Augusztus 28. és 31. között Érmihályfalván a Pro Partium és az Érintő Egyesületek szervezésében kezdetét vette az első Hagyományőrző Napok. A célközönség természetesen a fiatalság volt, hiszen ők a legfogékonyabbak és legtanulékonyabbak, velük tudjuk átörökíteni ősi mesterségeinket, hagyományainkat.
A rendezvény az érmihályfalvi EMNT irodában és a mellette lévő udvaron zajlott le. Az udvaron felállított sátor alatt mindhárom napon hűsölhettek és dolgozhattak a résztvevők. A rendezvénysorozaton minden nap mintegy 50-60 fő fordult meg, ez a szám zömében gyerekeket takar és néhány felnőttet, akik felügyeltek rájuk , a szombati napon viszont több mint százan vettek részt.
Az első napon Sárkány Melinda és Sárkány Levente (Albis) irányítása alatt betekintést nyerhettünk a korongozás világába. A mesterek saját elektromos korongjukat hozták el Albisról, amin mindenkinek született egy-egy mestermű: kancsók, tányérok, tálak születtek a dolgos kezek alatt.
A Hagyományőrző Napok második napja is lezárult. A fiatalság a második napon ezúttal Kovács Éva helyi üveg- és kerámiafestő segítségével kifesthette a tegnap készített edényeket. Különböző népi motívumok, kedvenc felíratok, absztraktok születtek, s ha a munka öröme nem lenne elég a résztvevőknek, az így elkészült tárgyakat a készítőjük haza is vihette, így nem csupán egy élménnyel gazdagodhattak.
A kézműves foglalkozásokon Halász Edina (Értarcsa) tanítónő segítségével a búza- és nádfonás rejtelmeibe tekinthettek be az érdeklődők. Fiatal koruk ellenére viszonylag sokaknak sikerült elsajátítani ezen mesterségek alapjait.
Augusztus 31-én zárult a rendezvénysorozat. Ennek a napnak Bernáth József iskola udvara adott helyet. Színes élményekkel gazdagodhattak a szombati látogatóink is. Bográcsfőzéssel indult a reggel, majd miután a kézműves foglalkozások résztvevői megérkeztek, el is fogyasztottuk azt. A későbbiekben Szabó Helga népdalelőadása után átadásra kerültek az oklevelek. 15:00 órától a Pusztai Farkasok íjászbemutatója által betekintést nyerhettünk az íjászat rejtelmeibe, valamint őseink kultúrájával is ismerkedhettünk. A bátrabbak láncinget ölthettek magukra, sőt ki is lehetett próbálni az íjászatot, persze gondosan vezérlő oktatói kezek között.
Reméljük, minél több érdeklődőben sikerült elhintsük az érdeklődés magját hagyományaink és kézműves tevékenységeink iránt, és jövőre ugyanitt találkozunk.
Czeglédi Júlia, tanácsos
2013 Augusztus 28