Baricz Nánási Noémi – Törvényesség vagy méltányosság

A napokban megkereste szerkesztőségünket Baricz Nánási Noémi, az érmihályfalvi Zelk Zoltán Általános Iskola tanítónője, aki a tanintézet vezetőségével szemben azt sérelmezi, hogy szülési szabadságról visszatérve nem kapja vissza régi helyét, régi osztályát. Mi több, Csengeri Csongor iskolaigazgató értésére adta, címzetes tanítói státusszal a város egyik külső negyedébe szándékszik kihelyezni. Posztját Nyakó József polgármester rokona, Nyakó Melinda foglalta el, és a hely neki van fenntartva a következő tanévben is.
Baricz Nánási Noémi tizenhat hónapig volt szülési szabadságon második gyermekével. Mint mondta, ez alatt az idő alatt is képezte magát, hiszen pedagógus-továbbképzőre járt, valamint lediplomázott a Nagyváradi Egyetemen is. Nyakó Melinda a váradi Szent László gimnázium címzetes tanítónője kihelyezés folytán került az ő posztjára 2013-ban. Bár idejében tudatta a Zelk iskola vezetőségével, hogy a 2014–15-ös tanévben visszatér tanítani, ennek ellenére a helyettesítő tanítónő már megkapta a folytonossági státuszt, így neki csak a város peremén jut majd katedra. Mint mondta, a tanfelügyelőségen is járt az ügyben, de onnan sem kapott semmi biztatót, mivel az ügy – mint mondták – az iskola vezetőtanácsára tartozik. Ha a vezetőtanács nem a hatályban lévő törvények szerint jár el, azt legfeljebb a tanfelügyelőség felülvizsgálhatja, de dönteni nem dönthet, kit hova helyeznek iskolán belül.
„Benne volt a levegőben…”

Megkérdeztük, miért sietett vissza a gyesről, hiszen áprilisban járt volna le a szülési szabadsága, mire a tanítónő úgy fogalmazott, érezte valami nincs rendben, valami lóg a levegőben, mivel a kinevezett kollégához közelálló fontos emberek az édesanyjánál kezdtek érdeklődni, vissza szándékszik-e menni az elkövetkezendő tanévben. Így abból az elgondolásból, hogy saját osztályának tett ígéretét beválthassa, és bebiztosítsa magát, nem várta meg, hogy leteljen a két esztendő. Végül is augusztus elsejétől visszatért állásába. Azóta a vezetőség azt érezteti vele, hogy útban van, nem kívánt személy. Ez abban is megnyilvánult, hogy vakációs időszak lévén precedens értékűen beírták hiányzónak azon a napon, amikor bent járt a tanfelügyelőségen, és valamivel később ért be a szolgálatba. Utólag, hogy ellentétet szítsanak közte és a kollégák között, másokat is beírtak, neki tulajdonítva a kialakult helyzetet.
„Nem tudom, hogyan eshetett meg az sem, hogy a volt kisdiákjaim szülei – kivéve kettőt – aláírásgyűjtésbe kezdtek ellenem a kihelyezett tanítónő javára, amikor ezt megelőzően sosem merült fel semmilyen probléma vagy nézeteltérés egyetlen szülővel sem. Most ezzel is szembesülnöm kellett az igazgatói irodában” – panaszolja a tanítónő.
A folytonosság elve

Csengeri Csongor igazgatót az iskolában kerestük fel, aki elmondta a maga álláspontját: „Amikor Baricz Nánási Noémi elment szülési szabadságra, a második osztályosoknak egy év alatt négy tanítójuk volt. Csak a harmadik osztályban sikerült stabilizálni a helyzetet Nyakó Melinda kihelyezésével, aki az egész évet végigvitte velük. Ha a gyermekek érdekeit nézzük, a folytonosság elvét kell érvényesítenünk, ami azt kívánja, ne törjük meg újra a már állandósult állapotot. A pedagógus a tanintézet alkalmazottja. Semmilyen törvény nem szól az ellen, hogy ne oda helyezze az iskola vezetősége, ahol éppen szükség van rá. Különben sem értem, mit reklamál, hisz még semmi sem végleges, ugyanis csak augusztus 21–27. között történnek majd a kihelyezések, illetve szeptember 1-jétől kezd majd kikristályosodni, ki hol fog tanítani. Köztudott, hogy a Zelk Zoltán Általános Iskola főépülete mellett még tizenhárom-tizennégy alépületben folyik a tanítás. A Dihenes és a Bank utca perifériákat is beleértve. Utóbbiakban is tanítanak címzetes tanítók. Igaz, hogy a Baricz Nánási Noémi osztálya a központban van, de ha mégis úgy esik, hogy a Dihenesen tudunk neki posztot biztosítani, ott még az oktatási feltételek is sokkal jobbak, hiszen az ottani iskola épületét nemrég újítottuk fel. Míg a városközpontbéli „Heider “, amelyikhez ragaszkodik,
egy salétromos régi ingatlan a dihenesihez képest – mondja Csengeri. Amúgy pedig nem érti, mi ez az egész mondvacsinált hercehurca, amikor még nincs is „ügy”.
Arra a kérdésünkre, hogy a volt tanítónő ellen maguktól kezdtek-e a szülők aláírásgyűjtésbe, azt a választ kaptuk, hogy ez a szülői akció valószínűleg a gyermekek hányatottságára vezethető vissza, senki nem gyakorolt nyomást senkire. Azt is megkérdeztük, nyom-e a latban az a tény, miszerint a helyettesítő tanítónő a polgármester unokaöccsének felesége, és aki férjével együtt éppen a közelmúltban vett házat Mihályfalván, az igazgató elmondta: Nyakó József igyekszik az ügytől távol maradni. Sosem befolyásolta az iskola vezetőségének bárminemű döntését sem ebben az ügyben, sem pedig másban. Arra a kérdésünkre, nem lehetett volna-e mégis méltányosabban és rugalmasabban kezelni egy huszonnégy éve tanító pedagógus kérelmét, aki szeretné visszakapni immár negyedikes tanítványait, a tanintézet vezetője ismét a törvény betűire hivatkozva védte álláspontját, amely kimondja: ilyen esetekben nem a tanerő érdeke érvényesül, hanem a diákoké.

