Az emlékezés virágai – Szentmihályiné Szabó Mária
Szentmihályiné Szabó Máriának 2008-ban állított emléktáblát a nemrég elhunyt Szabó István ottományi tanár. A 27 kötet szerzője 1888-ban született Ottományban (Ómonostoron, mint ahogy azt számos kötetében nevezi) Visontay Szabó Mihály református lelkipásztor és Szabó Mária tősgyökeres helybeli kurtanemes-ivadék gyermekeként. A két világháború között Kolozsváron újságíróként is dolgozott, majd származása miatt a kommunisták tiltólistára tették. Rehabilitációja mind a mai nem történt meg.
A korabeli lapok szerint az 1920-as években Szentmihályiné Szabó Mária életének egy szakaszát Érmihályfalván töltötte, mint ahogyan azt az alábbi újságcikk is igazolja (Nagyvárad napilap).
Számos irodalmi társaságnak is tagja volt, többek között a Szigligetinek is, Berde Mária és Zilahi Irén kortársaként. A Ráskai Lea-díjas írónő a Pest megyei Leányfalu szeretetotthonában hunyt el 1982-ben.
Emléktáblája annak a templomnak a falára került, amelynek sorsát mindig is szívén viselte, ugyanis amikor egy villámcsapás következtében leégett a tornya, a szintén lelkész családból származó írónő szorgalmazásával épülhetett újra.
A plakett, amely a táblát díszíti az írónő portréjával, a nagyváradi Deák Árpád munkája.
Idén, október 31-én lesz születésének 130-ik évfordulója.
Sütő Éva