Egy mai évforduló és egy történelemhamisítás

Egy mai évforduló és egy történelemhamisítás

Ezen a napon, 160 éve született gróf TISZA ISTVÁN, aki kétszer is betöltötte Magyarország miniszterelnöki tisztségét. Életéről és munkásságáról a következő linken olvasható egy szemléletes, friss összefoglaló, számos nagyváradi, bihari vonatkozással:

https://hirado.hu/tudomany-high-tech/cikk/2021/04/22/nem-alkudott-ezert-agyonlottek-160-eve-szuletett-tisza-istvan

Amire ez az írás kevésbé tér ki, azt a balliberális történészek mindig kiemelik: Tisza István mintegy harmincéves politikai pályafutása során éles ellentétbe került a 48-as ellenzék mellett a magyar progresszióval és a magyar nemzeti radikálisokkal is. Emellett mindig méltatják Tisza ama igyekezetét, hogy a magyarországi nemzetiségek vezetőivel hosszú távra szóló modus vivendit alakítson ki. „Felismerte ugyanis, hogy az agg Ferenc József halálát követően Ferenc Ferdinánd lelkes támogatásra lel majd a magyarok ellen a koalíciós kormányzat által feldühített nemzetiségekben, ha nem tudja ezt engedményekkel megelőzni és ellensúlyozni. Tárgyalásait a legnagyobb erőnek számító románokkal folytatta a legkomolyabban. Annál is inkább, mert bihari ismeretei alapján megnyerhetőnek gondolta őket, és úgy vélte, hogy a kelet-európai térség két nem szláv népe között amúgy is érdekszolidaritás van” – mutatnak rá nemzetiségpolitikai éleslátására, amiről viszont száz év múltán is azt kell mondanunk-látnunk: a román–magyar érdekszolidaritás csak egy üres lózung maradt.

A cikkben szereplő egyik állítás pontosításra szorul, már csak azért is, mert bihari vonatkozású: „Belügyminiszterként Tisza erőszakkal elfojtatta az áprilisi országos vasúti sztrájkot, ennek szervezőit letartóztatták, a résztvevőket besorozták a hadseregbe. Nem sokkal ezután Biharban követelt harminchárom halálos áldozatot egy szocialisták által szervezett gyűlés, amit szétvert a csendőrség.” Az 1904-ben Élesden történtekről van szó, amely eseményt a román nacionálkommunista történetírás és emlékezetpolitika magyarellenes éllel prezentált a múltban, olyannyira, hogy a kisváros főterén egy történelemhamisító emlékmű díszeleg mind a mai napig. Lásd itt: http://akovekmeselnek.hu/2017/08/06/az-elesdi-sortuz-emlekezete-1904/

Dénes László

Facebook
Érintő hírportál