Gulág emlékév Nagyváradon

en-a-szabadsagot-plakatGulág emlékév Nagyváradon
Kiállítás és színielőadás a Partiumi Keresztény Egyetemen
 
Nagyváradra érkezik a Magyarok a Szovjetunió táboraiban (1944-1956) című vándorkiállítás a GULÁG-GUPVI Emlékév alkalmából.
A Partiumi Keresztény Egyetem és a Partiumi Magyar Művelődési Céh szeretettel meghívja a kiállítás megnyitójára, amelyre december 7-én 17 órai kezdettel kerül sor az egyetem emeleti aulájában. Az esemény alkalmából köszöntőt mond dr. Pálfi József, a Partiumi Keresztény Egyetem rektora. A kiállítást megnyitja Csibi Krisztina, a Magyarság Háza igazgatója, a kiállítást méltatja dr. Marinovich Endre, a VERITAS Történetkutató Intézet főigazgató-helyettese.
Ezt követően 18 órai kezdettel a Partiumi Keresztény Egyetem Bartók termében Én a szabadságot választottam – Egy szovjet tisztviselő politikai- és magánélete, Viktor Kravcsenko azonos című regényéből készült egyszemélyes kiáltvány lesz megtekinthető, Balázs Zoltán színész-rendező előadásában.
Az előadásra a belépés ingyenes.
Szeretettel várják az érdeklődőket.    

 

20160524balazs-zoltan-forras-origoVIKTOR KRAVCSENKO: ÉN A SZABADSÁGOT VÁLASZTOTTAM – Egy szovjet tisztviselő politikai- és magánélete Viktor Kravcsenko azonos című regényéből készült egyszemélyes kiáltvány Balázs Zoltán előadásában

Viktor Kravcsenko könyvét nem véletlenül emlegetik együtt Arthur Koestler Sötétség délben című, 1941-es regényével: ezek a művek elsőként igyekeztek rádöbbenteni a világot a szovjet rendszer valódi lényegére, Kravcsenko pedig elsőként – Szolzsenyicin Gulág-jánál jóval előbb – adott hírt első kézből a szovjet lágerek világáról, a totális terror működésének nyers valóságáról. A könyvnek azonban ma nemcsak, sőt nem is elsősorban történeti- politika- és ideológiatörténeti- olvasata a lényeges, nem is a benne foglalt történelmi információk. Az Én a szabadságot választottam című Kravcsenko-mű színházi előadásának üzenete ma egészen más, mint a hidegháború kezdetén, tétje pedig – ha lehet – jóval nagyobb, mint a rendszerek közötti politikai-ideológiai állásfoglalás.

Kravcsenko kérdése létkérdés: hogyan őrizhető meg és hogyan teremthető újra a „személyes szabadság emlékezete”, a saját döntésre, a saját élet választására való képesség és felelősség kulturális tapasztalata olyan körülmények között, amikor egy totális rendszer mindezt kiiktatandó, szükségtelen rossznak deklarálja?

A KRAVCSENKO-ÜGY

A Maladype Színház „Kravcsenko-ügy” című projektje egy több fázisból álló programsorozat. Alapja Viktor Kravcsenko: Én a szabadságot választottam című könyve, amely Magyarországon először a Maladype Színház kiadásában a XXII. Budapesti Nemzetközi Könyvfesztiválon Konok Péter történész fordításában, Orosz István Kossuth-díjas grafikusművész borítótervével jelent meg, jelent meg. A kötetből készült előadásra épül a Maladype átfogó színházi nevelési programja, amely 14-22 éves hátrányos helyzetű és kiemelkedően tehetséges diákok, valamint pedagógusaik aktív partnerségi viszonyra épülő bevonásával foglalkozik a demokratikus értékek, az állampolgári jogok, a személyes és kollektív szabadság, az aktív állampolgári részvétel, a felelős választásra és döntésre való képesség, valamint a különböző társadalmi folyamatok közös vizsgálatával. A színházi nevelési program mini tárgyalások formájában valósul meg, ahol a diákok bíróként, ügyészként, ügyvédként, alperesként, felperesként és esküdtekként fogalmazhatják meg gondolataikat a fenti kérdésekről. A tárgyalások alapja és kiindulópontja Viktor Kravcsenko pere.

Balázs Zoltán színész-rendező, a budapesti Maladype Színház művészeti vezetője

Kolozsváron született 1977. július 3-án, a Színház- és Filmművészeti Egyetem színész és rendező szakán 2003-ban végzett. Játszotta a Pillantás a hídról Rodolphóját a Szigligeti Színházban, Rómeó, Tuzenbach és Bicska Maxi volt a Bárkán, ugyanitt Tim Carroll rendezésében Hamletet formálta meg. Az előadásban a főszerepen kívül a teljes szereposztást a játék kezdetekor sorsoltak ki, a közönség pedig zenét és kellékeket hozott magával, így az eseményeket estéről estére az improvizáció határozta meg. Hamlet szerepéért több szakmai díjat kapott, 2005-ben Magyar Köztársasági Érdemrend Lovagkeresztjével, 2008-ban Jászai Mari-díjjal tüntették ki. Rendszeresen rendez külföldön. 2001-ben a Jacques vagy a behódolás című rendezésével indult útjára független társulata, a Maladype Színház, melynek sajátos színházi nyelve a közönséget is aktív részvételre készteti. A társulat visszatérő vendége a nemzetközi fesztiváloknak, és hozzájuk is rendszeresen érkeznek vendégművészek színészként és rendezőként is. 2013-ban Matei Visniec: A pandamedvék… című darabjából felolvasó-színházi előadást rendezett színháza Visniec-napok című két napos programsorozatának keretén belül, amelyen jelen volt a világhírű szerző. 2016 tavaszán Chicagóban vitte színre a világhírű író A kommunizmus története elmebetegeknek című művét, pár héttel ezelőtt pedig óriási sikerrel mutatták be Budapesten harmadik Viscniec rendezését, a Dada Cabaret-t- Balázs Zoltán a 2008-as Szász János-féle Sirály Trepljovja után évekig nem szerepelt színészként, csak 2015 végén, Viktor Kravcsenko Én a szabadságot választottam című egyszemélyes kiáltványával tért vissza a színpadra, most Zsótér Sándor Shakespeare-rendezésében III. Richárdként látható.

     

Facebook
Érintő hírportál