Cigányosodás az Érmelléken, avagy a szavazóbázis becsülete
Sokat cikkezett a hazai sajtó arról, hogy a 2011-es népszámlálás nem folyt problémamentesen Romániában. Az adatok feldolgozása körüli huzavona és a hivatalos végeredmény szinte fél esztendőt vett igénybe, ami sokakban azt a gyanút keltette, hogy bizonyos érdekeltségi körök manipulálni akarják a számadatokat. Hisz nem mindegy, hogyan áll össze a 2012-es vagy majdan a 2016-os a szavazóbázis, szavazólista.
Nos, vegyük csak példaként a Bihar megyei Székelyhídat: 2002-ben a kisváros összlakossága a hozzá tartozó másik öt településsel jóval meghaladta 12 ezret, amelyből 9 ezer magyar, 895 román és 2500 cigány volt. Hivatalosan.
A 2011-es népszámlálás első adatai szerint az érmelléki település és beosztott falvai (Érköbölkút, Hegyközszentmiklós, Érolaszi, Csokaly, Nagykágya) 11 091 lakost számláltak, közülük 8 584 volt magyar. Sokáig ki sem tértek a cigányokra, akikről már köztudott volt, hogy az összekapcsolt település népességének több mint egyharmadát képezik. Akárhogyan is nézzük, a cigányság aránya még sosem mutatott csökkenő tendenciát az ország egyetlen településén sem. Sőt, Romániában 1977 óta szinte megháromszorozódott a számuk. 2011-ben 621.573-an vallották magukat romának Romániában, de egyes becslések szerint két-három, mások szerint négy-öt millióan vannak, a legtöbbjük az ország déli fertályán és a fővárosban él.
Biharban a legutóbbi népszámlálási adatok szerint alig több mint 30 ezer cigány él, ami az összlakosságnak csak az 5 százaléka. Az adat persze nem reális, ennél sokkal többen lehetnek, mert rendszerint románnak vagy magyarnak írják be őket.
A kolozsvári kisebbségkutató intézet szociológusa, Kiss Tamás ugyanakkor fontos „nemzeti érdeknek” tartja, hogy a magyar közösségbe integrálják a magyar identitástudattal rendelkező erdélyi cigányság csoportjait. Ezzel párhuzamosan az Európa Tanács emberi jogi biztosai nem győzik hangoztatni, hogy Romániának fel kell hagynia a cigányellenességgel, mi több, átfogó intézkedéseket kell hoznia a cigányokat sújtó hátrányos megkülönböztetés visszaszorítására.
Érdekes, mennyien megmozdulnak Európa-szerte, ha a cigányok otthontartásáról vagy felzárkóztatásáról esik szó. Hogy maholnap kikopik a magyar a saját életteréből, senkit sem érdekel, senkinek nem szúr szemet. Mint tudjuk, a magyar szocialisták a szavazatpótlást a kínai bevándorlóktól várták, akik a kikopó félben lévő őshonos magyarokkal hasonló jogokhoz jutottak volna. Erdélyben, a Partiumban, illetve ezen belül az Érmelléken a cigányok száma úgy nő, ahogy a magyaroké csökken. 1977 óta az előbbiek száma majdnem megháromszorozódott, míg a magyaroké 2011-re egyharmaddal csökkent. 1977-ben még 1,71 millió magyart tartottak számon egész Romániában, 2011-ben már csak 1,23 milliót.
Székelyhíd tehát és a hozzátartozó falvak egyharmada cigány népességű. A szintén érmelléki Asszonyvásárán, Érbogyoszlóban és Érselénden pedig lassan kiszorítják a magyar lakosságot. Az ilyen települések lajstroma sokkal hosszabb. A rohamos fogyást többek között a bogyoszlói adatok példázzák leginkább: a legutóbb kapott születési és halálozási mérleg szerint tizenhét újszülöttből tizennégy cigány és három magyar, míg huszonhat elhalálozottból kettő roma, huszonnégy magyar. A néhány évtizeddel ezelőtti színtiszta magyar Asszonyvásárán 2002-ben hatvan-negyven százalékos volt a lakossági arány – még a magyarok javára. 2015-re ez megfordult.
Visszatérve Székelyhídra, ez év júniusában cigányügyi konferenciát tartottak Minőség és másság címmel, amelyen magyarországi és Bihar megyei – főleg érmelléki és Berettyó-menti – intézmények sorakoztatták fel képviselőiket megvitatni a cigánykérdést. Ott derült ki, hogy a házigazda szerepét betöltő Székelyhíd elemi oktatásában a diákoknak már 53 százaléka cigány!. Ugyanakkor feltevődött a kardinális kérdés – persze csak egymás között és halkan –, hogy vajon ennek tükrében kiket kell „integrálni” és hova?
Így már érthető, hogy idén szeptemberben Béres Csaba polgármester és Szabó Ödön bihari parlamenti képviselő miért igyekezett annyira egyszerre négy szociális központot is felavatni a „hátrányos helyzetű” többségnek, akiknek a választási kampány idején többek között még a felhalmozott vízdíjat és egyéb kommunális tartozást is el szokás engedni.
Ha netán valamelyik túlbuzgó önkormányzati képviselő vagy közüzemi alkalmazott ellenkezik, a cigányok megszállják a városházát, hogy számon kérjék a politikusi ígéretet. Mint történt 2012 augusztusában, mindjárt a helyhatósági választások után.
Egyébként néhány évvel ezelőtt az egyik érmihályfalvi előadása alkalmával ifj. Szilágyi Ferenc, a Partiumi Keresztény Egyetem geográfusa jól rátapintott a lényegre: a demográfiai trendek szerint három évtized múlva alig lesz magyar az Érmelléken. Kérdés, ki fog adót fizetni, és ki fogja eltartani az új többséget?
Sütő Éva
(itthon.ma)