondhatnák, hogy miért ne támogassák az előzőleg Gyurcsány-barát, mostanra pedig a Fidesz-KDNP-hez átigazodó bihari RMDSZ-t.
„Egy szolga sem szolgálhat két úrnak” – tanítja Jézus. „Nem szolgálhattok az Istennek és a mammonnak.” (Lk 16,13)
Nagyvárad, 2016. november 3.
Tőkés László EP-képviselő, az EMNT elnöke