Gáz nincs, hazugság van

Gáz nincs, hazugság van

Az a jó a választási kampányidőszakokban, – aki nem vette esetleg észre most is az van – hogy az ilyen-olyan bársonyszékekért pedálozó díszes jelöltek, és kampánycsapatuk úgy érzik, ilyenkor bármilyen hazugságot el lehet sütni a választópolgár irányába, legyen az kis füllentés, vagy orbitális pofátlan hazugság. Mivel tájainkon a választópolgárt rendszeresen hülyének nézik, szokva vagyunk a hazugsághoz, olyannyira, hogy a bődületes hanták árnyékában a kisebbek már fel sem tűnnek, szinte el is hisszük őket, mert el akarjuk hinni, főleg, ha valami jót ígérnek. És melyik politikus lenne olyan ostoba, hogy ne jót ígérjen?

Több írásban is foglalkoztunk már azzal, hogy az EP-választások előszelét érző „érdekvédelem” Biharban is megígér mindent, amit harminc éve ígérni szoktak. Autópályát, elkerülő utat, tanmedencét, toronyórát láncostól. Most éppen azzal kecsegtetik az érmelléki, Berettyó-völgyi magyar falvak, kisvárosok lakóit, hogy hála az RMDSZ nem lankadó, éjt nappallá tevő munkájának, hamarosan földgázzal fűthet mindenki otthon.

Dolgozni, csak pontosan, szépen, és lassan

A megyei magyar nyelvű pártlap (idősebbek Fáklya néven ismerhetik) és az online propagandafelületek tavaly november óta foglalkoznak a csalinak bedobott ígérettel. Az azóta eltelt négy hónap alatt a következőt tudhatta meg a téma után érdeklődő polgár: Összeültek tanácskozni Pásztor Sándor, és az érdekelt önkormányzatok polgármesterei. A tanácskozáson egyetértettek abban hogy kell a földgáz, és hogy ezért tenni is kéne valamit, konkrétan kistérségi társulást létrehozni. December végére már eljutottak odáig, hogy a megyei tanács egyenként 1000-1000 lejt szavazott meg Vedresábrány, Bályok, Bihar, Tataros, Bondoraszó, Érbogyoszló, Biharkaba, Cséfa, Magyarcséke, Hegyközcsatár, Kiskereki, Vámosláz, Illye, Tisztásfalva, Érkörtvélyes, Derna, Bihardiószeg, Bihardobrosd, Körösgyéres, Pusztahollód, Alsólugas, Hegyközpályi, Kispapmező, Robogány, Magyarremete, Biharfélegyháza, Szalacs, Szalárd, Szentjobb, Érsemjén, Vársonkolyos, Értarcsa, Paptamási, Köröstárkány, Tóti, Tulka, Érszőllős, Vércsorog, Élesd, Diófás, Székelyhíd és Margitta számára, úgymond a társulás létrehozási költségeire. Ha esetleg valaki furcsállaná, hogy ezen önkormányzatok nem tudnak saját költségvetésükből kigazdálkodni 1000 lejt, gondoljon arra, milyen jól is hangzik az a propagandasajtóban, hogy az RMDSZ-PSD vezetésű megye nagylelkűen 42 000 lejt adott az önkormányzatoknak.

Az  idő telt múlt, és mivel a tulipános berkekben szorít az idő, időről-időre fel kell mutatni valamilyen megvalósítást, így Szentjobb alpolgármestere, Zatykó Jácint kiposztolta saját közösségi felületén, hogy már sikerült is lefoglaltatni a kistérségi társulás nevét, és bizonyítékként mellékelte is az ezt igazoló dokumentumról a fotót. Nagy lelkesen azt is hozzátette, hogy ezek után napokon belül következhet a kistérségi társulás megalakítása. Ezzel csak egy baj van, hogy ebben a formában nem igaz, mivel az a név lefoglalása után még hónapokat vesz igénybe, tehát még a májusi EP- választások után is eltart. Szóval vagy nem tudja mit beszél, vagy hazudik az elöljáró, vagyis bármelyik eset áll fenn, mindenképpen gáz. Az önmagában elég kínos, hogy hosszú hónapok alatt csupán egy névfoglalást voltak képesek kiizzadni a nagy érdekvédelem közepette, erre talán nem kéne hazudozással is rátromfolni. Persze a brüsszeli bársonyszék nagy vonzerő, ezért mindent meg kell tenni a szavazatmaximalizálás érdekében, néhány „füllentés”, be nem tartott ígéret nem tétel a serpenyőben.

Komolyan vehető fejlesztés helyett blöff

Az nem is kérdés, hogy szükség lenne Bihar megye magyarlakta településein is megfizethető gázszolgáltatásra. A gond ezzel csupán annyi, hogy azokon a településeken, ahol a földgáz elérhető, nem valós alternatíva a fafűtéssel szemben, hiszen nagyon drága. Ez akkor is így van, ha évről évre visszatérő gond, hogy főleg az Érmellék kisvárosaiban és falvaiban égető hiány van minőségi tűzifából, ami van az is nagyon drága, és hamar elfogy. Így egy olcsó, fenntartható gázfűtéses megoldás sokakat érdekelne, de ahhoz sokkal olcsóbbnak kellene lennie az energiahordozónak. Arról nem beszélve, hogy a hálózatra csatlakozás horribilis összegbe kerül, tokkal vonóval nagyjából 12 000 lejbe, de erről valahogy elfeledkeztek a nagy sikerpropaganda közepette.

Néhány éve még maga Kiss Sándor kelt ki vehemensen a földgáz ellen, igaz ő ezt Várad vonatkozásában tette, pont az energiahordozó drágaságára hivatkozva, a széntüzelésű erőmű mellet kardoskodva. Közben persze változtak az idők, „Sanyi bácsi” már nem tényező, legfeljebb a DNA-nál, és a tulipánosok rájöttek, milyen jó is a földgáz, és mennyire környezetbarát. Legalább is májusig mindenképpen, aztán marad a tulipán, meg a blöff, mint alternatív fűtési módszer. Igaz, ezeknek eléggé alacsony a fűtőértéke, de talán a választók is rájönnek lassan, hogy ez a politikusi, érdekvédelmi gárda az igazán gáz Biharországban…

K. Szalárdi István

Facebook
Érintő hírportál