Fráter Béla úri laka Érsemjénben
Ez a szebb időket látott Fráter-fészek a falu központjában áll ma is, a református parókia mellett, szemben a községháza épületével. A kúriát nagyon sokszor átalakították az évszázadok folyamán. Eredetileg a Péchy (egykori semjéni földbirtokosok) családé volt, majd Fráter Béla és felesége, Rhédey Júlia tulajdonába került. Az udvarházat a 19. század elején, klasszicista stílusban építették.
Manapság ritkán épülnek olyan családi házak, amelyek elütnek a hétköznapi kialakítástól, rideg sablonosságtól. Ez talán a finom részletekre való igény hiányának tudható be. Az épületeknek egy különös kisugárzást, személyiséget kölcsönöz, ha kicsit nagyobb műgonddal, apró részletekbe menően tervezik meg. Az utóbbi udvarház az állami levéltár adatai szerint 552 négyzetméteren feküdt és tizenhárom szobás volt. Előtte oszlopos portikusz és kocsifelhajtó mutatott utat a hazatérő gazdának és vendégnek.
A kúria államosításakor a még itt élő családtagokat deportálták, vagyonukat elkobozták. Ebben az időben Fráter Loránd neje, Plausz Lenke lakott itt leányával, Borbálával és unokájával, Máriával. Katalin nevű nagynénjük is itt élt és az internálás után is idetért vissza meghalni. Az államosítás után postának, óvodának, könyvtárnak, szolgálati lakásnak és gazdasági épületnek is használták. Ma minden díszítésétől megfosztva elvesztette eredeti értékét, és lepusztultan várja a helyreállításával való szebb jövőt.
„Ezzel is kellene már kezdeni valamit” – mondogatta már sokszor az évek folyamán Balázsi József polgármester. S mivel Érsemjénben a szót előbb-utóbb tett is követi, néhány évvel ezelőtt egy patinás oszlopsorral kezdte meg a csinosítását, mely a régi levitézlett udvarház bejáratánál magasodik. Mint kiderült, egy régi fotográfia nyomán építtette vissza a bejáratot, annak eredeti mintájára. Rontotta már nagyon a faluképet ez a lepusztult utcafront. Legalább valamit szépítettünk rajta, amíg sor kerül az épület rendbetételére” – tervezgette az elöljáró.
Sütő Éva