Jelképes műemlék épületek újulnak meg Nagyváradon

Két fontos nagyváradi műemléképület, a Kaszárnya-téren található egykori nagyváradi huszárlaktanya lovardája, és a vár Királyfia-bástyájának felújításáról számolt be tegnapi sajtótájékoztatóján Zatykó Gyula polgármesteri tanácsadó.

A lovarda épületét határon átívelő együttműködési program keretében újítják fel. Mint azt Zatykó Gyula elmondta, örömmel tölti el, hogy a debreceni Méliusz Juhász Péter Könyvtárat sikerült partnerként bevonni a projektbe, melynek értéke 2,8 millió euró, amelyből 2 millió eurót uniós pályázatból biztosítanának. A projekt elbírásálára mintegy 4–5 hónapot kell várni, a teljes összegből 2,4 milliót fordítanak majd a lovarda rehabilitálására. „Elég sokan nyújtottak be ezen a tengelyen kérelmet, a műemlék jellegű épületek felújítása kapcsán sok pályázat van mindig. Ennek ellenére bízom benne, hogy nyerő lesz, bár a pályázatok magas száma csökkenti az esélyét, de a váradi pályázatírók ügyesek és jó arányban nyernek projektjeik” – fogalmazott Zatykó Gyula polgármesteri tanácsadó, aki következő lépésként a huszárlaktanya rendbetételét látná szívesen, amit viszont akadályoz a tény, hogy a rendkívül rossz  állapotú épület magántulajdonban van. Megoldás lehetne az épület kisajátítása, ami így az önkormányzat tulajdonába kerülne, és ezt követően könnyebben lehetne forrást keresni a felújítására.

A Lovarda pusztulófélben levő épülete

Eddig 21 millió eurót költöttek a várra

A másik felújítás egy jóval ismertebb, illetve a köztudatban sokkal inkább  jelen levő épületegyüttest érint, mégpedig a nagyváradi várat, ahol megkezdték a Királyfia bástya felújítását. Mint azt Zatykó Gyula elmondta, maga is állampolgári érdeklődésre reagálva számol most be a munkálatokról, és örül annak, hogy a váradi polgárok figyelemmel kísérik városuk legjelentősebb műemlékének sorsát. A tavaly augusztusban aláírt kivitelezési szerződés szerint a beruházás értéke áfa nélkül 10,8 millió lej, a munkálatokra 24 hónapot szántak, vagyis a tervek szerint 2025 nyarára adhatják át a felújított bástyát, mely a harmadik lenne a már megújult bástyák között. A most zajló munkák során első lépésként eltávolítják azt a földmennyiséget a bástyából, amellyel a kommunizmus ideje alatt feltöltötték. A munkálatok természetesen régészeti felügyelet mellett zajlanak, illetve régészeti feltárások is várhatók a helyszínen. Mint mondta, egészen az eredeti járószintig tárják fel a bástyát, és komoly leletekre lehet számítani.

A Királyfia-bástya jelen pillanatban a vár legrosszabb állapotban levő bástyája, a most zajló munkálatok során nem csupán állagmegőrzés történik, de egyúttal megerősítik megerősítik a bástya falait is. A Bethlen-bástyával ellentétben, amelynek felszabadított részei dísztéglával vannak kirakva, a Királyfia-bástya esetében igyekeznek majd megőrzik annak eredeti jellegét. A felújítás során megerősítik a kazamaták szerkezetét, és úgynevezett gyilokjárót is kialakítanak. A bástya belső területe a kazamatákig mintegy 1500 négyzetméter, ezt a területet térburkolattal látják el és úgy alakítják ki, hogy lehetővé tegye nagyszámú látogató részvételével zajló rendezvények szervezését. A térburkolat mellett zöldövezetet is terveznek, így a rendezvényszervezés mellett pihenésre is alkalmas lesz a helyszín. A felújított bástya területén fedett színpadot építenek, ez a rendezvényszervezők szempontjából is örvendetes hír, mivel a Szent László szobor elhelyezkedése miatt a külső udvarban valamelyest szűkült az ilyen célokra rendelkezésre álló tér – tette hozzá a polgármesteri tanácsadó, aki azt is tudatta, az önkormányzat eddig 21 millió eurót költött a vár felújítására, amely a város elkötelezettségét mutatja legfontosabb műemlékének hasznosításában, megóvásában.

Facebook
Érintő hírportál