Október – egy 1662-es kalendáriumból

Régi kalendárium 1662-ből

Október – egy 1662-es kalendáriumból

A következő jó tanácsok egy 1662-es kalendáriumból származnak. A régi tapasztalatok gyűjteményében  az ősz legszebb haváról ez áll:

Ebben a hónapban a szőlőt kell szedni, főleg ha egyszer vagy kétszer megcsípi a dér, mert a szőlő megérvén nem maradhat tovább hat napnál a tőkén.

Aki hamarabb szedi annak bora állhatatlan lesz, aki később az kárt tesz a szőlő vesszőben.

Aki holdtöltére szed annak bora jobb és erősebb lesz.

A szőlőt be kell fedni ahol szokás.

Káposztát levagdalni, a hó tizedik, tizenegyedik napján kell, sárga és fehér répát pedig a hó utolsó negyedében szedjük.

Sörnek való árpát el kell készíteni, a télre való fát fel kell vágni.

A káposzta és répa levelét fel kell vágni és szárítani tenni, hogy télen a marháknak megfőzhessék. A káposztaföldekre ganét kell hordani, majd télen szétteríteni.

A szántóföldeket és a szőlőt ganézni kell ha az idő engedi. A kerti veteményeket a hó közepéig ki kell ásni, főleg azokat melyeket magnak akarnak hagyni.

Ebben a hónapban lehet ültetni az alma, körte, cseresznye fákat és a vad fákat, amik oltani valók lesznek. Az augusztusban vetett salátát, káposztát is át lehet ültetni.

Szent Gál nap táján érik a makk, azt lehet szedni. A vaddisznót már lehet vadászni.

Ilyenkor jó besózni a főtt marha, bárány, nyúl, lúd, disznóhúst, vagy füstre tenni.

A borsó és lednek szalmát keverjék karácsony előtt a széna közé és a lovaknak adják, mert hasznos féreg és giliszta ellen. A tyúkoknak főzzék meg a zabot és ha melegen etetik velük Szent Márton táján sokat tojnak.

Ha nehezen hullanak a levelek a fákról, hosszú, kemény tél lesz, úgyszintén ha a tölgyfák makkot hoznak. A gyümölcsöket tiszta időben, holdtöltére kell leszedni. A fákat nyesni kell és a haszontalan ágakat el kell égetni. A gyökerekre ganét lehet hányni, amit majd tavasszal lehet kinyitni.

Az állatokat jól kell tartani, hogy átvészeljék a telet. A hízókat az ólba kell tartani, mert megáll a hízás ha a a hideg kint találja őket és karácsonyra csak látszatra lesznek hízottak.

A retek mindenféle méreg ellen jó, kiváltképpen a kígyó és skorpió marása ellen. Akit megmart a skorpió retket egyen. Ha a skorpióra egy szeletke retket teszünk, elpusztul tőle.

A fokhagyma is jó a dühös eb marása, kígyó és egyéb mérges féreg csípése ellen, ha reggel éhgyomorra eszi az ember.

A szántó-vető embernek nagyon fontos tudni, hogy hosszú avagy rövid tél lesz. Ha észre veszi, hogy hosszú tél lesz, bővebben kell a magot vetni, mert sok kivész a földből. A tél hosszúságát a Fiastyúk hét csillagának állásából következtetheti ki. Ha mielőtt a Fiastyúk eltűnik az égboltról októberben, esik, jó termés lesz. Ha akkor esik, amikor a Fiastyúk elenyészik, közepes termés lesz, ha pedig a csillagkép eltűnése után esik, akkor hosszú tél lesz.

Ehhez a jóslathoz kell alkalmazni a jószágnak elraktározott eleség mennyiségét is, mert ha a hosszú tél végére nincs már eleség, az állatok megszenvedik.

Ebben a hónapban jó kutat ásni, árkot tisztítani, és egyéb víz körüli munkákat végezni.

Ha sok levél marad a fákon, sok hernyó lesz.

Farkas László átdolgozása, Nagyvárad

 

Facebook
Érintő hírportál