Aláírták a nagyváradi Adorján-házak felújítására kötött szerződést

A nagyváradi önkormányzat illetékesei aláírták a kivitelezési szerződést az Abed Nego építőipari cég képviselőivel az úgynevezett Adorján-házak felújítására. A hivatal közleménye megjegyzi, hogy az említett cég volt az egyetlen, mely jelentkezett a közbeszerzési eljárásra. A szóban forgó rossz reputációjú építőipari vállakozás a nagyváradiak egykori kedvelt kirándulóhelyén, a Kálvária-dombon elvégzett túlárazott, és kontár módon kivitelezett rehabilitációs munkák nyomán vált ismertté. 

Az Adorján-ház I. a Színház (ma Patrioților) utca és a Szilágyi Dezső (ma Moscovei) utca sarkán épült 1903-ban, az Adorján-ház II. Pedig a Színház utca 4. szám alatt 1904–1905-ben. A szecessziós stílusú épületeket Sztarill Ferenc építette Komor Marcell és Jakab Dezső tervei alapján. A házak tulajdonosa az az Adorján Emil volt, akinek nevéhez a Fekete Sas-palota építtetése is kapcsolódik. Ő 1902-ben vásárolta meg a színházi raktárak mellett, a Színház utca és a Szilágyi Dezső utca sarkain fekvő telket. 1903-ban ezen a területen (Színház utca 6. szám) épült fel az Adorján-ház I., ami Adorján Emil lakóházaként és ügyvédi irodájaként funkcionált. Adorján Emil szerette volna eladni a szomszédos telket ám mivel nem sikerült vásárlót találnia rá, 1904 és 1905 között egy bérházat építtetett a telekre. Ez a bérház az Adorján-ház II. nevet kapta.

Dr. Adorjáni Emil Auschpitz Adolf (1836-1909) fiaként, 1874-ben született Nagyváradon. Nevét 1890-ben változtatta Auschpitzról Adorjánra. Sokféle foglalatossága nyomán, a város egyik meghatározó személyisége volt. 1893-ban végzett a budapesti egyetem jogi fakultásán, majd 1897-ben ugyanott vált a jog és a politika doktorává. Ügyvédi diplomáját 1900-ban szerezte. Kiváló gyorsíróként két könyvet is megjelentetett ebben a témában. 1898-tól a Gyorsírók Lapjának főszerkesztője volt, 1899-ben pedig az ő vezetésével alakult meg a Gyorsírók Egyesülete. Az irodalom iránti érdeklődésének gyümölcseként, és művelt emberi mivoltából kifolyólag, hatalmas magánkönyvtárat hozott létre. Szenvedélyes műgyűjtőként pedig terjedelmes képkollekcióval rendelkezett. Vagyonát megfeszített munkával teremtette meg. Milliárdossá lett, aki több ingatlannal, és jól jövedelmező vállalkozásokkal rendelkezett. 1912-től 1919-ig a Nagyváradi Ügyvédek Egyesületének elnöke, 1915 és 1916 között pedig az Ügyvédi Kamara alelnöke volt. Tagja volt a nagyváradi városháza jogügyi bizottságának is. 1920 után felhagyott az ügyvédkedéssel, és vállalkozásainak szentelte életét.

A most megkötött kivitelezési szerződés értéke 2.878.283 lej áfa nélkül, a kivitelezési időszak tizenkét hónap. A felújítási munkálatok során kicserélik a sérült vagy deformálódott horganyzott lemezeket (tetőablakok, párkánydíszek és párkányborítások), szintén kicserélik az ereszcsatornákat és rögzítőelemeket, valamint a különböző dekorációkat, megújulnak a leromlott tetőfedők, lebontják és helyreállítják a ferde, rossz állapotban lévő kéményeket és a fémelemeket is, úgy mint erkély- és ablakrácsok, kampók, kapurácsok, újravakolják és újrafestik a homlokzatokat, helyreállítják a vakolat-, tégla-, kerámia-díszítő elemeket, kijavítják vagy kicserélik a fa nyílászárókat, a kábeleket eltávolítják a homlokzatról stb. A munkálat a belvárosi ingatlanok többéves felújítási programjának  keretében valósul meg.

Forrás: ehir.ro

Facebook
Érintő hírportál