Beiktatták az új egészségügyi minisztert: egy nagyváradi vállalkozót
Az egészségügyi minisztérium egyik államtitkárát, Ioana Mihăilă endokrinológus főorvost jelölte egészségügyi miniszternek szerdán Florin Cîțu román miniszterelnök, ezzel lezárult a korábbi tárcavezető, Vlad Voiculescu leváltása miatt több mint egy hete kezdődött kormánykoalíciós válság. Az új egészségügyi miniszter szerda este a kormányfő és a házelnökök jelenlétében letette a hivatali esküt az államelnöki hivatalban.
Mihăilăt a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR), illetve a Szabadság, Egység és Szolidaritás Párt (PLUS) fúziójából létrejött USR-PLUS javasolta a posztra.Az USR-PLUS múlt kedden bejelentette, hogy megvonja a bizalmat Florin Cîțu liberális miniszterelnöktől, miután a kormányfő hozzájárulásuk nélkül váltotta le a pártszövetség által jelölt, a kormánykoalíciót kínos helyzetek sorozatába keverő Voiculescut.
Miután saját pártja, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) és a bukaresti kormányban részt vevő Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) is kiállt Cîțu mellett, az USR-PLUS a többfordulós válságtanácskozás után kedden elfogadta, hogy Cîțu maradjon a miniszterelnök, és megelégedett azzal, hogy a kormánykoalíció szerződéskiegészítéssel pontosította együttműködésük szabályait, elkerülendő a hasonló konfliktusok megismétlődését.
Klaus Iohannis államfő, aki nem lépett a nyilvánosság elé a koalíciós válság idején, és arra sem vállalkozott, hogy közvetítsen a vitázó koalíciós pártok között, szerdán egy mobil oltópont avatásán újságírói kérdésre válaszolva helyes döntésnek nevezte Voiculescu leváltását. Az elnök szerint a szerdai – áldozatok nélküli – újabb kórháztűz is arra figyelmeztet, hogy az egészségügyben reformra, a kórházak korszerűsítésére, biztonságosabbá tételére van szükség.
A Nagyváradon férjével közösen magánklinikát vezető Mihăilă 2018 óta vállalt aktív politikai szerepet, a PLUS Bihar megyei szervezetét vezette, és tavaly ősszel az USR-PLUS nagyváradi polgármester-jelöltje volt, de a voksok alig 3 százalékát szerezte meg, pártja pedig be sem jutott a városi tanácsba. Az egészségügyi tárcához néhány hónapja kinevezett doktornő eddig a külföldi támogatással megvalósuló beruházásokért, a regionális kórházak építését célzó projektekért és az egészségügyi rendszer digitalizálásáért felelt. Kinevezése súlyos összeférhetetlenségi aggályokat vet fel, mivel miniszterként a saját és férje közös vállalkozását, a Váradvelencén működő Medena Klinikát tisztességtelen versenyelőnyhöz juttathatja az egészségügyi szolgáltatások piacán.
A koronavírus-járvány kezdete óta Mihăilă már a negyedik miniszter lesz a román egészségügyi tárca élén. Iohannis az új egészségügyi miniszter beiktatása után mondott televíziós beszédében „kevesebb vitát és több párbeszédet, kevesebb politikai szenvedélyt és több felelősséget, kevesebb hiúságot, több együttműködést” kért a kormánypártoktól és rámutatott: a miniszterek feladata megoldani a válságokat, nem újabbakat előidézni.
Az államelnök újabb felhívást intézett a lakossághoz is, hogy oltassa be magát koronavírus ellen, rámutatva, hogy ez a legbiztosabb módja a vírus megfékezésének, ami megteremti a normális élethez történő visszatérés – a vendéglátóipar megnyitásának, a koncertek és előadások szervezésének, a belföldi vagy külföldi utazások – feltételeit. Ennek ellenére Románia élen jár Európában az oltásszkeptikusok nagy számát tekintve.