A nagyváradiak kedvelt és közismert zöldövezete, a Petőfi Sándorról elnevezett park teljes körű megújulásának részleteit ismertette mai sajtótájékoztatóján Zatykó Gyula polgármesteri tanácsadó, az Erdélyi Magyar Szövetség politikusa. A hétmillió lej (+ÁFA) összértékű befektetés eredményeképpen egy zöldebb, világosabb, egyben a kor kényelmi követelményeinek is megfelelő park megteremtése a cél.
Mint azt Zatykó elmondta, kiemelt érdeklődés övezi ezt a tervet. Ez jó, hiszen azt jelzi, hogy az emberek szeretnének vigyázni erre a történelmi parkra. A park történetét vázlatosan ismertetve elhangzott: a zöldövezet 1888 és 1890 között létesült, Schlauch Lőrinc akkori katolikus püspök kezdeményezésére, a püspökség által a városnak adományozott területen, az egyházi méltóság saját költségén. A parkot 1930 ban átalakították és Carmen Silva nevére keresztelték, ezt követően 1966 ban újból alakítottak rajta és Ifjúsági park, majd Petőfi park néven működödik a mai napig.
A felújítás részleteire rátérve Zatykó Gyula elmondta: mindenki attól fél, hogy a beton kiszorítja a zöldet, de ettől nem kell tartani, éppen ellenkezőleg: a megvalósíthatósi tervben van egy tájépítészeti szakjelentés, ami pontra teszi ezt az aspektust és körvonalazza a tervet. Ezek szerint a zöld felület az összterület jelenlegi 68% ról 73% -ra, 16 932 négyzetméterről 18 079 négyzetméternyire nő, a fényviszonyokat jól tűrő fajtákkal felfrissített füves területet önműködő öntözö berendezés fogja majd vízzel ellátni. A sétányokból mindössze 849 négyzetméter lesz leaszfaltozva, ezt 1794 négyzetméter kockakővel burkolt járófelület, illetve a melléksétányok zúzott kővel borított 95 négyzetmétere egészít ki. A polgármesteri tanácsadó kiemelte: egyetlen egészséges fát sem terveznek kivágni, illetve egy nagy lombkoronájú fát sem fognak kivágni.
A park rendezésének keretében ugyanakkor kivágnak 27 tuját, ebből 13 darabot a központi sétány mellett. Ezek a fény hiánya miatt betegek, illetve tovább árnyékolják a területet. A szakemberek eltávolítják a vadon nőtt vegetációt (vadszilva, a madarak által szétszórt magokból kinőtt bokrok, fák), a betegség miatt kiszáradt buxusokat szintén eltűntetik. A vegetáció több fényhez juttatását célozva a lombos fák alsó ágait felnyírják 2 – 2,5 méter magasságig.
Az ültetési javaslat szerint helyet kap a parkban 50 darab hibiszkusz, 340 darab törpe gyertyán, 4 darab magnólia, 11 darab kocsányos tölgy, 480 japán gyöngyvessző, 340 kerti ligesz, 20 darab azalea, 15 darab rododendron valamint 30 hortenzia – sorolta a polgármesteri tanácsadó. Az elképzelés az, hogy a Petőfi park egyféle meghosszabbítása legyen a Püspöki palota kertjének, tehát virágosabb, zöldebb, természetes anyagokkal jobban ellátott parkká kell válnia – tette hozzá.
Zatykó Gyula a további elképzeléseket ismertetve elmondta: felszámolják a központi helyen álló, amúgy sem működő szökőkutat, helyette egy teraszos kávézó létesül, a 310 négyzetméteren elterülő japánkert pedig teljesen megújul. A tervezők a gyerekekre és a családokra is gondoltak, hiszen a játszótéri rész 318 négyzetméteren gumírozott borítást kap, a parkban pedig öntisztitó működésű kabin típusú közvécéket helyeznek el. A tisztaságra ügyelve 44 darab a park környezetébe illeszkedő kukát is kihelyeznek, a közvilágításról pedig 59 darab 4 méter magas karos világitótest gondoskodik majd. A parkban többféle pad is helyet kap, lesz közöttük hagyományos, körpad, 4 darab telefontöltővel és wifi erősitővel ellátott, 34 darab pedig biciklitámasztóval is fel lesz szerelve. A meleg nyári napokra gondolva felszerelnek három ivókutat is.
A park szobrainak helyzetére rátérve, Zatykó Gyula elmondta: közismert, hogy a váradi magyarok számára fontos parkról van szó, hiszen három nagyjainkat ábrázoló szobor van itt elhelyezve: a névadó Petőfi Sándor, Bethlen Gábor fejedelem, és József Attila szobra. Ezek közül csak a Petőfi Sándor szobra van a város leltárában, a másik kettő, valószínűleg nem lett átadva a városnak. Az önkormányzat csak a tulajdonában lévő szobrot tudja megtakaríttatni, kijavíttatni. A szóban forgó Petőfi Sándor kőszobra, amit a annak idején az Erdélyi Magyar Néppárt tette rendbe, de már újból ráfér egy teljes felújítás – hangzott el.
A terv finanszírozására rátérve, a polgármesteri tanácsadó közölte, a tervezési és kivitelezési munkálatok összértéke több mint 7 millió lej, áfa nélkül. A tervezési munkálatokra, a megfelelő engedélyek beszerzésére 4 hónapot szánnak, míg a szorosan vett kivitelezési munkák nagyjából egy évet vesznek majd igénybe. Így ha minden jól megy, a váradiak körülbelül másfél év után vehetik birtokba a megújult parkot– összegezte Zatykó Gyula.