Az elmúlt év megvalósításairól, illetve a 2024-es évre vonatkozó tervekről tartott évnyitó sajtótájékoztatót Nagyváradon Csomortányi István, az Erdélyi Magyar Szövetség ügyvezető elnöke, és Zatykó Gyula, polgármesteri tanácsadó.
Zatykó Gyula eredményekkel teli évnek nevezte az elmúlt esztendőt. Megragadva az alkalmat gratulált az év utolsó napján átadott, a Nagyvásártér, a vár és a nagypiac környéki aluljárók befejezéséhez, mely mint mondta jelentősen megkönnyíti a gépjárműforgalmat az adott szakaszon. A munkálatokból már voltaképpen csak a tereprendezés maradt hátra, amelyet a város önerőből fog megvalósítani. Ugyancsak a tavalyi év végén adták át a vár előtti mélygarázst, amelynek kivitelezése során figyelembe vették a feltárt középkori település, Péntekhely régészeti leleteinek megőrzését, illetve láthatóvá tételét: a vár egykori elővédművét (az úgynevezett ékművet)vörös téglával, a középkori templom maradványait pedig terméskővel jelölték meg. „Kezdeményezni fogjuk, hogy amikor a tereprendezés is megtörténik, kerüljenek ki olyan információs táblák, amelyek több nyelven tájékoztatnak arról, mi is látható ott” – tette hozzá a polgármesteri tanácsadó.
A felsorolásból nem maradt ki a város épített örökségéhez tartozó, vásárcsarnokként működő egykori villamosremíz, amely bár 2020-ban szinte teljes egészében a tűz martalékává vált, falait az eredeti tervek szerint visszaépítik. A fából és vasból készült elemekből álló tetőszerkezetet azonban szakértelem hiányában nem tudják az eredeti állapotába visszaállítani. Az elmúlt év eredményeihez sorolta Zatykó Gyula ugyanakkor a Szent László téren, illetve a várban megrendezett eseményeket, köztük a Szent László Napokat, az augusztus 20-i kenyérszentelést, valamint a debreceni virágkocsik kiállítását.
A polgármesteri tanácsadó kitért arra is: az elmúlt év részvételi költségvetési projektjei között kimagaslóan jól szerepeltek az EMSZ által javasolt projektek: első helyen végzett az új, bronzból készülő Petőfi-mellszobor ötlete, de az ivókutak kihelyezése, valamint a Lorántffy gimnázium és az evangélikus óvoda melletti gyalogátjárók ötlete is megmozgatta a váradiakat. Szó esett az elmúlt évek részvételi költségvetési projektjeiről is, melyek kivitelezését nagy valószínűséggel az idén megkezdik: ilyen a neológ zsidó temető rendbetétele, valamint a városközpontban kihelyezendő többnyelvű utcanévtáblák, amelyeken az adott utca történelmi magyar megnevezései is olvashatók lesznek.
Nagy tétje lesz az önkormányzati választásoknak
Az EMSZ és a Bihar Megyei Tanács, illetve a városi önkormányzat együttműködésének egyik fontos eredményeként nevezte meg Csomortányi István azt, hogy az Érmelléki Gazdák Egyesülete égisze alatt a helyi termelők heti rendszerességgel tudnak megjelenni Nagyváradon. A megvalósítások sorában említette a biharpüspöki Bocskai István Közösségi Ház rendbetételét, és bevonását a városrész életébe, mely az ÉGE és az önkormányzat közötti együttműködés révén jöhetett létre. Csomortányi a megyei tanács beruházásait illetően kiemelte: rekordév az elmúlt esztendő, és példaként számosat fel is sorol ezek közül, megemlítve többek között Váradot a környező településekkel összekötő utakat, a Bihar települést keletről elkerülő körgyűrűt, a repülőtér teherforgalmi termináljának megépítését, ipari parkok létesítésének előkészületeit Margittán, Belényesen, Vaskohszikláson és Élesden, illetve Nagyvárad déli körgyűrűjének ügye is a kivitelezés szakaszába került. „A beruházások sokasága azt mutatja, hogy a megyei tanácsnál megváltoztak a dolgok és a korábbi konfliktusos, mozdulatlanság állapotából kikerült az intézmény az új vezetés beiktatása óta” – fogalmazott Csomortányi.
Az idén várható négy – európai parlamenti, önkormányzati, parlamenti és államelnöki – választások kapcsán az EMSZ ügyvezető elnökének elmondása szerint Bihar megye számára a legnagyobb téttel az szeptemberi önkormányzati választások bírnak. „A nagy valószínűség szerint szeptember végén megszervezendő önkormányzati választások tétje, hogy lesz-e ismét magyar személy a megye, illetve Nagyvárad vezetésében. Mi 2020-ban az akkori önkormányzati választások előtt figyelmeztettünk, ha nem vigyázunk, miután nem volt magyar alpolgármestere Váradnak 2016 óta, előfordulhat az is, hogy a megye vezetésében sem lesz magyar ember. Ez be is következett. Kérdés az, hogy 2024-ben leszünk-e annyira elővigyázatosak és bölcsek, hogy még egyszer nem követjük el a múlt hibáit. (…) Ha az Erdélyi Magyar Szövetség megkapja a megfelelő támogatást a választópolgárok részéről, akkor nagy eséllyel lehetséges ezeknek a helyeknek a visszaszerzése és értékes együttműködésre váltása” – nyomatékosította az EMSZ ügyvezető elnöke, aki Hegyközcsatár példájával, az ottani befektetések, megvalósítások, és folyamatban levő projektek ismertetésével érzékeltette, amit a megye szintjén lehetséges volt megvalósítani, az az EMSZ által vezetett önkormányzatokban is járható útja a fejlődésnek, előrelépésnek.
Az Erdélyi Magyar Szövetség sajtóirodája