A népszámlálási adatok manipulálásával vádolják Alsólugos RMDSZ-es polgármesterét

A Bihoreanulban megjelent cikk szerint lakossági bejelentés nyomán érdekes rendellenességre figyeltek fel Alsólugos (régebben Magyarlugas) községben a népszámlálással kapcsolatban az Országos Statisztikai Intézet illetékesei. A vádak szerint Sorbán Levente polgármester a községi rendőrséget is felhasználva arra szólította fel a helyi lakosokat, hogy ne álljanak szóba a Bihar Megyei Statisztikai Hivatal munkatársaival, akik a már begyűjtött adatok ellenőrzését végezték a községben. A helyi lakosok elmondására hivatkozó Bihoreanul szerint  az elöljárónak bőven van titkolnivalója, hiszen mindenféle trükkökkel, az adatokat meghamisítva alaposan felduzzasztotta a község lakosságszámát. Ami tény, hogy a népszámlálás során 40%-al több lakost számoltak össze, mint az a statisztikai hivatal adatbázisaiból becsülhető volt.

A lap szerint a helyi önkormányzat alkalmazottai, akik a népszámlálást végezték, minenféle trükköt bevetettek a hirtelen jött népességnövekedés megmagyarázására. Új házak jelentek meg a semmiből – persze csak papíron – egyes házszámok ikreződtek, A és B aljelölést kaptak, és olyan is előfordult, hogy egyetlen telken hirtelen három ház lett a semmiből… persze csak a begyűjtött adatok szerint, a valóságban nem. Például a 221 -es házszám hirtelen 221A, 221B, 221C, 221D și 221E jelöléseket is kapott a hivatalos iratokban, a valóságban persze azóta is csak egyetlen ház áll a telken. A helyi iskola udvarán is házak nőttek ki a semmiből – ismét csak papiron. Az egykor a helyi tanerők által használt nyolc lakásos tömbházban hirtelen húszra ugrott a lakások száma, és olyan lakosok vannak oda bejegyezve, akiket senki nem ismer – ismét csak a mindent elbíró papiron. A tömbház egyébként lakhatatlan, hiszen sem a víz sem pedig az áramhálózatra nem kapcsolódik már évek óta. A Bihoreanul által megszólaltatott helyi lakos szerint 2016-ban és 2020-ban a választások idejére ezekbe a lakásokba több mint száz ideiglenes személyi igazolványt regisztáltak, a gyanítható indok választási csalás elkövetése volt.

Dobrudzsai cigányok, vagy alsólugosi magyarok?

A lap névtelen forrásokra hivatkozva azt is állítja, hogy Sorbán Levente polgármester több önkormányzati alkalmazott segítségét, és egy Constanțán letelepedett volt alsólugasi lakos segítségét igénybe véve begyűjtötte – nyilván nem igyen– több dobrudzsai illetőségű cigány család személyes adatai, majd ezen adatokat manipulálva helyi, alsólugasi lakosokat varázsolt belőlük. A közokirathamisítást egy eljövendő választási csalás érdekében, a következő polgármesteri mandátum megtartásának céljával követték volna el, mellékes haszonként pedig a megszerzett adatokat felhasználva helyi magyar lakosokat kreáltak volna a népszámlálási adatok kozmetikázásával.

Gabriel Borbandi

Rágalom, per, szoftverhiba

Sorbán Levente a maga során reagált a Bihoreanul vádjaira meséknek, kitalációknak nevezve azokat. Állítása szerint továbbképzésen járt Constantán, a cigányok adatainak begyűjtésére vonatkozó állításoknak pedig semmilyen alapja nincs. A 3500-ról hirtelen 5000-re nőtt lakosságszámot azzal magyarázta, hogy nagy a cigány lakosság aránya a településen, sok a fiatal. Azt, hogy miért szólította fel a lakosokat, hogy ne nyissanak ajtót a népszámlálás adatait ellenőrző hivatanokoknak, azzal magyarázta, hogy tudomása szerint bizonyos körök mesterségesen csökkenteni akarják a község lakosságának számát, hogy aztán legyen indok közigazgatási önállóságának felszámolására, amit elmondása szerint Alsólugos Telegdhez csatolásával érnének el. A különböző statisztikákban megjelenő rendellenességeket pedig egyenesen a népszámlálás során használt szoftver hibájával magyarázta, vagyis emiatt duplázódtak, triplázódtak volna meg egyes lakcímek … Sorbán egyébként perrel, bírósággal fenyegette meg a Bihoreanul szerkesztőjét, a cikket jegyző Adrian Crișt, aki szerinte jó ideje mindent megtesz az ő személyes befeketítésére.

Megszólal a statisztikai hivatal illetékes

Gabriel Borbandi, a Bihar Megyei Statisztikai Hivatal vezetője a Bihoreanul kérdésére válaszolva elmondta: a megyében egyedül Alsólugos községben fordult elő olyasmi, hogy az önkormányzat szabotálta a népszámlálás adatainak ellenőrzését. Elmondása szerint ez egy rutineljárás, amit a megye minden egyes településén végrehajtanak, kivétel nélkül. A hivatalvezető aláhúzta: az ellenőrzés elrendelése idején még nem tudhatták pontosan hány lakosa van Alsólugas községnek, ezért az ellenőrzés nem célzott volt, hanem rutineljárás. Ugyanakkor a számlálóbiztosok munkájának akadályoztatását jelezték a megyei rendőrség, és a megyei népszámlálási bizottság irányába. A 2020 évi 19-es számú kormányrendelet ugyanis 1000 és 3000 lej közötti bírságot helyez kilátásba azoknak, akik bármilyen módon hátrálják a közfeladatot ellátó számlálóbiztosok munkáját.

B. B.

Facebook
Érintő hírportál