A sün kedves vendég!

A sün kedves vendég!

A sünök ugyan vadonélő állatok, de gyakran bukkannak fel a kertekben is. Tekintsünk rájuk kedves vendégként, igyekezzük marasztalni, hiszen nekünk is hasznos, ha ez a kedves állat nálunk talál otthonra.

Nézzük, mire ügyeljünk, ha sünbarát kertet szeretnénk!

Menedékek a kertben

A sünbarát kertben elengedhetetlen, hogy az állatok búvóhelyet, menedéket találjanak. A süni kb. októbertől áprilisig hibernált állapotban van, téli álmot alszik, ezért biztonságos, védett helyet igényel. Ugyanez vonatkozik a júniustól szeptemberig tartó időszakra is, amikor az utódok világra jönnek. A tüskéshátúak legotthonosabban a fából, lombból, gallyakból készült házikókban, sűrű cserjék alatt érzik magukat. A bokrok tövében, a ház fala mellett a szél és esővédettség is érvényesülhet. Még akkor is, ha nem tervezünk sünöket odacsalogatni, ügyeljünk arra, hogy késő ősszel és télen már ne mozgassuk a lomb és ágkupacokat, és ne is égessünk! Ezekben más hasznos élőlények is megbújhatnak.

Etessük a süniket

A sünök értékes kártevő-szabályozónak bizonyulnak a kertekben, hiszen csigákkal, férgekkel, hernyókkal, rovarokkal táplálkoznak. Így segítenek egészségesen tartani a kertet, biztosítják az ökológiai egyensúlyt. A vadon élő állatok általában mindent megtalálnak a természetben, amire szükségük van, azonban ősszel jól jöhet némi kiegészítő etetés. Tudnunk kell, hogy a sünök rovarevők, nem tolerálják a növényi táplálékot. Ezért ne etessük a sünöket gyümölccsel, zöldséggel, fűszeres vagy édesített élelmiszerrel, maradékkal. Piacon, gazdaboltban, állatkereskedésben lehet kapni nekik való száraz vadételt. Hústartalmú kutya- vagy macskaeledelt is adhatunk nekik, és főtt tojást, állatoknak való darált húst is. Legyünk óvatosak, mert ezek az ételek a szomszéd macskákat és a patkányokat is odacsalogathatják.

Itassuk a süniket!

Az etetés mellett az itatásról is gondoskodnunk kell, ezért az itatótálak sem hiányozhatnak a kertből. Ne adjunk tehéntejet a tüskéshátúaknak, ettől akár halálos hasmenésük is lehet. Egy erős, stabil tál friss vízzel pont megfelelő, cseréljük benne rendszeresen a folyadékot.

Kerüljük a süncsapdákat!

Különösen fontos, hogy megszüntessük azokat a csapdákat, akadályokat, amelyek akár halálos véget is jelenthetnek az állatok számára.

  • Fedjük be a pincenyílást, hasonló üregeket,
  • a kerti tavaknál, medencéknél segíthet egy fából készült kis palló,
  • zárjuk be a fészert, szerszámos bódét,
  • a lépcsők foka ne legyen túl nagy, hogy a sünik ne essenek le, csökkenthetjük a magasságot téglával vagy falapokkal is,
  • ne hagyjunk kinn nyitott szemeteszsákokat, mert a tüskéshátúak hozzáférhetnek,
  • a különböző madárvédő hálók ne lógjanak a földre, mert a sünök beleakadhatnak.

Kertészkedés sünbarát módra

A legfontosabb a különféle mérgek, kemikáliák kerülése. Kizárólag biológiai védekezést alkalmazzunk, vagy környezetbarát szereket. Amikor füvet akarunk nyírni (különösen tavasszal), vizsgáljuk át a magasabbra növő növényzetet, bokrok alját, hogy nem-e bújnak meg ott a tüskéshátúak. A rőzserakásokat se bolygassuk már ősszel, ügyeljünk az állatokra.

(forrás: hobbikert.hu)

Facebook
Érintő hírportál