Gazdagszik a Szatmárnémeti Értéktár

Gazdagszik a Szatmárnémeti Értéktár

A Szatmárnémeti Értéktár Bizottság tegnap hat javaslatot bírált el pozitívan, így bekerült a városi értéktárba a Véndiáktalálkozó, a szatmári szíves-babos bukó galamb, az egykori Viktória Szálló épülete, az Iparos Otthon, a Zárda-templom és a Kálvária-templom.

Elsőként a szatmári szíves-babos bukó galambra vonatkozó javaslatot bírálták el. Juhos Bertalan tenyésztő, a helyi fajta újjáélesztője is jelen volt az ülésen, így a bizottsági tagoknak lehetőségük nyílt kérdezni, melyet alaposan ki is használtak. A gyönyörű és röptében időnként bukfencező fajtát Szatmárnémetiben tenyésztették ki, azonban az 1960-as években eltűnt. Juhos Bertalan többéves kitartó munkával ismét kitenyésztette a fajtát, mely 2015-ben európai szintű elismerést is nyert. A szatmári szíves-babos bukó galambot a bizottság javasolni fogja magasabb szintre, az Erdélyi Értéktárba, mivel úgy vélték, jelentősége túlmutat a város határain.

A következő javaslat a Viktória Szállóra vonatkozott. A városközpontban, a színházzal szemben álló épület egykori szépségét idéző képek mellett feltűntek a romlás jelei is: a régen elegáns hotel ma siralmas állapotban van, lényegében bűnözők tanyája és annyira elhanyagolt, hogy a bűztől egyből kifordul, aki belép az ajtón. Az bizottság tagjai hangot adtak abbéli reményüknek, hogy az értéktárba vétel által jelentetett nagyobb nyilvánosság segít kimozdítani ebből az állapotból az épület ügyét, és a városi önkormányzat tulajdonában levő, hivatalosan bérházként működő szállót rendbe teszik.

A Kálvária-templomra vonatkozó javaslat tárgyalása során Muhi Sándor megjegyezte, hogy bár az épület a hajdani szatmárnémeti vár legelőkelőbb részén fekszik, ennek lényegében semmi nem őrzi nyomát. Kifejtette: véleménye szerint a templom udvarán levő stációkban meg lehetne jeleníteni – akár művészeti alkotások formájában is – a vár egykori urait, hisz igen magas rangú, jelentős történelmi szerepet betöltött főurak is vannak közöttük.

Az Iparos Otthont szépsége, Szatmárnémeti évszázaddal ezelőtti, meglehetősen falusias kinézetéhez viszonyított hatalmas méretei, valamint a városiasodásban játszott szerepe (itt jártak össze szórakozni, művelődni a helyi iparosok) miatt tartották alkalmasnak a bizottság tagjai nemcsak arra, hogy a helyi értéktárba bekerüljön, hanem arra is, hogy erdélyi értékként legyen majd nyilvántartva. A Zárda-templom komoly művészeti értéket képvisel, továbbá a hozzá tartozó kolostorral és iskolával együtt a nőnevelés első helyi intézményeiként – az itt tevékenykedő női szerzetesrend munkájának köszönhetően – igen fontos szerepet játszott a nők társadalmi helyzetének, szerepének átalakulásában.

A bizottság a Zárda épületkomplexumát is érdemesnek tartotta magasabb szintre javasolni. A Véndiáktalálkozó egyediségével érdemelte ki az értéktárba vételt, hisz a közel százéves múltra visszatekintő rendezvényre évente 2000-2500 egykori szatmári diák látogat haza, köztük olyanok is, akik 65-70 éve érettségiztek. A találkozó közösségi jelentőségét emeli az is, hogy különféle rangos művészeti és kulturális események szerepelnek a programjában.

A Véndiáktalálkozót is érdemesnek tartotta arra a bizottság, hogy erdélyi szintre javasolja. A Viktória Szállóra vonatkozó javaslatot Szilágyi Ottó, a Vándiáktalálkozóra vonatkozót Gönczi Gábor, míg a szatmári szíves-babos bukó galambra, a Kálvária- és a Zárda-templomra, illetve az Iparos Otthonra vonatkozó javaslatokat Babos Krisztina nyújtotta be.

A bizottság emellett arról is döntött, hogy átveszi a Szatmárnémeti Értéktárba mindazon javaslatokat, melyeket Muhi Sándor (aki a helyi mellett az Erdélyi Értéktár Bizottságnak is tagja) korábban elfogadtatott, így bekerült a városi értéktárba a Németi református templom, a Pannónia (Dacia) Szálló, a szatmárnémeti püspöki palota és gyűjteményei, a szatmárnémeti székesegyház, a szatmári szecesszió, a Kossuth-kert és a Láncos-templom.

A korábban meghirdetett vetélkedő folytatódik, január 28-ig fogadja a bizottság a javaslatokat, melyeket a Szatmárnémeti Értéktár nevű facebook-oldalra várnak hozzászólás formájában. A Szatmárnémeti Értéktár létrehozását a magyar Földművelésügyi Minisztérium keretében működő Hungarikum Főosztály támogatja egy, a Szatmári Gazdák Egyesülete által nyert projekt keretében.

Babos Krisztina,
a Szatmárnémeti Értéktár Bizottság elnöke
Facebook
Érintő hírportál