A fenntartható élelmiszer-előállítás volt napirenden
Tovább fog erősödni az élelmiszer-előállítás ipari jellege a jövőben, ezzel egyre áthidalhatatlanabbá válik a távolság a gazdák és a fogyasztók között, egyre kevesebbet tudunk arról, hogy hogyan állítják elő az élelmiszereinket, ez pedig számos visszaélésre ad lehetőséget. Szélesíteni kell tehát az átlagember vonatkozó ismereteit, különben védtelenek lesznek a különböző álcivil szervezetek mezőgazdaság ellenes kampányaival és a sokszor téves és akár káros táplálkozási divatokkal szemben. Közelebb kell vinni a vidéki élet szerves részét képező gazdálkodást az emberekhez – ez az ágazat egyik nagy kihívása a „Fenntartható élelmiszer-előállítás a XXI. században” címmel, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara által, a 30. Bálványosi Nyári Szabadegyetem és Diáktábor keretében szervezett kerekasztal-beszélgetés résztvevői szerint.
Az eseményen jelen volt Dr. Nagy István, magyar agrárminiszter, Győrffy Balázs, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara elnöke, Jakab István, a magyar Országgyűlés alelnöke, a MAGOSZ elnöke, Borboly Csaba, Hargita Megye Tanácsának elnöke és Csomortányi István, az Erdélyi Magyar Néppárt elnöke, az Erdélyi Magyar Gazdák Egyesületének elnöke.
A résztvevők mindannyian egyet értettek abban, hogy az egyre inkább a városi életformán alapuló Európai Unióban, a vidéki élettel való kapcsolat hiánya miatt ismerethiánnyal küzdő átlagpolgárok jószándékával vissza élve, sok esetben szándékosság nyilvánvaló kimutathatóságával és jól beazonosítható gazdasági lobbicsoportok támogatásával lépnek fel egyes mezőgazdasági ágazatok ellen. Ugyanígy a gazdálkodási és élelmiszertermelési ismeretek hiánya ideális táptalajt teremtett számos, sok esetben hajmeresztő táplálkozási divat elterjedésének is.
A következő évtizedek várható fejleménye lesz a különböző mesterséges, nem egy esetben vegyi, vagy genetikai-biológiai technológiájú élelmiszer előállítás, többek között talán csak évek kérdése, hogy a mesterséges sejtszaporítással gyártott műhús a mindennapok részévé váljon.
Csomortányi István felszólalásában rámutatott: a jövőben a világnépesség további növekedése teljesen át fogja rajzolni táplálkozási lehetőségeinket, a növekvő igények kiszolgálása érdekében tovább fog erősödni az élelmiszer-előállítás ipari jellege, ezzel együtt a Kárpát-medencei magyar gazdáknak nagy lehetőséget jelent, hogy jobb minőségű, prémium termékeket tudnak előállítani, melyekre mindenkor igény lesz. „Erdélynek külön lehetőséget biztosít, hogy jelenleg 1,5-2 millió hektár olyan legelőterülete van, ami korábban, a történelmi időkben erdő volt, hiszen a XXI. század egyik legfontosabb alapanyaga és hiányterméke a fa lesz, így most kellene – még időben – elkezdeni az erdőtelepítéseket” – hangsúlyozta Csomortányi.
A beszélgetés zárásaként a résztvevők mindegyike egyetértett abban, hogy ma is érdemes a mezőgazdasági pályát választani, hiszen a jó minőségű és egészséges élelmiszerre mindig szükség lesz.
(Sajtóközlemény)