„A gazdaszervezetek lehetőségei Erdélyben” címmel tartottak tematikus pódiumbeszélgetést az idén harmincegyedik alkalommal megszervezett Tusványos második napján, melyen az Érmelléki Gazdák Egyesületét Laskovics István falugazdász képviselte. A mintegy másfél órás szakmai beszélgetésen részt vett Fazakas Miklós, a Romániai Magyar Gazdák Egyesülete Maros megyei szervezetének elnöke, Becze István a Székely Gazdaszervezetek Egyesületének elnöke, valamint moderátori minőségben Tőkés Lehel az Erdélyi Magyar Néppárt Hargita megyei önkormányzati képviselője is.
A beszélgetés során elhangzott, hogy napjaink kihívásai nyomán egyre fontosabb, immár nemzetpolitikai jelentőségű témává növi ki magát a mezőgazdaság kérdése, mely így szervesen illeszkedikTusványos más, évek vagy évtizedek óta magas szinten tematizált kérdésköreihez. A mezőgazdaság hangsúlyos szerepét mi sem bizonyítja jobban mint a 2022-es év, hiszen a szemünk előtt zajlanak le azok a folyamatok, melyek próbára teszik a mezőgazdaság összes szereplőjét. A soha nem látott aszály, a háborús körülmények, az infláció és az általánosan kedvezőtlen gazdasági helyzet hatalmas nyomás alatt tartják az ellátási láncot, új és új kihívások elé állítva a mezőgazdasági termelőket.
A beszélgetés résztvevői egyetértettek abban, hogy az egyesületek fontos, pótolhatatlan szerepet játszanak a gazdáknak nyújtott általános szakmai segítségnyújtás terén, ide értve a termelési szaktanácsadás kérdéseit, és a ez egyre meghatározóbb szerepet játszó pályázati tanácsadást is, hiszen az így elnyert források jelentik a felzárkózás, a fejlődés anyagi forrásait, és ezeket ma egyetlen gazda sem nélkülözheti. Az egyre népszerűbb helyi termékek kérdéskörére rátérve szó esett ugyanakkor a minél magasabb arányú hozzáadott érték fontosságáról, valamint a feldolgozási lehetőségek bővítéséről is.
A pódiumbeszélgetés résztvevői hangsúlyozták a magyar kormány anyagi és szakmai segítségének fontosságát, aláhúzva, hogy a gazdaszervezetek, illetve a falugazdászi hálózatok sikeressége éppen a szakmai rendezvények nagy számában és színvonalában mutatkozik meg. Egyetértés volt abban is, hogy alapvető fontosságú a Kárpát-medencei, és azon belül a tág értelemben vett erdélyi szakmai alapú együttműködés, mely figyelembe veszi az eltérő regionális sajátosságokat, de a közös pontokra alapoz a szakmai munkában.
A gazdaszervezetek képviselői rámutattak arra is, hogy a mezőgazdaság ma már nem csupán „egyszerűen” földművelés, vagy állattenyésztés, hanem minden egyes szakágazaton belül egyre inkább szükség lesz alapvető közgazdasági, marketing, és jogi ismeretekre is a mezőgazdasági jellegű tudás mellett, és ezt a távlati tervek kidogozása során nem szabad figyelmen kívül hagynia egyetlen szervezetnek sem.
Az Érmelléki Gazdák Egyesülete