A közösség szolgálatában

A közösség szolgálatában

Sokan csak úgy emlegetik Czeglédi Júliát Érmihályfalván, mint „mindenki Julikája”. Minden bizonnyal rá is szolgált erre, mivel az elmúlt hat esztendőben a EMNT-iroda küszöbét átlépő több ezer emberből egy sem távozott dolgavégezetlenül. Czeglédi Júlia 2010 óta ügyvezető titkára az említett irodának. Az Érmelléken az ő neve fémjelzi a honosítással járó temérdek munkát, amelyre egyébként az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács szerződött a magyar állammal még 2010 novemberében.

Czeglédi JúliaA honosítási procedúrán kívül a 2014-es magyarországi választásokra való regisztrációt is a helyi Köztársaság utcai kirendeltség végezte, sőt a szavazásokat is itt bonyolították. „Mindenki Julikája” ezen kívül a Néppárt önkormányzati képviselője is, ami azt jelenti, hogy nemcsak az egyszerűsített honosítás, anyakönyveztetés, magyar igazolvány és útlevélkérelem, hadigondozás ügyvitele hárul rá, de az ügyes-bajos dolgaikat is sokan beviszik az irodájába, ha máshol nem találnak meghallgatásra.

„Majd Julika…”

…mondják sokan, akik bizalommal fordulnak, hozzá és nem marad el az útbaigazítás, a tanács, a segítség egyetlen alkalommal sem. Ha teheti, sokak dolgában személyesen jár el, ennek hozadéka az is, hogy nem egyszer a többségi párt „leágazásai” rossz szemmel nézik, sőt ki is kezdték, de ezekről nem szívesen beszél, mert nem méltó hozzá – szokta mondogatni ilyenkor.

Néppártos önkormányzati képviselőként negyedmagával szolgálja a közösséget, függetlenül attól, ki milyen pártszínezetű, mert egy választott embernek kivétel nélkül minden lakos érdekeit szem előtt kell tartania. Így gondolta akkor is, amikor a Kiskereki és a hozzá beosztott falvak háztartási hulladéka mellett még a margittai szemetet is ideirányíttatta volna a helyi városvezetőség, azét a városét, melynek lakossága háromszor akkora, mint Érmihályfalváé.

2013-ban, a Czeglédi Júlia kezdeményezte lakossági tiltakozás és aláírásgyűjtés, illetve az általa előterjesztett tanácsi határozat-tervezet (amely a május 29-én kelt 48/2013-as számú határozatot hivatott volna felülírni, de az RMDSZ-frakció leszavazta) mégis véget vetett a margittai szemétkálváriának és más megoldás után kellett nézniük a helyi és a Berettyó menti RMDSZ-es városvezetőknek, jobbnak látva nem feszíteni tovább a húrt Mihályfalván.

A szemétkálvária után a háromszor is félresepert élelmiszerjegyek

A másik port kavaró intézkedés az a határozat-tervezet volt, amely 2014 végétől elkezdődően képezte vita tárgyát az EMNP-s tanácsosok, valamint az RMDSZ-frakció között. A Néppárt tanácsosa által előterjesztett határozat-javaslat szerint évi két alkalommal (húsvét és karácsony) 100 lej értékben élelmiszerre és gyógyszerre váltható értékjegyeket juttattak volna a 60 év feletti idős embereknek, akiknek nyugdíja nem haladja meg a 630 lejt, a fűtéstámogatáshoz hasonló kritériumok alapján.

A határozat-tervezet természetesen nem ment át (még harmadik előterjesztésre sem), de a 2015-ös ünnepi díszkivilágításra (30 ezer lej), illetve a szilveszter éjszakai tűzijátékra (7 ezer lej) szánt összeget simán megszavazták. És sok egyebet is. A Néppárt-frakció lemondott volna az ezzel járó „politikai tőkéről” (így emlegették a tulipános városatyák), azaz megszavazták volna, ha az RMDSZ terjesztette volna elő a tervezetet.

