Sajnálattal kell megállapítanunk, hogy az EP-választás még véget sem ért, már el is kezdődött a szokásos bihari RMDSZ-es hecckampány. Teljesen mindegy, hogy „van-e sapka” az Erdélyi Magyar Néppárton, vagy nincs, jelen esetben, hogy indult-e a Néppárt a választásokon vagy sem, vagy, hogy a „fő” érdekképviselet jól, rosszul, vagy közepesen szerepelt, a vége ugyan az: a Néppárt a hibás…
Jelen esetben, még urnazárás előtt tálalta szenzációként egy RMDSZ-es politikai megrendelésre készült cikk, hogy: „román pártot segítettek Biharban az EMNP emberei”. Az írást pedig arra alapozták, hogy több bihari önkormányzatban is néppárt-szimpatizánsok, (a cikk szerint tisztségviselők!) töltöttek be urnabiztosi tisztséget a Mihai Răzvan Ungureanu neve által fémjelzett jobboldali párt színeiben.
Fontosnak tartjuk elmondani a következőket:
1. Az Erdélyi Magyar Néppárt jelöltje az EP-választásokon Tőkés László, aki a Néppárt javaslata szerint a magyarországi Fidesz színeiben indult és nyert mandátumot, miután az RMDSZ sokadszor is elutasította a közös indulás lehetőségét, dacára annak, hogy az erdélyi összefogás koalíciós listájának bejutási küszöbe is csupán 5% lett volna.
2. Miután a Néppárt biztosítottnak látta az erdélyiek képviseletét Tőkés László személyében, saját pártérdekeit félre téve nem indult a romániai EP-választásokon, hiszen két induló magyar párt esetében nagy eséllyel mindkét alakulat kieső helyen végzett volna.
3. Az RMDSZ-es jelöltek eddigi tevékenységének ismeretében, a szövetség sorozatos korrupciós botrányai és 25 éves eredménytelensége okán, az Erdélyi Magyar Néppárt távol tartotta magát a kampánytól. A Néppárt sem az RMDSZ, sem más román versenypárt esetében sem támogató, sem ellenkampányt nem folytatott.
4. Habár egy-két hónappal a választások előtt hirtelen és látványosan megnőtt a tulipános képviselőjelöltek érdeklődése az Érmellék iránt (az elmúlt öt évben, összesen nem láttunk annyi „EP-jelöltet” szűkebb hazánk fölött „szállni”, mint most a mandátumosztást megelőzően), az RMDSZ-kampányt nem kommentáltuk, tagságunknak lelkiismereti szavazást javasoltunk.
5. A kampány utolsó szakaszában nyílt arra lehetőség, hogy a magyarok lakta településeken, ahol a kisebb pártok nem állnak komolyabb szervezettségi szinten, mint például a Mihai Răzvan Ungureanu vezette Forța Civica, a választáson nem induló Néppárt gyakorlott urnabiztosai is biztosi minőségben vigyázhassanak a választások tisztaságára. Ezt a munkát néhány településen szimpatizánsaink egyénileg és nem szervezett módon, nem a Néppárt színeiben végezték.
6. Mint ahogyan azt az RMDSZ-nél is jól tudják, az urnabiztosok semmilyen kampánytevékenységet nem folytathatnak, így aljas rágalom, hogy bármelyik szimpatizánsunk román pártnak kampányolt volna. Az urnabiztosok a választások napján közfeladatot ellátó hivatalos személyek, akiknek fő feladatuk a választások zökkenőmentes és tisztességes lebonyolítása, az esetleges választási csalások megakadályozása.
7. Bízunk benne, hogy ahogyan a Néppárt érdeke, hogy minden választás tisztességes legyen és azon egy párt se tudjon csalni, úgy az RMDSZ számára is elsődleges szempont ez, továbbá reméljük, hogy egyes érmelléki polgármesterek haragját sem az váltotta ki, hogy ezektől eltérő egyéb szándékait szimpatizánsaink választókörökben való jelenléte megakadályozta.
8. Furcsa és kétséges őszinteségű az RMDSZ magyar urnabiztosokkal kapcsolatos reakciója, főleg annak fényében, hogy korábban az RMDSZ „szervezetileg” kormányzott a jobboldali Ungureanu-kabinettel, ahogyan most a baloldali posztkommunista román szocialista kormányban is részt vesz sőt tulajdonképpen bármelyik román pártnak a szövetségét hajlandó vállalni csak, hogy a hatalom közelében lehessen.
Erdélyi Magyar Néppárt
Érmihályfalvi Szervezete
2014 Május 22