Év végéig rendeződik a kóbor kutyák helyzete a megyében
A kormány a héten módosította a kóbor kutyák összegyűjtésére vonatkozó jogszabályt abban az értelemben, hogy ha eddig egy település menhelyén csak olyan kutyák lehettek, melyeket az illető településről, vagy legfeljebb a szomszédos helységekből fogtak be, ezentúl a megye egész területéről begyűjtött kóbor ebeket oda lehet majd szállítani. Az intézkedésekkel felszámolták az eddigi korlátozásokat, így lehetővé vált a kóbor kutyák helyzetének integrált kezelése.
Csütörtök délelőtt Ilie Bolojan Bihar megyei tanácselnök találkozott a négy régióközpont polgármestereivel – Nagyszalonta, Margitta, Élesd, Belényes –, valamint a váradi szolgáltatóval, akikkel megegyezett abban, hogy a következő időszakban egy kóbor kutyás programot hoznak létre meg azzal a céllal, hogy az év második felében Bihar megye ebből a szempontból is igazodjon az Európai Unióhoz, és ne legyenek kóbor kutyák vidéken sem. Ennek megfelelően egy keretszabályzatot dolgoz ki a megyei tanács, melyet két héten belül bocsét közvitára. A polgármesteri hivatalok és a szolgáltatók közti együttműködési szerződések modelljei is napvilágot látnak, meghatározzák a megyei tarifákat a kóbor kutyák összegyűjtésének, sterilizálásának és chippel való ellátásának módjáról, kampányt folytatnak az akciókról, és büntetni fogják azokat, akik nem alkalmazkodnak a jogszabályhoz.
A megyei elnök célul tűzte ki, hogy legyen legalább egy fő kutyamenhely (Váradon már létezik, melyet a Közterület-fenntartó Zrt. (ADP) működtet), jelenleg a 200 férőhelyes létesítménynek kétharmada szabad. A tervek szerint négy regionális szolgáltatást is biztosítanak majd az említett négy városban. Ezen központok felszereléséről a megyei tanács gondoskodik: egy-egy autót vásárol az önkormányzatoknak, melyek kötelesek alkalmazni egy-egy sofőrt és sintért. Mind a négy városban üzemelni fog egy-egy ideiglenes menhely, ahol 2–3 napig tartják majd a begyűjtött ebeket, melyeket aztán az ADP elszállít Váradra sterilizálás és chipezés céljából. Őszig az 5000 lakos feletti települések gazdátlan és gazdával rendelkező ebeit tervezik felleltározni. A megyei elnök számít a polgármesterek és a települések állatorvosainak együttműködésére – írja többek között a bihon.ro.