Ahol a szálak összefutnak…

Önkormányzati képviselőként, tehát ilyen álláspontot képvisel Czeglédi Júlia, aki szintén tanácsosi minőségben, valamint az EMNT-iroda ügyvivőjeként vette ki oroszlánrészét a tavaly nyáron, immár harmadik alkalommal megszervezett Érmelléki Kézműves és Hagyományőrző Napok szervezésében is, amelyet zömében a Bethlen Gábor Alap támogat.

hagyományőrző napok ÉrmihályfalvaEzen kívül minden egyéb szervezésben, rendezvényben, vendégfogadásban, amelyet a polgári oldal kezdeményez, Julika áll a középpontban. Kuriózum, hogy a legutóbbi hagyományőrző napokon egy súlyos betegségből alig felépült törékeny fiatal nő 200 gyermeket gardírozott, tartott számon – természetesen sok segítővel egyetemben –, de a szálak általában az ő kezében futnak össze. Ezeken túl többek között az Érintő Egyesület és az Érmelléki Gazdák Egyesületének a pénzügyi nyilvántartója is.

És akkor még a konzuli napokról nem is szóltunk…

Hat esztendeje…

Épp a napokban vették számba az elmúlt hat esztendő történéseit a helyi EMNT irodában, ahol Zatykó Gyula, a partiumi központok hálózatának kiépítője és a Néppárt nagyváradi polgármesterjelöltje mellett jelen volt Nyíri Béla Nyírábrány polgármestere is, ahol az érmellékiek zöme leteszi honpolgársági esküjét.

 

Nyíri CzeglédiCzeglédi Júlia a Magyar HelytállásAz esemény az éppen ott zajló sokadik (szám szerint 45) konzuli nappal volt egybehangolva, annál is inkább, mivel Albertné Simon Edina külképviseleti ügyintéző immár negyvenharmadik alkalommal vett részt az érmelléki honosítási procedúrában, és akinek Zatykó Gyula ez alkalomból átadta a Magyar Helytállás Díját, amelyet 2012-ben Czeglédi Júlia is megkapott az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanácstól.

S hogy némi adatot is ismertessünk a honosítási ügyintézés háza tájáról, „mindenki Julikájától” –, akinek mindenről mindig pontos kimutatása van – a következőket kaptuk:

a magyarországi választásokra az Érmihályfalvi Demokrácia Központ (EMNT-iroda) 2807 személyt vett nyilvántartásba (az Érmellék nélkül), 2360 családot (4300 fő) honosított, összesen 45 konzuli napot tartott (Érmihályfalva, Albis, Szalacs, Ottomány, Érkörtvélyes, Érkeserű, Székelyhíd), 190 darab útlevelet, 1272 születési, házassági anyakönyvi aktát, 527 darab magyar igazolványt és 47 újszülött anyakönyvezését tartja nyilván.

Természetesen ezek a számok még gyarapodtak a múlt heti konzuli nap alkalmával is, illetve a kérelmezések további munkával járnak.

eredményekre várva országgyűlési választásA közösség szolgálatában

Czeglédi Júlia (a képen Dr. Szilágyi Ferenc irodavezetővel a magyar országgyűlési választások eredményeire várva Budapesten) négy éve önkormányzati képviselő, de hat esztendeje áll a helyi közösség szolgálatában. Súlyos betegségéből még csak felépülőben van, de ennek ellenére, ha valakiért tenni kell, sosem beteg, sosem fáradt, mindig kész segítő kezet nyújtani a leglehetetlenebb dolgokban is. Mint mondja, neki bizalmat szavaztak, és ennek a bizalomnak eleget kell tennie mandátumának utolsó napjáig. A júniusi választásokon aztán eldől, jól szolgálta-e az elmúlt években azokat az embereket, akik rászavaztak. Egy közösséget alázattal kell szolgálni. „A szavazat nem magas lóra ültet, hanem szolgálatra hív. A közösség ügye pedig szent, az mindenek fölött áll” – fogalmazta meg hitvallását megbízatása lejártához közelítve Czeglédi Júlia, aki ezúton mond köszönetet mindazoknak, akik hittek benne. Ugyanakkor kész a további szolgálatra is, ha arra méltónak találja a város.

Sütő Éva

(a főoldalon Laky-Takács Péter kolozsvári konzullal)

 

 

 

 

Facebook
Érintő hírportál