Együtt maradhat Debrecenben a Munkácsy-trilógia

Együtt maradhat Debrecenben a Munkácsy-trilógia

A magyar kormány megvásárolta a Golgotát

A magyar kormány megvásárolta Munkácsy Mihály Golgota című festményét Pákh Imre műgyűjtőtől. Így most már a Munkácsy-trilógia mindhárom darabja magyar állami tulajdonban van, a műalkotásokat pedig hosszú távon is Debrecenben helyezik el. Papp László, Debrecen polgármestere azt ígéri, a város jó gazdája lesz a képnek.

Szimbolikus helyen, a Parlament Munkácsy-termében tartott sajtótájékoztatón jelentette be szerdán Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter Budapesten, Kósa Lajos, Debrecen fideszes országgyűlési képviselője és Papp László debreceni polgármester társaságában, hogy a magyar kormány megvásárolta Munkácsy Mihály Golgota című festményét.

Gulyás Gergely közölte, a festményt 3 milliárd forintért vette meg a kormány Pákh Imrétől. Hozzátette, több szakértői vélemény is készült, a becslések pedig igazolják a vételárat. Így most már a Munkácsy-trilógia mindhárom festményének – a Krisztus Pilátus előtt, az Ecce Homo és a Golgota – rendezett a tulajdoni viszonya, mindhárom kép magyar állami tulajdonban van, a műalkotásokat pedig hosszú távon is a debreceni Déri Múzeumban helyezik el.

“Ez egy fontos hír a magyar kultúra kedvelőinek, fontos hír a Munkácsy-rajongóknak”, Debrecen és az ország egésze is gazdagodott – mondta a politikus. Kósa Lajos felidézte, hogy a képek először 1995-ben a Déri Múzeumban voltak láthatók együtt, majd azt is felelevenítette, hogy a Krisztus Pilátus előtt című alkotást 2015-ben vette meg a magyar állam – a Magyar Nemzeti Bank Értéktár-programja keretében – a kanadai Hamilton Galériától. Papp László debreceni polgármester arról beszélt, hogy most teljesült az a több mint 100 éves igény, hogy a trilógia – amely debreceni szimbólum – állami tulajdonban legyen. Azt ígérte, jó gazdái lesznek a képnek.

Hosszú út vezetett idáig

Munkácsy Mihály Golgota című festményét a külföldi tulajdonosok 1991 novemberében hozták Magyarországra az Egyesült Államokból; a mű letéti szerződés alapján a restaurálást követően a debreceni Déri Múzeumba került.

A festményt 2003-ban Pákh Imre amerikai állampolgár vásárolta meg. Pákh Imre és a magyar állam képviselői között a festmény megvásárlásáról folyó tárgyalások sokáig nem vezettek eredményre. Az elsőfokú kulturális örökségvédelmi hatóság 2015 nyarán hivatalból védetté nyilvánítási eljárást indított, miután Pákh Imre bejelentette, hogy a festményt elszállíttatja a múzeumból. Az elsőfokú hatóság határozatában a Golgotát védetté nyilvánította, a Pákh Imre fellebbezése alapján eljárt hatóság másodfokú határozatában szintén helybenhagyta az elsőfokú határozatot. A felperes keresetet nyújtott be a határozat ellen az elsőfokú bíróságon is, ám az jogerős ítéletében elutasította a kérelmet. Az ítélet ellen a felperes nyújtott be felülvizsgálati kérelmet.

A Kúria 2017. júliusi végzésével hatályon kívül helyezte a védetté nyilvánításról szóló per jogerős ítéletét, és új eljárás lefolytatására kötelezte a bíróságot. 2018 májusában a Fővárosi Közigazgatási és Munkaügyi Bíróság hatályon kívül helyezte a műemlékvédelmi határozatot, amely védetté nyilvánította a festményt. A tulajdonos akkor úgy nyilatkozott, szándéka, hogy továbbra is együtt maradjon a trilógia, és az Ecce Homo és a Krisztus Pilátus előtt című képek után a Golgota is magyar állami tulajdonba kerüljön, amiről kész a jövőben tárgyalni.

A Munkácsy-trilógia a Déri Múzeumban

A Krisztus szenvedéstörténetét feldolgozó, monumentális méretű alkotások a Déri Múzeum talán legnépszerűbb kiállítóterében, a Munkácsy Teremben láthatók. A festmények Krisztus és vádlói konfliktusát, végkifejletként pedig az ige beteljesedését, Krisztus kereszthalálát jelenítik meg. A művek közös bemutatásának különlegessége, hogy maga Munkácsy sem látta együtt a három, bibliai témát feldolgozó festményét. A Jézus életét megörökítő sorozat darabjai első alkalommal 1995. augusztus 25-én, a Déri Múzeumban voltak láthatók együtt.

Az évek során a múzeum Munkácsy terme szakrális térré vált, ahova gyakran zarándokként érkeznek magyarságuk, hitük megélésére az emberek.

(denagy.hu)

Facebook
Érintő hírportál