Béna kacsa állapotban
Olyan politikusra, olyan kormányra mondják, hogy „béna kacsa”, aki még hivatalban van ugyan, de már nincs hatalma, és csak idő kérdése, hogy tisztségét is elveszíti.
Miután a szombati megyei tanácsülésen a két liberális demokrata (ALDE) képviselő együtt szavazott az ellenzéki Nemzeti Liberális frakcióval, az RMDSZ is elvesztette a megye vezetésében gyakorolt hatalmát, tehát „béna kacsának” lehet tekinteni. Bénán, tehetetlenül kellett végignéznie, hogy az ellenzék visszahívta a nagyváradi repülőtér vezetőtanácsát és a legutóbbi költségvetés-kiigazítást sem szavazta meg.
A repülőtér vezetésének elvesztése óriási csorbát ejt az RMDSZ tekintélyén, mert a közvélemény előtt azt a látszatot kelti, mintha valósak lennének a vádak, miszerint Pásztor Sándor és Bimbó Szuhai Tibor a nagyváradi repülőtér szándékos ellehetetlenítésével, a debreceni repülőteret hozta volna előnyös helyzetbe. Nyilván nem ez történt, de kétségtelen, hogy rosszul menedzselték a problémát. Nagyvárad vezetése többször is felajánlotta, hogy részt vállal a repülőtér felfuttatásában, el kellett volna fogadni az ajánlatot, mert a repülőtér vezetésével együtt a működés felelősségén is osztoztak volna.
Az új többséggel rendelkező megyei tanács nem szavazta meg az előterjesztett költségvetés-kiigazítást, amely nemcsak imázsbeli következményekkel járhat, hanem súlyos milliók elköltése feletti befolyásától is megfosztja az RMDSZ-t. Többek között a községi polgármesteri hivataloknak útjavításra szánt 11 millió lej kifizetése is bizonytalanná vált, ezáltal jelentős fejlesztési forrásoktól fosztva meg a magyar településeket.
A liberális demokraták (ALDE) kilépése a kormánykoalícióból megváltoztatta az országos politikai erőviszonyokat, így Bihar megyében is csak idő kérdése volt, hogy a két liberális-demokrata képviselő mikor hagyja cserben a megye vezetését három évig biztosító RMDSZ- Szociáldemokrata koalíciót. Persze vállalni sem lett volna szabad ezt az egyetlen szavazattöbbséggel létrejött szövetséget.
A 2016-os választások után nem kellett volna feláldozni a tanácselnöki funkcióért a nemzeti liberálisok által ígért hosszú távú szövetséget, amely alpolgármesteri tisztséget biztosított volna a városi és alelnöki funkciót a megyei tanácsban, de ami még ennél is fontosabb, erősebb érdekérvényesítési lehetőségeket jelentett volna, megfelelő feltételeket a város és a megye fejlesztésének érdekében végzett közös munkában. A rossz stratégiai döntések miatt azonban az elmúlt három év politikai harcokkal, egymást blokkoló manőverekkel telt el, ezért a megyében egyetlen fontos fejlesztési projektet sem sikerült véghezvinni, a városi tanácsban pedig gyakorlatilag beleszólást sem sikerült szerezni a város dolgaiba.
Szeretném leszögezni, mindig visszataszítónak találtam a „minél rosszabb, annál jobb” viszonyulást, most sem örülök politikai ellenfeleink kudarcának. De aggódom, hogy a következő választások után már rossz döntésekre sem lesz lehetőség, ugyanis az állandó viszályt látva, az egyhelyben topogást vagy a visszalépéseket tapasztalva, a választók elpártolhatnak a magyar érdekvédelmi szervezetektől.
Ha már ebben a „béna kacsa” állapotban” nincs mód a hatalom gyakorlására, arra kellene kihasználni a közelgő választások előtti időt, hogy megtaláljuk a módját, miként szerezhetünk erős magyar képviseletet a városban és a megyében.
Szerintem csak a méltányos összefogás, az új nemzeti egység megteremtése jelenti az egyetlen megoldást!
Zatykó Gyula, az EMNP alelnöke, a nagyváradi polgármesteri hivatal kabineti konzultánsa