El sem kezdődött a 2022 augusztusára befejezettnek ígért bihari autópálya szakasz építése

A nagyváradi Selina cégcsoport óvást nyújtott be az A3 autópálya Bisztraterebes–Berettyószéplak közötti szakaszára kiírt tender ellen.

A Selina cégcsoporthoz tartozó Trameco és Drum Asfalt cégek jelentkeztek a Bisztraterebes és Berettyószéplak közötti autópálya-szakasz építésére kiírt tenderre, de vesztettek a Construcţii Erbaşuval szemben, ezért óvást nyújtottak be az Óvásokat Elbíráló Országos Tanácshoz (CNSC). A hírt a Pro Infrastructură Egyesület közölte közösségi oldalán, amit aztán Alin Șerbănescu, a Romániai Közúti Infrastruktúrát Kezelő Országos Társaság (CNAIR) szóvivője megerősítette, hozzátéve, hogy a társaság most várja a CNSC döntését.

A 28,5 kilométeres pályaszakasz megépítésére kiírt pályázaton a CNAIR 2018 októberében hirdette ki győztesnek a Trameco SA, Vahostav SK, Drumuri Bihor SA, Drum Asfalt Srl, valamint az East Water Drillings SL társaságok által alkotott román–szlovák konzorciumot, de a nyertes azóta sem látott munkához. Előbb a versenyben alulmaradt cégek óvásainak elbírálása késleltette több mint másfél évig a szerződés megkötését, aztán a 2020 augusztusi szerződéskötés után az, hogy a pályázati kiírásban szereplő pontatlan adatokra hivatkozva a cégcsoport a kivitelezési díj lényeges megemelését kérte. Ehhez viszont a CNAIR nem járult hozzá, sőt, végül szerződést is bontott. Az óvás kapcsán Ionuţ Ciurea, a Pro Infrastructură Egyesület ügyvezető igazgatója elmondta, hogy mindenkinek joga van bármilyen közigazgatási döntés ellen fellebbezni, de megítélése szerint ebben a konkrét esetben a cégcsoportnak vajmi kevés esélye lesz nyerni.

A Bisztraterebes–Berettyószéplak autópályaszakaszra a hosszú évek során egyébként már négyszer írtak ki közbeszerzési eljárást. Az Észak-Erdélyi Autópálya építését 2003-ban ítélte oda Románia az amerikai Bechtel cégnek. Azt a szerződést 2013-ban felbontották, mert az amerikaiak addig az időpontig mindössze 42 kilométernyi szakaszt építettek meg az autópályából. Ezt követően a spanyol Corsan–Corviam Construccion cég vezette konzorciummal kötött szerződést az állam a munkálatok folytatására, ez a vállalkozó azonban még annyit sem végzett, mint a Bechtel, így 2017-ben ezzel a céggel is szerződést bontottak. Ezt követően bontották különálló részekre az autópályát, és minden szakaszra külön tendert írtak ki. Bihar megyében az egyetlen elkészült autópálya-szakasz a Bihar község és a román–magyar határ közötti rövid, 5,3 kilométernyi szakasz, melyet a szintén Beniamin Rus tulajdonában lévő Selina cég vezette konzorcium épített meg.

Mint fentebb is említettük, a CNAIR 2020-ban írta alá a Bihar–Bisztraterebes közötti autópálya-szakasz megvalósítására vonatkozó, 326,51 millió lejről (áfa nélkül) szóló szerződést a román–szlovák konzorciummal. A szerződés értelmében hat hónapot vett volna el a tervezés és 18 hónapot a kivitelezés, tehát 2022 augusztusáig be kellett volna fejezni a munkálatokat. Ehelyett most ott tartunk, hogy a Construcţii Erbaşu cég vezette konzorcium fogja megépíteni azt, persze csak akkor, ha nem lesz eredményes Rusék fellebbezése.

Forrás: erdon.ro

Facebook
Érintő hírportál