Bihar megyei infrastrukturális fejlesztésekről tájékoztatott Csomortányi István, az Erdélyi Magyar Néppárt elnöke, tanácselnöki tanácsadó mai sajótájékoztatóján. A politikus egy elkerülő és egy összekötő út megépítéséről és az ezekhez kapcsolódó, valamint más különálló bicikliutak megépítésének terveit ismertette.
Az egyik szóban forgó út Hegyközpályit kötné össze Bihar településsel, míg a másik Bihar községet kerülné el keleti irányból. Ez utóbbi Bihar települést tehermentesíti majd az autópálya és a hozzá tartozó határátkelő megépülése óta sokszorosára nőtt átmenő forgalomtól. Figyelembe véve, hogy hány súlyos, nem egy esetben halálos kimenetelű baleset történt az utóbbi időben, az út megépítése teljesen indokolt és sürgős – hangzott el.
Az év első megyei tanácsülésen döntöttek aról, hogy ezt a két projektet összevonják, és mindkét utat megyei rangú útként fogják kezelni. Erre azért volt szükség, hogy az intézmény könnyebben a végére járjon az engedélyeztetési procedúrának, illetve ez megkönnyíti a szükséges források előteremtését is. A tegnapi, januárban már a második megyei tanácsülésen megerősítették az együttműködési megállapodást Nagyvárad önkormányzata, a Nagyváradi Metropolisz Övezet, valamint Hegyközpályi és Bihar községek önkormányzatai között. Ennek célja, hogy az egyesített projekt minél könnyebben, gördülkenyebben megvalósulhasson. A megállapodás értelmében a projekt minden szereplője vállalásokat tesz, melyeket a későbbiekben meg kell erősítenie az érintett települések döntéshozó testületeinek is.
A vállalásokra kitérve Csomortányi István elmondta: A Nagyváradi Metropolisz Övezet vállalta a Bihar települést elkerülő út terveinek elkészítését, remélhetőleg a teljes tervezési munka már februárban elkészül. A Bihar Megyei Tanács a maga során vállalta a Hegyközpályit Biharral összekötő út hiányzó terveinek elkészítését, előkészíti és lebonyolítja a teljes tender kiírását, valamint biztosítja a szükséges forrásokat az észak-nyugati fejlesztési régión belüli regionális operatív program keretében elérhető uniós pályázati lehetőségek terhére. Emellett az összekötő út nyomvonalán szükséges területvásárlási feladatokat is a Bihar Megyei Tanács illetékesei végzik majd el.
Bihar község önkormányzatának feladata az elkerülő út nyomvonalán szükséges területvásárlások lebonyolítását, az ehhez szükséges anyagi források biztosítását pedig a megyei tanács vállalta magára, így ezek költségei nem a helyi költségvetést terhelik majd.
Az utak konkrét technikai paramétereit ismertetve Csomortányi István közölte: két sávos utakról van szó, hat méteres szélességben. A bihari terelőúthoz négy darab körforgalommal ellátott csomópont csatlakozik majd. Az egyik Nagyvárad felől Bihar település bejáratánál lesz, a második a Bihart Pályival összekötő út csomópontjánál, a harmadik a terelőút és a margittai országút kereszteződésénél, míg a negyedik a 19-es számú országút és a terelőút találkozási pontján, Bihar község északi végénél. Létrehoznak még egy korforgalommal ellátott csomópontot a Bihart Hegyközpályival öszekötő út kezdőpontjánál, a 767 F jelzésű ma is létező úton. Az új megyei utak számot is kaptak – tette hozzá, ezek a 767J és 767K jelzés alatt lesznek beazonosíthatóak. Maga a nyomvonal természetesen szélesebb lesz mint a szorosan vett úttest, összesen 22 méterről van szó, ennek oka pedig az, hogy az útpatkák és árkok mellett mindkét út mentén, azok teljes hosszában kétirányú, kétsávos kerékpárút is épül majd, a jelenleg érvényes hivatalos szabályozásnak megfelelően három méteres szélességben.