„Szeretnék kimaradni belőle…”
Ha már felmerült az ügyben Nyakó József polgármester neve, felkerestük őt is, lehetőséget adva neki, hogy tisztázhassa magát „mentori” minőségének vádja alól. Nyakó elmondta, elismeri Baricz Nánási Noémi szakmai felkészültségét, becsüli eddigi tevékenységét, de szerinte nem kellett volna engednie a helyi EMNP-szervezet befolyásának. Ugyanis több szervezeti tag, köztük a helybéli Czeglédi Júlia tanácsos is irányította döntéseiben. Ami személyét illeti, ő nem protezsálja egyik rokonát sem. Nevezett tanácsos pedig minden ellene irányuló vádat megragad, hogy lejárassa őt, „magyarországi pénzeken ügyködve”. Az iskolavezetők dolgába nem szokott beleszólni, ezúttal is szeretne kimaradni belőle – magyarázta a polgármester.

„Az iskola területén tiltottak a politikai megnyilvánulások”
Mint később kiderült, Czeglédi Júlia valóban járt az iskola igazgatóságán és letett egy folyamodványt, amelyben az áll, ha Nyakó Melinda javára dönt az iskola vezetőtanácsa, az osztályában tanuló unokahúgának más tanítóhoz való áthelyezését kéri – magánemberként, keresztanyaként, nagynéniként, szülői megbízásból. Mint mondta, ezt az indokolja, hogy a parlamenti választások előtt Nyakó Melinda tanítói felügyelete alatt a polgármester politikai célzatú látogatást és beszédet tartott az osztálybéli gyermekeknek. A Czeglédi családnak is joga van ez ellen tiltakozni – mivel az iskola területén tiltottak a politikai megnyilvánulások –, ha már a szülők zöme úgymond spontán aláírásgyűjtéssel támogatja a polgármesteri rokont. Utóbbi tiltakozást a tanfelügyelőségen is letette, azt viszont tanácsosi minőségben – fűzte hozzá.

Gyermekvállalás vagy munkahely?
Baricz Nánási Noémi két kisgyermek édesanyja. Egy egész dossziényi bizonylatot, diplomát, szakdolgozatot rakosgat az asztalra, bizonyítva felkészültségét. Elmondja azt is, hogyan teremtett hagyományt Mihályfalván a Máté Imre költő-nagybátyja emlékére szervezett szavalóversenyből, amelyet az évek során régiós szintre emelt. Volt diákjai jól felkészültek, mindenhol megállják a helyüket. Nem szeretné úgy érezni, hogy gyermekvállalás miatt szorul perifériára, egy másik iskolában címzetes tanító javára, aki nem is mihályfalvi illetőségű.
Rákérdeztünk arra is, befolyásolta-e döntéseit bárminemű politikai szervezet. A pedagógus elmondta magáról, hogy mind a mai napig RMDSZ-tag, pedagógus férje pedig egyetlen pártnak sem volt tagja soha. Hozzáfűzte még azt is, hogy diákjainak szüleit, hozzátartozóit tekintve valószínűleg megoszlanak a pártbéli hovatartozások, de ez nem tartozik rá. Ő csak azt szeretné, ha a családalapítás nem hozná hátrányos helyzetbe sem őt, sem a családját. Ha erre az iskola vezetősége nem talál méltányos megoldást, akkor sajnálatos módon nem jól ítélte meg annak értékrendjét – mondta a tanítónő.
Sütő Éva, Reggeli újság
2014 Augusztus 18.

Facebook
Érintő hírportál