A kommunizmus áldozataira emlékeztek Nagyváradon

A kommunizmus áldozataira emlékeztek Nagyváradon

Hétfő délelőtt a kommunizmus mintegy 100 millió áldozatára emlékeztek az egybegyűltek a Partiumi Keresztény Egyetem belső udvarának falán elhelyezett emléktáblánál. A rövid megemlékezést az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács és a Magyar Polgári Egyesület szervezte.

A megjelenteket Nagy József Barna, a Magyar Polgári Egyesület elnöke köszöntötte, aki egyben Tőkés Lászlónak, az EMNT elnökének üdvözletét is tolmácsolta, majd néhány bevezető gondolat után átadta a szót Szilágyi Zsoltnak, az Erdélyi Magyar Néppárt elnökének.

„A jövő nemzedéke csak úgy élhet szabadságban, ha tudatosul benne, milyen borzalmas volt a nácizmus és a kommunizmus. Semmit nem vesz el a holokauszt borzalmaiból, ha méltó módon emlékezünk meg a kommunizmus borzalmaira is” – fogalmazott Szilágyi Zsolt. A Néppárt elnöke emlékeztetett, hogy a totalitárius rendszerek lényege – ahogyan a Tismăneanu-jelentés is fogalmaz –, hogy az emberek életét, szabadságát, álmait veszik el. Sajnálatosnak nevezte, hogy a nyugat mind a mai napig kettős mércével mér a totalitárius rendszereket illetőleg, hiszen Marxra egyfajta filozófusként tekintenek, szobrot avatnak neki, holott ő volt az, aki elsőként kimondta, hogy a múltat végképp el kell törölni, ha kell, erőszakkal is. Ezzel a marxi ideológia lefektette a modernkori népirtás eszmei alapjait. Szilágyi rámutatott arra is, hogy sokan abban a tévedésben vannak, hogy Gulag táborok csak a Szovjetunió területén léteztek. Ezt a tévhitet el kell oszlatni, éppen ezért a Nemzeti Emlékezet Bizottságával együttműködve tervezik, hogy bemutatják, miképpen pusztított a kommunizmus tájainkon, hány internáló- és haláltábor létezett Közép-Európában, és milyen eszközökkel igyekezett a totalitárius rezsim elpusztítani mindent, ami múlt és hagyomány, mint például a keresztény hit. „A keresztényüldözés Európában nem újkeletű, ezt a kommunisták vitték tökélyre ideológiai alapon” – jelentette ki a pártelnök, hozzátéve, hogy amíg a kommunista pártállam jogutódja, a mai román állam nem biztosítja az egyházaktól elorzott ingatlanok visszaszolgáltatását, vagy adott esetben a pénzbeli kárpótlást, nem beszélhetünk teljes szabadságról. „Soha nem szabad elfelednünk, hogy az a rengeteg kín, szenvedés, amit elődjeink, családtagjaink elszenvedtek, tulajdonképpen a mi szabadságunkért hozott áldozat volt” – zárta gondolatait Szilágyi Zsolt.

A megemlékezés záróaktusaként az EMNP nevében Szilágyi Zsolt és Moldován Gellért, Tőkés László és a Bihar megyei EMNT képviseletében Török Sándor, a Magyar Polgári Egyesület nevében pedig Nagy József Barna helyezte el a kegyelet koszorúit a kommunizmus áldozatainak emléktáblájánál.

Facebook
Érintő hírportál