A pandémia lecsengése óta a hatóságok aránylag kevesebb „óvintézkedéssel” terhelik a lakosságot, mégis vannak olyan intézmények, amelyek vezetői jó ötletnek tartják a fölösleges pénzkidobást, és jó pénzért abszurd „vírusvédelmi” felszereléseket vásárolnak, amiket ráadásul iskolás gyerekeken próbálnának ki. Ilyen helyzet alakult ki Paptamásiban, ahol az önkormányzat több fertőtlenítő beléptető kapuval „lepte meg” a helyi iskolát.
A kaput ugyan egyelőre nem helyezték működésbe, de sok szülőnek szemet szúrt az iskolai környezetbe nem igazán illő felszerelés, és érthető módon kérdezősködni kezdtek, de semmilyen tájékoztatást nem kaptak arra nézve, hogy milyen jogalap, tanügyi vagy egészségügyi minisztériumi direktíva alapján vélték jó ötletnek a kapu felszerelését, sem arra, hogy milyen fertőtlenítőszereket használnának majd, ha esetleg mégis kötelezenék a diákokat, hogy a kapu alatt áthaladva „vírusmentesítsenek”. Éppen ezért az alábbi írásbeli kérdéseket tettek fel az iskola vezetésének:
– Milyen jogszabály, vagy előírás alapján tervezik használatba venni a fertőtlenítő kapukat?
– Milyen fertőtlenítő anyagokat használnak majd ?
– A kapuk használatba vétele előtt értesítik-e a szülőket, kikérik-e a véleményüket?
– Lesz-e lehetőség a fertőtlenítés megtagadására?
– Ki vállalja a felelősséget a gyerekeket érintő esetleges egészségügyi kockázatokért?
– A vegyszerek beszerzése, illetve a fertőtlenítő kapuk használata (az iskola vezetése részéről) kötelező vagy önkéntes alapú volt?
A beadványban a szülők kifejezik abbéli szándékukat is, hogy nem kérnek a kísérletezésből, nem szeretnék ha gyermekeiket úgymond „fertőtlenítenék” mielőtt belépnek az iskola területére. A felháborodás jogos és érthető, már csak azért is, mert nem tudunk arról, hogy a megye más önkormányzati fenntartású iskoláiban volna példa hasonló felszerelések használatára.
Az ügy fejleményeire visszatérünk.
Barta Béla