Felújítják a nagyváradi Szent László templomot

Felújítani készül a Szent László templomot a Nagyvárad-Újvárosi Szent László Római Katolikus Plébánia. A templomfelújítási munkálatok során megszilárdítják és megerősítik az épület falazatát és tetőzetét, helyreállítják a burkolatokat, a nyílászárókat, kicserélik a padlóburkolatot, illetve nedvességszigetelő anyagot használnak majd, hogy meggátolják a falak átnedvesedését, továbbá restaurálják a templomban lévő barokk díszítőelemeket is.

A tervekről a nagyváradi területrendezési bizottság (CMUAT) ülése nyomán kiadott polgármesteri hivatali közlemény számol be. Arina Moș alpolgármester kifejtette, hogy azért hasznos a templom felújítása, mert több turistát fog vonzani a városba: „A templom Nagyvárad 17. századi építészetének és a városközpont arculatának reprezentatív épülete, melynek helyreállítása még vonzóbbá teszi a városközpontot, mivel a templomot minden évben sok turista keresi fel. Az egyházi ingatlan felújítása minden bizonnyal még több látogatót fog vonzani” – idézte az elöljáró szavait a polgármesteri hivatal közleménye. A bizottság ugyanakkor jóváhagyta azt, hogy falkutatást végezzenek, hogy megállapítsák a templom hajdani eredeti színét, illetve jóváhagyta azt is, hogy a tetőburkolatot horganyzott fémlemezekre cseréljék.

A templom Nagyvárad-újvárosi városrész központjában lévő Szent László téren, az impozáns Városháza épületével szemben, a Sebes-Körös folyó bal partján áll. Ez a váradi barokk építészet egyik legelső máig meglévő emléke. A Szent László templom alapját Csáky Imre bíbornok 1702-1732 között, az egyházmegye püspöke vetette meg. 1723. január 10-én a káptalan ide költözött át a Szent Brigitta-templomból. Málnási Ödön szerint 1721-ben kezdték meg a Szent László téri székesegyház, azaz Szent László templom építését. Csáky Imre bíboros 1723. január 13-án vonult be ünnepélyesen az ideiglenes székesegyházba, de a templom építése ennek ellenére még koránt sem ért véget. Egyes források szerint 1733-ban a hajó építése fejeződött be, de a szentély már 1723. január 10-től használatban volt. Az Okolicsányi János által „újjáalakítani kezdett szentélyt” 1741-ben fejezték be teljesen. A templomot 1756. május 23-án szentelte fel Forgách Pál püspök. A szentély északi falánál levő sekrestyeépület 1739-ben már létezett. A tornyot majd 1800-ra emelték a templomhajó elé, a gömböt és a keresztet ekkor tették fel. A 45 m magas torony mind a négy oldalán félköríves ablakok nyílnak. A toronyórák 1886-ban kerültek a helyükre. A Szent László templom 1780-ig volt a város székesegyháza.

Facebook
Érintő hírportál