A tervek szerint a kivitelezőt még az idén szeretnék megtalálni. A procedúra sebesség attól is függ, hogy a Bihar Megyei Tanács és az érintett önkormányzatok milyen gyorsan tudnak végezni a rájuk eső területvásárlási, kisajátítási feladatokkal. Személyes vállalásként Csomortányi István hozzátette: amennyiben a megyei tanácsnál a folyamat elakadását tapasztalja, részt vesz a felmerülő problémák megoldásában, hiszen a szóban forgó települések lakóinak és minden közlekedőnek elemi érdeke az utak minél gyorsabb megépülése, lévén, hogy szó szerint emberéleteket menthetünk ezzel. Fontos hozadéka lesz még az utak megépülésének, hogy közvetlen és gyors elérést biztosít majd a hegyközpályi és csatári lakosoknak az autópálya irányába.
A bicikliutak kérdésére rátérve Csomortányi ismertette a Bihar Megyei Tanács terveit a Nagyvárad környezetében megépítendő úthálózat vonatkozásában. A metropolisz övezet északi részén, magyar többségű településeken épül majd több ilyen út is, mely az adott körzetben található, turisztikai szempontból jelentős célpontok megközelítésében játszik majd fontos szerepet. A már említett kétsávos, szabvány szerinti három kilométer hosszúságú út épül majd Nagyvárad és Bihar között, mely a Remarkt bevásárlóközponttól indul majd, és a település bejáratánál csatlakozik majd az épülő terelőúthoz. Így a csatári hágótól, vagyis a nagyváradi Oncsa negyedtől a gyorsforgalmi út már létező biciklisávján keresztül egészen Biharig el lehet majd jutni kerékpárral. A másik egy hosszú, mintegy tíz kilométeres kerékpárút lesz, mely a már említett csatári hágótól kiindulva a 767 F jelzésű megyei úttal párhuzamosan haladva érinti majd Hegyközpályit, áthalad Hegyközcsatáron, majd pedig a száz évvel ezelőtti országút nyomvonalán haladva éri el a síteri tavakat. Ez a kerékpárút kényelmes elérést biztosít majd a kirándulni, kikapcsolódni vágyó nagyváradiaknak a csatári, a tótteleki és a síteri erdők irányába is. A tervek szerint Hegyközpályi belterületén is épül majd egy kerékpárút, mely a pályi tó déli partját is érintve egy kisebb erdőt ér majd el, ezt az erdei szakaszt pedig helyi, környezetbarát, természetes anyagokból szeretnék megépíteni. Ez a szakasz elsősorban majd a terepbiciklit használók számára lesz érdekes.
Szóba kerültek még a várostól délre tervezett kerékpárutak is. Mint elhangzott, tervezés alatt áll egy út Nagyvárad és Szentandrás összekötésére, mely a Sebes-Körös déli oldalán húzódna. Ugyanakkor tervezés alatt áll a megépülő új, Fugyivásárhelytől Nagyürögdig tartó, a várost déli irányból elkerülő körgyűrűvel párhuzamosan futó bicikliút is. Ennek keretében első lépésként Félixfürdőtől Nagyürögdig épülne meg egy nagyjából 7,5 kilométres biciklis útszakasz, ezt pedig kiegészítenék egy olyan szakasszal, mely Oláhapáti irányából egészen a Biharsályi tóig tenné lehetővé az akadálymentes kerékpáros közlekedést. Tervezés alatt áll még egy olyan szakasz is, mely a jövőben Nagyvárad és Nagyürögd között megépülő összekötő út mellett fut majd, így a város déli határától egészen Biharsályiig lehetne kerékpárral eljutni. Az út kivitelezését a Bihar Megyei Tanács szintén EU-s forrásból, konkrétan a sokat emlegetett helyreállítási alapból tervezi megvalósítani – zárta a részletes ismertetőt Csomortányi István.
Az Erdélyi Magyar Néppárt sajtóirodája